İşte çocukların gözünden İzzet Baysal...

Her şehri yaptığı eserleriyle ya da çalışmalarıyla şehir yapan ve sonradan o şehri düşününce ilk akla gelen bir isim vardır. Bolu’yu hizmetleriyle kalkındıran, yardımseverliliğiyle insanların gönlünü kazanan, eğitime verdiği önemle Bolu’yu bir üniversite şehri hale getiren İzzet Baysal’da Bolu’nun en önemli ismidir. Bolu halkı İzzet Babasına her yıl olduğu gibi bu yılda vefa borcunu şükran günleriyle ödeyecek.

İşte çocukların gözünden İzzet Baysal...
 Haber; Duygu Kaya

 

Bolu İzzet Babasına bir kez daha şükranlarını sunmaya hazırlanıyor. Bu yıl yapılacak olan Şükran günlerinde birçok etkinlik yer alıyor. Bolu’nun manevi babası İzzet Baysal 1907 yılında  Karaçayır Mahallesinde ikisi erkek, ikisi kız dört çocuklu ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Rüştiye Mektebi mezunu Memur Ahmet Canip Efendi, annesi de Bolu'nun Alpagut Bey Köyü'nden Hafız Behiye Hanım'dı. İzzet Baysal ilk ve orta öğrenimini Bolu'da yüksek öğrenimini İstanbul 'da Sanayi-i Nefise Mektebi'ye (bugünkü ismi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)'nde gördü. 1926 yılında kaydolduğu okulu dar gelirli bir aileden yetişmesine ve 1927 yılında babasını kaybetmesine rağmen çeşitli işlerde çalışarak devam ettirdi ve 1931 yılında 411 nolu diplomayı alarak mimar olarak mezun oldu. Mimar olduktan sonra memleketi Bolu’da bugün hala faaliyet gösteren ve Bolu’yu Bolu yapan birçok esere imza atmış olan İzzet Baysal 1986 yılının sonunda İzzet Baysal Vakfını kurdu ve tüm varlığını vakfına vasiyet etti. 1994 Eylül ayının sonunda iş hayatından çekildi ve çalışmalarını İzzet Baysal Vakfı'nda yoğunlaştırdı. İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk vakfın kurucuları arasında olup, aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev yapmakta. İzzet Baysal 5 Mart 2000 tarihinde 93 yaşında vefat etti. Naaşı Bakanlar Kurulu kararı ile ve kendi arzusu üzerine Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy kampüsündeki anıt mezarına defnedildi.2003 yılında Can Dündar 'ın yapımcılığında ‘’İzzet Baba’’ adıyla belgeseli çekildi. 2010 yılında ise Nuray Özdemir'in yazdığı ve hayatının anlatıldığı ‘’Cumhuriyetin Öncü Sanayicisi İZZET BAYSAL’’ adıyla bir biyografisi yayınlandı. İzzet Baysal Vakfının Bolu’ya kazandırdığı toplam 130 eserin değeri 2013 yılı itibariyle 347.608.197. TL’dir.

Baysal’ı onun çok sevdiği çocuklara sorduk

Bolu Olay gazetesi olarak 10-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan İzzet Baysal Şükran günleri öncesinde büyük hayırsever İzzet Baysal’ı birde onun çok sevdiği çocuklara sormak istedik. Bolu Kültür İlkokulu ve Orta Okulu öğrencilerine İzzet Baysal’ı sorduk. İşte çocukların gözünden İzzet Baysal...

 

 

Bir Gün Bana da Çok İyi Bir Mimar Desinler

 

Gamze Bulun\5.sınıf öğrencisi

                 

İzzet Baysal güçlü, çok iyi, çalışkan ve yardımsever bir insandı. Fabrikalar okullar yaptı Bolu için. Yaptığı okullar çok güzel. Bende onun gibi bir mimar olsaydım ilk önce okul yapardım. Bir gün benim içinde tıpkı İzzet Baysal’a dedikleri gibi ne kadar büyük bir mimar demelerini isterdim.

