İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıl dönümü Etkinliği

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 94. Yıldönümüile Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma günü İlimizde düzenlenen çeşitlietkinlikler ile kutlandı.

 İstiklal  Marşı’nın Kabulünün 94. Yıl dönümü Etkinliği

12 Mart 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen İstiklal Marşımızın 94’üncü yıl dönümü ileMilli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma  programı ülke genelinde olduğu gibi Bolu'da da düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Belediye Bandosu eşliğinde Bolu Valiliği önünden başlayıp İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü önünde son bulan “Bağımsızlık Kahramanı Mehmet Akif “anısına gerçekleştirilen saygı yürüyüşününardından salon programına geçildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, Bolu Belediye Başkan Vekili Emine Davarcıoğlu,  Vali Yardımcısı Ömer Eru, İl Jandarma Komutanı Albay Türker Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, daire müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programMehmet Akif Ersoy Ortaokulu Müdürü Ersin Aynal’ın günün anlam ve önemine belirten bir konuşması ile devam etti.

94 yıl önce İstiklal Marşı yazma yarışmasında finale kalan altı şiirin okunmasının ardından okullar arası İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okuma yarışmasında birinci olan Ayşe Sude Vural’ın İstiklal Marşını okuması izleyicilerden büyük alkış aldı.

Daha sonra  iseİstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okuma, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

İstiklal Marşımızı 10 kıta ezbere okuma yarışmasında 3. olan İlayda Demirel, 2. olan SudenazGöktay ve 1. olan Ayşe Sude Vural'a ödülleri Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından verildi.

Resim yarışmasında 3. olan İrem Kuş, 2. olan Selin Koçyiğit ve 1. olan Meryem Duran'a ödüllerini ise Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer verdi.

Komposizyon yarışmasında 3. olan Özge Çolak, 2. olan Hatice Güner ve 1. olan Duygu Güler ise ödüllerini Belediye Başkan Vekili Emine Davarcıoğlu'ndan  aldı.

Daha sonra ise Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu öğrencisi Muhammed Adil Çiçek, 'Zulmü Alkışlayamam' adlı Mehmet Akif şiirini okudu.

Program Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan Oratorya ve Okul Korosu'nun seslendirmesinin ardından sona erdi.

Programın sonunda Bolu Valisi Aydın Baruş ve beraberindekiler sahneye çıkarak öğrenci ve öğretmenleri tebrik ettiler. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128