İSTANBUL'UN FETHİNİN 563. YILDÖNÜMÜNDE AKŞEMSEDDİN GÖYNÜK’TE DUALARLA ANILDI

İstanbul'un fethinin 563. Yıldönümünde, fetihin manevi fatihi Akşemseddin Hazretleri, Bolu'nun Göynük ilçesinde hafta sonu düzenlenen ve 30 bin kişinin katıldığı geleneksel etkinliklerle anıldı. Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan “Akşemseddin Hazretleri Göynük’ümüzün en büyük gücü ve sembolü. Anma Günümüz dünya tarihinde bir çığır açan İstanbul’un Fethi’nin kuruluş yıldönümüne de bir köprü oluşturuyor” dedi.

İSTANBUL'UN FETHİNİN 563. YILDÖNÜMÜNDE AKŞEMSEDDİN GÖYNÜK’TE DUALARLA ANILDI
HABER: Ceylan BEYKOZ

GÖYNÜK BELEDİYE BAŞKANI KEMAL KAZAN:
“AKŞEMSEDDİN HAZRETLERİ GÖYNÜK’ÜN EN BÜYÜK GÜCÜ”
Göynük Belediyesi, Göynük Kaymakamlığı ve Akşemseddin Hazretleri Vakfı tarafından düzenlenen “29. Geleneksel Akşemseddin Hazretlerini Anma Günü” etkinliği 28 Mayıs Cumartesi günü yapıldı. Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan ve Göynük Kaymakamı Ahmet Oğuz Aslan’ın, ev sahipliği yaptığı etkinliklere Bolu Valisi Aydın Baruş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Belediye Başkanvekili Kazım Konak, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, AK Parti İstanbul Milletvekili Ali Pulcu, AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek ile çok sayıda misafir katıldı.
Protokol üyeleri ve vatandaşların İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Takımı eşliğinde ilçe girişinden Belediye Meydanı’na kadar yürüyüşü ile başlayan etkinlikte ilk olarak Ömer Sekkini Hazretleri ve Akşemseddin Hazretleri’nin türbeleri ziyaret edilerek dualar edildi. Daha sonra etkinlik alanında Nurullah Muş’un ilahi ve ezgiler konseri ile semazen ekibinin sema gösterisi izlendi. 
İSTANBUL'UN FETHİNİN 563. YILINDA ŞÜKRANLA ANILDI
Vali Aydın Baruş etkinlikte yaptığı konuşmada, İstanbul'un fethinin 563. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, "İstanbul'un fatihi, çağ açıp çağ kapatan Hz. Peygamberin müjdesine mazhar olan büyük hükümdarı Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerini ve onun güzel askerlerini minnet ve şükranla yad ediyoruz. İstanbul'un fethinin bir gün öncesine tesadüf eden bu anlamlı günde fethin manevi mimarı Akşemseddin hazretlerini ebedi alem olan ahiret yurduna göç etmesinin 557. yılında rahmetle anıyoruz" dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek de konuşmasında Göynüklülere çevre yolu ve Eskişehir bağlantı yollarının yılsonuna kadar tamamlanacağı müjdesini verdi.

HEDEF: AKŞEMSEDDİN HAZRETLERİ’Nİ GELECEĞE TAŞIMAK
Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan da törende yaptığı konuşmada bu yıl 29’uncu düzenlenen anma günü etkinliklerine ilginin her yıl arttığını vurgulayarak, “Tarihimizin en önemli alimlerinden biri olan Akşemseddin Hazretleri’ni gelecek nesillere taşımak amacıyla düzenlediğimiz anma etkinliğimize artan ilgi ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Her yıl artan deneyimimizle Akşemseddin Hazretleri’nin çok yönlü kişiliğine, ruhuna uygun bir anma etkinliği gerçekleştiriyoruz” dedi. 
Cihan hükümdarı Fatih Sultan Mehmet Sultan’ın deyişiyle İstanbul'un Manevi Fatihi Akşemseddin Hazretleri’nin Göynük ile bütünleştiğini vurgulayan Kemal Kazan, “Anma Günümüz dünya tarihinde bir çığır açan İstanbul’un Fethi’nin kuruluş yıldönümüne de bir köprü oluşturuyor. İstanbul’un Fethi’nin 563. yılını da buradan kutluyor ve İstanbul’a selamlarımı iletiyorum.
Akşemseddin Hazretleri Göynük’ümüzün en büyük gücü ve sembolü. Bizim için ne büyük bir gurur ki; Türk tarihinin en büyük bilim ve ilim alimi, ışığını Göynük’te yaymış, toprağımıza, havamıza, suyumuza, ruhumuza karışmış… Çok önemli bir tarihi değer olan Akşemseddin Hazretleri’ni gelecek nesillerin de tanıtmak için Akşemseddin Hazretleri Vakfımızla önümüzdeki günlerde yeni projelere imza atacağız. Akşemseddin Hazretlerine hak ettiği değeri ve ilgiyi oluşturma hedefindeyiz!” diye konuştu.  
“GÖYNÜK’E SÖZ VERDİK YAPTIK”
Göynük’ün son dönemde yapılan çalışmalarla artık Türkiye genelinde hatta yurtdışında tanınan bir turizm destinasyonu haline geldiğini kaydeden Kazan şöyle devam etti: 
“Göynük, hiç bozulmamış tarihi dokusuyla tam bir Osmanlı kenti. İpek Yolu üzerindeki geçiş noktası olma özelliği ile farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Göynük’ün doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerine sahip çıkıyoruz. 
Göreve geldiğimizde Göynük’e söz vermiştik! Göynük büyüyecek, Göynük gelişecek demiştik. Altyapıdan üstyapıya yıllardır çözülmeyen sorunları çözdük! Göynük turizmle tanışacak dedik. Bugün bu sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Yaptığımız çalışmalarla hem Göynük’ün çehresi değişti hem de son yıllarda turizm açısından ön plana çıktı. Bir Osmanlı kenti Göynük’ü gerçekleştireceğimiz projelerle cazibe merkezi yapacağız.
Hiçbir zaman kısa vadeli düşünmedik. Göynüğün sadece bugününü değil geleceğini planlıyoruz. 
Daha yapacak çok şey var! Biz laf değil icraat üreten bir geleneğin mensuplarıyız. Ak bir sevdayla çıktığımız yolda, Göynük için üretilen, yapılan her işin ülkemiz için de katma değer üretmek olduğu bilinciyle çalışıyoruz. Yapılanlarda 15 yıldır bu ülkeye büyük bir coşkuyla, ilk günkü aşkla hizmet eden, tek başına iktidar olan AK Parti’nin mensubu olmanın payını sizler de takdir edersiniz. 
Bu hedeflere ulaşmamızda bize destek veren, yanımızda olan herkese ayrı ayrı sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Özellikle de son dönemde Akşemseddin Diyarı Göynük’ün çehresini değiştiren projelere destek veren Başkent’ten kentimize uzanan elin sahibi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek ve çok değerli eşleri Nevin Gökçek Hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum.”
Protokol konuşmalarının ardından Kemal Kazan Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek’e destekleri için teşekkür ederek Göynük Fahri Hemşehrilik Beratı takdim etti. 
Etkinlikler kapsamında 30 bin kişiye, 5 ton bulgur pilavı, 5 ton kavurma, 60 teneke sıvı yağ, 200 kilo tereyağı ve 50 bin adet yufkanın kullanıldığı yemekler misafirlere ikram edildi.
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124