İşten çıkartılanların sayısı 78’e ulaştı…

Bolu Belediyesi Temizlik İşlerinde çalışırken geçtiğimiz ay sendikaya üye oldukları iddiasıyla işten çıkartılan 26 işçinin ardından dün bu sayı 78’e yükseldi. Belediye İş Bolu Şube Başkanı Sinan Ay, işten çıkartılan arkadaşların haklarını sonuna kadar arayacaklarını belirterek kurulan tezgahın Belediye İş sendikasının yetkisinin ellerinden alınmaya çalışıldığını söyledi. Ay, çıkartılan her işçi için Bolu İş Mahkemesi’ne dava açıldığı dile getirdi.

 İşten çıkartılanların sayısı 78’e ulaştı…

Haber: Kasım ŞAHİN

Geçtiğimiz ay Esenbey Firmasına ait taşeron firmada çalışan 26 arkadaşımızın işine son verilmişti. Dün de buna paralel olarak 52 temizlik işçisi daha iş başı yaptırılmadı. Konu hakkında sert açıklamalarda bulunan Belediye İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Sinan Ay, sendikamız üzerine çeşitli ayak oyunları oynanmakta. Seçimlere 4-5 gün kala bu işin yapılması çok manidar. Unutmasınlar ki işten çıkartılar bu arkadaşlarımı da sandık başına gidecekler. İşten çıkartılan arkadaşların bir kısmı 1.5 yıldır bir kısmı da yaklaşık 10 yıldır görev yapıyorlardı. Birde arkadaşları kendi üzerlerine zimmetli olan süpürge, giysi gibi şeyleri teslim etmedikleri taktirde maaşlarını alamazsın diyerek tehdit ediyorlar.  Bizim sendikamızı yetkisiz hala getirmeye çalışıyorlar. Bir de başka firmaya geçirip, işçilerimizin tüm haklarından mahrum etme planları içersindeler. Şu anda 52 arkadaşımız daha iş başı yaptırılmadı. Tebligatlarını bekliyoruz. Ondan sonra eylem neymiş herkes görecek. Bolu’yu alanlara dökeceğiz” dedi.

Ay, açıklamasını şöyle sürdürdü; 8 Şubat 2015 Tarihli 29261 Sayılı Resmi Gazetede “Kamu İhale Kanununa Göre İhale Edilen Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımları Kapsamında istihdam Edilen İşçilerin Kıdem Tazminatlarının ödenmesi Hakkında Yönetmelik” yayımlanmıştır.   

Bu Yönetmelik daha önce çıkarılan kanunun uygulanmasındaki sorunları gidermiştir. Kamuda çalışan işçiler Taşeron dahi olsalar tüm hakları ilgili kamu kurumunun sorumluluğundadır.

Bu şu demek Bolu Belediyemiz hangi taşeronda çalışmış olursa olsun çalıştırdığı işçinin sosyal haklarını ödemekle mükelleftir.

İşçi taşeron dahi olsa sendikalı olmak zorundadır. Taşeron işçiyle kamu işçisi arasındaki tek fark ücretleridir.

Tüm bu kanuni düzenlemelerin altında Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın imzası bulunmaktadır.

Hala eskide kalan bazı kafalar işçiyi tutanaksız delilsiz taşeronun sorumluluğunda diyerek kapı dışarı etmek istemektedirler. Ancak bu ve bunun gibi zihniyetler bizzat hükümetimizin yapmış olduğu düzenlemelerle iptal edilmiş, işçi hak ve hukuku son derece ciddi bir şekilde teminat altına alınmıştır.

Özel sektörde, kamuda işçisini işten çıkartabilir. Ancak kanuni gerekçeleri olmak zorundadır. Tazminat, kıdem, ihbar gibi ödemelerin yapılması gerekmektedir. Ben çıkardım sen ne yaparsan yap, kanun ne diyorsa bak, mahkemeye git vs tutumlar hem özel sektörde hem kamuda kanunide değildir, etikte değildir. Seni kovdum çünkü sen sendikaya üye olmuşsun haklı ve kanuni bir gerekçe değildir. Üstelik Sevgili Peygamberimiz “işçinin ücretini alnının teri kurumadan veriniz” buyurmamışlarımıdır. İktidarın söylemleriyle uygulamaları arasındaki bu tezatlara anlam veremiyoruz.

İşçilerimiz kamunun işçileridir. Taşeron şirketin eskiden olan sorumlulukları dahil Belediyeye devredilmiştir. Yani personel 10 senedir belediyede çalışıyorsa kaç farklı taşeron olursa olsun tüm hakları belediye güvencesinde ve sorumluluğundadır. Buna rağmen belediyemiz yetkilileri bize ne işçiler taşeron, şirket ne yaparsa yapsın demektedirler. Sayın başkanım ekibinizi toplayıp konuşursanız, sizi aydınlatacaklardır. Hem idari hem siyasi büyük bir yanlış yapmaktasınız.