 

                          Onun Yaptığı Okulda Öğretmen Olmak İsterdim

 

 

Gamze Dinler\5.sınıf öğrencisi

İzzet Baysal’ı çok iyi biri olarak biliyorum. Çok güçlü ve dayanıklı bir insandı o. Çalışkan bir mimardı. Bende onun gibi olmak isterdim ama aslında öğretmen olmak istiyorum. Öğretmen olursam Emine-Mehmet Baysal’da mesleğimi yapmak isterim. İzzet Baysal şükran günlerine katılmayı çok istiyorum. Çok mutluyum İzzet Baysal bize bu kadar güzel eserler bıraktığı için.

 

 

Keşke Onun Gibi Bir Mimar Olabilsem

 

Şenay Kasapoğlu\5.sınıf öğrencisi

                             İzzet Baysal’ın yaptırdığı okullar çok iyi. Onun okulunda okumayı çok isterdim. Televizyon’dan gördüm İzzet Baysal’ı. Onun gibi bir mimar olmayı çok isterdim. Eğer öyle çalışkan bir mimar olursam birçok yenilik yapardım. İlk önce okul ve hastane yapardım.

 

 

Bir İzzet Baysal Olmak Zor

Senanur Işık\5.sınıf öğrencisi

                         

İzzet Baysal’ın yaptırdığı bir okula gittim. Okulu çok güzel. Engelliler için asansör bile var. Çok iyi bir mimar o. Onun gibi olmak isterdim ama galiba olamam çünkü o çok güçlü ve çalışkandı. Bolu’da onun gibi birinin daha olması zor bir ihtimal gibi görünüyor. Ben doktor olmak istiyorum belki onun yaptırdığı hastanelerden birinde çalışırım.

 

 

Öğretmenlerimizden Onu Dinlemeyi Seviyoruz

Muhammed Tok\ 5.sınıf öğrencisi

                       

İzzet Baysal çok güzel hastaneler ve okullar yaptırmıştır .Öğretmenlerimiz bize hep anlatır onu. Onun başarılarını ve çalışkanlığını anlatırlar. Bende onun gibi iyi bir mimar olmak isterdim. Eğer mimar olursam ilk olarak okul yaparım.

 

 

Hayatını Daha Çok Araştıracağım

 

Berkecan Yerlikaya\5.sınıf öğrencisi

                           İzzet Baysal’ın ilk heykelini görmüştüm. Öğretmenlerimiz anlatıyordu ama çok tanımıyorum onu. Her yerde heykeli var. Sanırım çok büyük şeyler yapmış. Okul falan yapmış olabilir. Onun hayatını daha iyi okuyacağım.

 

 

Onu Çok Seviyoruz

 

Fatma Uzun\Ayşegül Kartal \5.sınıf öğrencisi

                          İzzet Baysal okullar, huzurevleri, hastaneler yaptı. Hiç kimsesi olmayan çocuklara yardım etti. İzzet Baysal’ı çok seviyoruz. Anma günlerine katılacağız. Onun gibi bir mimar olsaydım evi olmayan çocuklara ev yapardım. Eğitim verirdim kimsesiz çocuklara. Sağlığı kötü olan çocuklara hastane yapardım. Hayvanlar için barınak yapardım.

 

Umarız Bolu’da Bir İzzet Baysal Daha Çıkar

 

 

Burcu Göktaş\6.sınıf öğrencisi

                            İzzet Baysal’ın yaptığı okulları ve çalışmaları biliyorum. Bolu’da okul yapıp bize bağışlayan ilk insandır o. Huzurevi yapmıştır. İzzet Baysal şükran günlerine katılmayı çok istiyorum çünkü hep çok güzel etkinlikler yapılıyor. Umarım Bolu’da onun gibi iyilikler yapan biri daha çıkar.

 

Tıpkı Onun Gibi Büyük İşler Yapacağız

 

Dorukan Demir\6.sınıf öğrencisi

           

Babam Emine-Mehmet Baysal lisesinin spor salonunda görevli. Ben orada İzzet Baysal’ın yakınlarıyla konuştum. İzzet Baysal çok iyi çok yardımsever biridir. Okullar, huzurevleri yaptırmıştır. Büyüyünce mühendis olmak istiyorum kuzenimde öyle. Biz beraber aynı İzzet Baysal gibi ev, okul, hastane yapacağız.

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER