Jet hızıyla geçen plan

Bolu Belediyesi Ekim ayı ikinci toplantısı önceki gün gerçekleşti. Toplantı da görüşülen 4 konu meclis onayından geçti. Toplantı da görüşülen konulardan en önemlisi olan 2015-2019 yılları arası Stratejik Planının görüşülmesinde CHP grup Başkan Vekili Mustafa Aksoy, planın geç gelmesinden dolayı planı inceleyemediklerini ve bir sonra ki mecliste oylanmasını talep etti. Ancak planın bir önce geçirilmesi gerektiğini belirten Ak Parti grubu oy çokluğuyla meclisten bu kararı jet hızıyla geçirdi.

  Jet hızıyla geçen plan

Haber: Semih BAYKAL

 

Önce ki gün gerçekleştirilen Ekim ayı ikinci toplantısına meclisten oy çoğunluğuyla alıp jet hızla geçen 2015- 2019 yılı Stratejik Plan görüşmeleri damga vurdu. Stratejik Planın geç geldiğini ifade eden Aksoy; " Çok güzel bir kitapçık görünüyor dışarıdan bakıldığı haliyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yalnız bize dün geldi. Bu kadar kitapçığı okuyup, burada karar verecek zamanı bulamadığımız için bunun bir sonra meclis toplantısında oylanmasını talep ediyoruz. Geniş kapsamlı bir plan içinde neler olduğuyla ilgili çalışabilme imkanımız olmadı. Onun için oylamayı bir sonraki mecliste yapmayı tercih ediyoruz" dedi. Ancak Planın bir an önce geçirilmesi gerektiğini söyleyen AKP grubu oy çoğunluğuyla kararı jet hızla meclisten geçirdi.

 

" BU RESMİ BİR BELGEDİR"

 

2015-2019 yılını kapsayan ve kitap halinde hazırlanan Stratejik Planla ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; " Bu plan şimdi kitapçık olarak var.  Bu bugünün planı değil önümüzdeki 5 yılın bu dönemki belediyenin planıdır. Kitap halinde basılmış resmi bir belgedir. Burada neler yapılıp yapılmayacağından ziyade, burada yazıldığı halde yapılmayanın içinde elimizde bulunmasında fayda var. Bu mevcut belediye yönetiminin Bolu kamuoyuna deglerasyonudur. Ben bunları 5 yıl içerisinde yapacağım. Bu meclisten de geçiyor hesap sorsun diye. Belediye yönetiminin sözü bu. Sözü laf olarak değil kitap haline dönüştürülmüş olarak sunuyor. Kime hem belediye meclisine hem de Belediye meclisi vasıtasıyla Bolu kamuoyuna. Bu resmi bir belgedir, öbürleri ise seçime girerken verilen vaaddir. Bu stratejik planın kitap halinde basılması uygulaması Türkiye'de yeni bir uygulamadır. Bunu ilk yapan biz değiliz ama Bu da mevcut hükümetin Türkiye'nin artık planlı bir döneme geçebilmesi için artık herkesin yapacaklarının bir tespit ve takibini yapmak için hükümet tarafından da takip edilecek bir konudur" diye konuştu.

 

" ELİMİ GÜÇLÜ TUTMAK ZORUNDAYIM AS KOZ DEVAMLI BULUNACAK"

 

Şehir içi ulaşım sisteminin bütünleştirilmesi amacıyla 83 adet araç için yapılan ihalenin encümene yetki verilmesini isteyen ve elini güçlü tutmak için as kozun devamlı bulunması gerektiğini söyleyen Yılmaz; " şimdi bu konuda şöyle bir şey var. Bizim için bu işi yapanlarla bu işi yapmak istiyoruz. Ama Bolu'da bu işi yapmak kolay değil. Tekirdağ'dan gelmiş almışlar Bolu'dan bir kişi almış bunu anlamak mümkün değil. Buradan şunu söylüyoruz ola ki yılbaşında yeni sistem gelecek. Geldiği zaman ne olacak, benim elim kuvvetli olsun encümene yetki verilsin ki ben istediğim zaman yeni sistemi kurayım. Dolayısıyla bizim vaktimiz de yok. zaten şu an ekim ayındayız, önümüzde bir ay var. Bir ay içerisinde eğer birlikler araçlarını alıp bize evet biz devreye girdik diyemezlerse benim önümde zaman kalmıyor. O zaman benim aralık ayında ihaleye çıkıp kendi imkanlarımla araçları almam lazım. O yüzden şehrin  taşıma sistemini sıkıntıya sokmam lazım. Her zaman söylüyoruz asli görevimiz  mevcut birliklerle yapmak. Ama mevcut birlikler bizi mahkemeye vermişler. Ben resmi bir kurumum yani ihale yapılıp, sistemler kurulmadığı müddetçe benim için bir boşluk vardır. İdare boşluğu kabul etmez. Ben elimi güçlü tutmak zorundayım as koz devamlı bulunacak, ola ki birisi onlu kozla iş yapacağı zaman as kozla beynine vuracağız. Aslında bütün mesele şu, birliklerin bu işi yapması, bizde sonuna kadar bekleyeceğiz. Ama sonuna kadar derken ocak ayına kadar değil çünkü ocak ayında yeni sistem gelecek" diye söyledi.

 

" KİMLER SORUMLUYSA BUNLARIN HESABINI VERMEK ZORUNDA"

 

Binalarda bulunan otoparklarla ilgili yürütülen araştırmaların ve soruşturmaların devam ettiğini kaydeden Yılmaz; " Evet arkadaşlar şu an 2013 yılında 409 binaya iskan vermiş, bu 409 binanın 205 tanesinin otopark problemi yok, otopark problemi olan bina sayısı 43 ve 27 binaya da hala bakılmamıştır. Tespitler ve soruşturmalar devam ediyor. 2012 yılında 387 binaya iskan verilmiş, bunlardan 22 tanesinde problem vardır. 2011 yılında 402 binadan 13 tanesinde problem var, ama bakılmayanlar var. 2010 yılında 304 binadan 4 tanesinde problem var, ancak burada da binalara tam bakılmamıştır. Şu an bunlar soruşturma dosyası olarak devam ediyor. Bu konuyla ilgili yapı denetim firmaları, proje mühendisleri, müteahhitler, bina sahipleri ve belediye de bunların altına imza atan şahısların tamamı şu an soruşturma altında ve geriye doğruda gideceğiz eğer bu iş böyle gidiyorsa. Çünkü niye maalesef insanın olduğu yerde sıkıntılar oluyor. Eğer biz sıkıntıların üzerine gitmezsek bu sıkıntılar giderek artar. Eğer dikkat ederseniz yıllar değiştikçe sıkıntılar sayısında artış var. Eğer bu durumdan kimler sorumluysa bunların hesabını vermek zorunda" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128