Kaçak avlanmak yürek ister

Bolu'da kaçak olarak geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kınalı keklik ve tavşan avlayan avcılar yakalandıkları takdirde yüklü miktarda para cezası ödeyecek.     Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü...

Kaçak avlanmak yürek ister

Bolu'da kaçak olarak geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kınalı keklik ve tavşan avlayan avcılar yakalandıkları takdirde yüklü miktarda para cezası ödeyecek.
    Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından 2010 yılında Yedigöller Yaban Hayatı Koruma sahası bölgesinde yaptırılan envanter çalışmasında, 606 adet geyik, bin 43 adet karaca, bin 822 adet yaban domuzu, 137 adet ayı tespit edilirken, Abant Tabiat Parkı Yaban Hayatı Koruma sahasında 123 adet geyik, 36 adet karaca ve 198 adet yaban domuzu tespit edildi.
     Bolu'da koruma sahasında bulunan hayvanların sayısının artması ile kaçak avcılara karşı alınan önlemlerde arttırıldı. Çevre ve Orman Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaban hayatı koruma sahalarında aralıksız olarak kontrollerini sürdürüyor. Görevliler, yaban hayatı koruma sahası yakınlarında bulunan köyleri sık sık ziyaret ederek, köylülerden kaçak avlanma yapan avcılara karşı duyarlı olmalarını istiyor. Bolu bölgesinde kaçak avlanan avcı, geyik için 12 bin lira, ayı 19 bin lira, karaca 3 bin lira, yaban domuzu 300 lira, kınalı keklik 350 lira ve tavşan için 500 lira para cezası ödeyecek.
    
''3 kaçak avcı yakalandı''

Bolu Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay, kaçak avcılar için her türlü önlemlerin alındığını ifade ederek, ''Yaban hayatı koruma sahasında görev yapan ekiplerimiz her gün güzergahlarında kontrollerini yapmakta. Yapılan sıkı denetimler ve köylülerin yardımları sayesinde çok fazla kaçak avlanma yapılmamakta. Kaçak avcılara kesilen para cezalarının yüksek olması, verilen idari cezalar kaçak avlanma sayısının azalmasında büyük rol oynuyor. Bu yıl içerisinde koruma sahası içerisinde avlanan 3 kaçak avcı yakalandı. Yakalanan avcılara gerekli cezai işlemler uygulandı'' dedi.
    
''2010 yılında 27 yabancı avcı av yaptı''
Av turizmi kapsamında Türkiye'nin en gözde mekânlarından birinin Bolu olduğunu kaydeden Akay, ''Bu kapsamda 2010 yılında değişik ülkelerden 27 avcı Bolu'ya gelerek av yaptı. Yapılan avda hem yöre halkı kazandı hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlandı. Bu yıl da birçok yabancı avcı avlanmak için başvuruda bulundu. Av turizmi kapsamında Yedigöller Yaban Hayatı Koruma sahasında 8 karaca, 3 kızıl geyik, Abant'ta 1 geyik, Seben Orman İşletme Müdürlüğü bölgesinde 2 geyik olmak üzere toplam 6 kızıl geyik kotası bulunmakta'' diye konuştu.

 

''1 ayı, 3 karaca yaralandı''
Son 10 yıl içerisinde yabani hayvan sayısının arttığını bildiren Akay,''Hayvan sayısında büyük bir artış yaşanmakta. Zaman zaman geyik, karaca ve ayı gibi yabani hayvanlar köylere kadar inmekte. Sayıların artması nedeniyle hayvanlar yer değiştirmeye başladı. Bu yer değiştirme esnasında zaman zaman istenmeyen kazalar meydana geliyor. Bu yıl Çaydurt mevkisinde yolun karşısına geçmeye çalışan 1 ayı ve 3 karaca, otomobilin çarpması sonucu yaralandı. Yaralanan yabani hayvanlar, tedavilerinin ardından Bursa'daki hayvan rehabilitasyon merkezine gönderildi. Yaralanan ayı ve karacalar tedavileri yapıldıktan sonra tekrar Bolu'ya getirilerek, Bolu ormanlarına bırakılacak.'' Şeklinde konuştu.

''Bolu'nun Hayvan hastanesine ihtiyacı var''
Bolu'nun potansiyel olarak hayvan hastanesine ihtiyacının olduğunu anlatan Akay, ''Hastane açmakla problem çözülmeyecektir. Burada hayvandan anlayan uzmanların olması gerekir. Bolu'da bir Veteriner Hekimliği Fakültesinin kurulması lazım. Fakültenin olması halinde böyle bir çalışma onlarla koordineli olarak yapılabilinir'' diye konuştu. Bursa'daki hayvan rehabilitasyon merkezinin Türkiye'deki tek yer olduğuna dikkati çeken Akay, ''Tedavisi yapılacak olan tüm hayvanlar bu bölgeye gönderiliyor. Bakanlığımızın bulmuş olduğu çözüm bu yönde. Ne zaman Bursa'da bulunan tesis yeterli olmaz, kapasiteyi kaldırmazsa başka yerlere de talep olabilir. Bakanlığımız belki böyle bir çalışmanın Bolu'da yapılmasını isteyebilir'' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128