Hükümet adına, Milet adına görev alan tüm yetkililere sorun olanca ciddiyetiyle tarafımızdan anlatılmıştır. Bu vesileyle mevcut milletvekillerimize, il başkanlarına, belediye başkanımıza, kurum müdürlerimize seslenmek istiyorum, Bolu Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi değil midir? 

Sendika olarak kanunların gölgesinden hiç ayrılmadık. Önce işten çıkarılan 26 arkadaşımızın ve bugün iş başı yaptırılmayan 52 arkadaşımızın kanuni haklarını emin olun arayacağız. Kamuoyu şunu çok iyi bilmelidir ki yapılan tüm işlemler kanunlara aykırıdır.

Açıklamamızın sonunda Sayın Cumhurbaşkanımızın altında imzası olan kanunları uygulamayarak suç işleyen ve kendi partilerinin kurallarını çiğneyenlere Cumhur Başkanımızın çok defa zikrettiği Seyit Rızanın asılmadan önceki sözleriyle seslenmek istiyorum; “Evladı Kerbelayız, Bi-Günahız, Ayıptır, Zulümdür, Günahtır.”  Tüm kamuoyuna saygıyla destek ve dua beklentileriyle duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 19:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
işçi
işçi - 5 yıl Önce

düne kadar başkanın yanında koltukta oturan sen değilmiydin sinan efendi. işçiyi satan, hakkını yediren, sarı öküzü veren sensin. sırada başkanlık koltuğu var. onuda kaybedeceksin. belki sana koymayacak ama kaybeden bolu olacak. sen bırak bu işçi ayaklarını, nasıl araba alırım, arsalara nasıl takla attırırım, ciplerim nasıl olsun onlara bak. sen kendinden başkasını düşünmeyen işçi düşmanısın.

amele
amele - 5 yıl Önce

adam gibi konuş zaten işten atıldım canmı birde sen sıkma akp işcisi

amele
amele - 5 yıl Önce

yaşasın sendika ve hak sendikada olmasa işcinin hakkını kim savunacak

bolulu
bolulu - 5 yıl Önce

seçime az kala manidar demiş..az akıllı olun..adam seçim öncesi böyle bir şey yapıp oy kaybetmek istermi..bu işçiler resmen chp nin kucağına çekilmiş sendika tarafından..oy kazanma derdi bu..işçiyi düşünen yok

haktan yana
haktan yana - 5 yıl Önce

akp yandasları chp yandaşları banane lan sızın cıkarlarınızdan biz ekmek peşindeyiz hak peşindeyiz sızın gıbı akpnın arkasından veya yanından pecete tutan yalakalık yapan adamlar degılız bız ekmek pesındeyız allah buyuk bugun bu işten cıkartılan arkasların vebalı boynunuzda olucaktır

gercekçi
gercekçi - 5 yıl Önce

arkadasım bn sade bı vatandas olaraktan yazıyorum sen akpnin savunmasın ı yapma tabırı caizse yalakalıgını yapma merak ettimde bu akp sana makarnamı cok veryo yoksa kömurmu ondan dolayımı savunuyosum adam ol adam burda işten çıkartılan insanlar konusuluyor.yalakalık yapılmıyor herkesın kendıne gore haklara sahıptır burda hıc bı partının savunmasını yapmayın .alın terı dökenden yana olun hakkı yeılen taraftan olun cıkarlar ıçin .üç kurusluk için parta için,kıdem için yalakalık yapmayın ilk önce insan olun

hak nerde?
hak nerde? - 5 yıl Önce

sendika hakkini veren devlet yasal hak degilmi peki bu hakki belediye neden tanimiyor ozaman kanunlar haklar neden var.isci aolarak hic bir cikar pesinde değiliz hakkimizin pesindeyiz.zannetmesin kimsenin hakki kimsede kalmaz bugun koltugunu kaybetmemek icin kurnazlik pesinde olanla gun geldiğinde o cok guvendiğiniz kisiler o deri döşeme koltuklariniz olmayacak bunca masumun hakkini nasil odeyeceksiniz.allah buyuk yaradan yarabbim muhakkak birgun isçileri çikartan kişilerin kolunu kanadini kiracaktir.

halaktanyana
halaktanyana - 5 yıl Önce

bu işçilerimizinhalinolacak akphukumetituyusun buişçilerimizin halinolacak


SIRADAKİ HABER

banner128