Kadın Çiftçilerimiz Sertifikalarını törenle aldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan "Kadın Çiftçi Eğitimi" İşbirliği Protokolü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa ilimizde düzenlenen eğitimlere katılan kadın çiftçilere Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen törenle sertifikaları dağıtıldı. Törene Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yusuf YAĞCI, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet BAYIR, Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN, İŞKUR İl Müdürü İsa CEFAKAR, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker ATEŞ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Fahri Tetik, paydaş kurum yetkilileri ve görevlileri katıldı.

 Kadın Çiftçilerimiz Sertifikalarını törenle aldı

Hem tarlada hem evinde çalışan kadın çiftçilerimizin yaşam standartlarını yükseltilmesi amacıyla 5 günlük eğitimlere Demirciler ve Çamyayla köylerinden 60, Alıçören ve Yuva köylerinden 50 olmak üzere 110; ayrıca kırsal kesimde yaşayan ve ziraat ile uğraşan genç çiftçilere mesleki eğitim verilmesi amacıyla “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi” kapsamında 8 kursta 157 kadın çiftçimiz kursları başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır.

Törende konuşan İl Müdür Yardımcımız Fahri TETİK; “Toplumun geleceğine yatırım yapmanın, eğitim düzeyi yüksek nesiller yetiştirmenin yolu kadınların bilgi ve birikimlerini arttırmaktan geçmektedir. Bu bağlamda ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunan kadınlarımızın eğitimine öncelik verdik. Kırsal alanda yaşayan kadınlarımız, eş ve annelik görevlerine ek olarak tarımsal üretimin her aşamasında da sorumluluk üstlenmektedir. Kadınların üretimde olduğu, elinin değdiği her noktada bereket vardır. Bu nedenle onları her alanda aktif olarak görmek istiyoruz. Kadınlarımızın iş gücüne daha fazla katılmalarını ve kalkınmada kadınların daha aktif rol almalarını sağlamak, tarımsal üretimdeki kaliteyi artırmak ve kadınlarımızın ekonomik ve sosyal konumunu güçlendirmek amacıyla düzenlenen eğitimlere katılan ve tarım sektörümüzün gizli kahramanları olan, tarımda çağ atlamanın anahtarları olmalarından ötürü her zaman önem verdiğimiz kadın çiftçilerimizin, edindikleri bilgi ve birikim ile il ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaklarına inanıyor ve sertifika almaya hak kazanmış tüm kadın çiftçilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet BAYIR; “Böylesine anlamlı bir günde aranızda bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyor hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. İŞKUR ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü aracılığı ile yaptığımız kurslarımız ağırlıklı olarak mesleki kurslar kapsamında devam etmektedir. Hayat boyu öğrenme günümüzün gerçeğidir. Bilgi toplumunun, bilgi ekonomisinin içinde yaşıyoruz. Nitelikli insan yetiştirmek bizim en önemli hedefimiz. Gelmeden önce kendi sistemimizde acaba İş Kur, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü aracılığı ile toplamda kaç kurs açmışız diye baktığımda bu yıl içerisinde 17 tane kurs açmışız. Süt sığırı yetiştiriciliği, meyve bahçeleri gübrelenmesi, organik tarım, pastacılık çırağı, aşçı çırağı gibi kursları açmışız. Yeterli mi değil. Bu kurslar bu işbirliği ile inşallah artarak devam edecektir. Bu bağlamda böylesine önemli bir günde tüm çiftçilerimizin gününü kutluyorum” dedi.

İŞKUR şube Müdürü İsa CEFAKAR ise; “İstihdam kurumu olarak her zaman eğitim kurumları, odalar ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Kadın çiftçi eğitimi farklı bir eğitim programıdır. Şöyle ki Kadın Çiftçilerimiz bu kurstan sonra öğrendiklerini çocuklarına yani geleceğin çiftçilerine ve diğer kadın çiftçilere de aktarmalarını ve bunun sonucunda da hem günümüze hem de geleceğe yönelik bir istihdam gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlerimizi tebrik ediyorum” dedi. Diğer paydaş kurum müdürlerinin konuşmaları ve tebriklerinin sonrasında sertifika dağıtım törenine geçildi. Sertifika almaya hak kazanan kursiyerler sertifikalarını paydaş kurum yöneticilerinin elinden alırken sonrasında hatıra fotoğrafı da çekilerek bu mutlu ve gururlu gün ölümsüzleştirildi. Sertifika dağıtım töreni tören sonrası ikram ile son bulurken farklı konulardaki kurs talepleri olumlu ve memnuniyetle karşılandı. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 19:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128