İzzet Baysal 2.Uluslararası Mutfak günleri için geri sayım başladı

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleşen ve festival havasında geçen Uluslararası Mutfak Günlerinin ikincisi bu yıl Bolu İzzet Baysal 2. Uluslararası Mutfak günleri adında 8-9-10 Nisan tarihlerinde yapılacak.

İzzet Baysal 2.Uluslararası Mutfak günleri için geri sayım başladı

Belediye önünde yapılacak olan Uluslararası Mutfak günlerine 15 ülkeden jüri üyeleri ve yarışmacılar katılacak. 14 kategori yapılacak yarışmada özellikle Bolu’nun yöresel yemeklerinin tanıtılması ve öne çıkarılması için katılım bekleniyor. Bu yıl ayrıca Engelli vatandaşlarında yarışmaya katılması için engelli kategorisi de açıldı.  Mutfak günleri Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği (YEPAD) tarafından gerçekleştirilecek.

Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği (YEPAD) Başkanı İsmail Bulut Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a  desteklerinden dolayı teşekkür etti.  Amaçlarının Bolu’yu tanıtmak aşçı okullarını ön plana çıkartmak olduğunu ifade eden Dernek Başkanı İsmail Bulut; “15 tane ülkeden jüri ve yarışmacı misafirlerimiz gelecek. 400’ün üzerinde katılım var. Yarışma kategorilerimiz açıldı.  Bu yarışmamızda engelli kategorimiz var. Yöresel anlamda kategorimiz var. Ev hanımlarımızı mutlaka bu yarışmamıza bekliyoruz. Yurt dışında gelen misafirlerimize kendi kültürümüz göstermek ve ön plana çıkarmak istiyoruz. 14 kategorimiz ve 14 mutfağımız var. Günde 6 yarışmamız olacak. ” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da yaptığı konuşmada; “Bu organizasyona sadece Türkiye değil Dünya’nın değişik ülkelerinden gelen aşçılarda katılacak. Bolu coğrafi olarak çok güzel bir yer. Onun için turizm üniversite ve spor kenti olsun diyoruz. Ayrıca Bolu aşçılar diyarı olarak bilinir. Önümüzdeki süreçte yavaş yavaş aşçılıkla da Bolu’yu bütünleştirmeye çalışan bir gayret içinde olacağız. Bu konuda da bu arkadaşlarımızın bize büyük katkıları olacak. Bolu’nun bir girişinde de mutlaka aşçılıkla ilgili heykel koyalım istedik. Bu konuda arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde aşçıların alt yapısını oluşturan kazan ve mutfak araç gereçlerini üreten firma Bolulu. Bu firma görüşerek bir kazan ve aşçı figürü üzerinde bir çalışma yapılacak. ”dedi. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128