Kadına şiddet her geçen gün artıyor

Bolu Dağkent Engelliler Spor Kulübü, Bolu El İşi Hatıraları Derneği, Bolu İl Kadın Girişimciler Kurulu, Bolu Kent Konseyi Kadın Meclisi, Bolu Sağlık Spor Kulübü Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi, Sebenli Kadınlar Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Bolu Şubesi, Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı Bolu Şubesi bileşenlerinin oluşturduğu Bolu Kadın Dayanışması dün 8 Mart dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadına şiddet her geçen gün artıyor

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Kadın Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi başkanı Sündüs Çalıkoğlu; “8 Mart, kadınların eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma ve doğum izni talepleriyle 1857 yılında başlattıkları eşitlik mücadelesinde, hakları uğruna can verdiği gündür. Günümüzde 8 Mart’lar, kadın sorunlarına çözüm önerilerinin kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin; bir kez daha dile getirildiği gündür” dedi.

3 KADINDAN BİRİ ŞİDDET GÖRÜYOR

Bugün yeryüzünde her üç kadından biri şiddetin değişik biçimlerine maruz kalmaya devam ediyor. Gerek ev içinde gerekse kamusal alanda kadına karşı şiddet ortadan kaldırılabilmiş değil. Bugün ne yazık ki ülkemizde de kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri oranı % 1400 artmış bulunmaktadır. Neredeyse her gün bir kadın cinayeti, taciz ve tecavüz haberleri ile sarsılmaktayız.

Türkiye'de kadına yönelik şiddetle ilgili yapılan istatistiksel çalışmalarda kadınların % 25’inin Fiziksel şiddete uğradığı, şiddete uğrayan kadınların %75'inin eşi tarafından şiddete uğradığı, cinayet sonucu ölen kadınların % 40-70’inin eşi tarafında öldürüldüğü, tecavüze uğrayan kadınların % 50’sinin 18 yaş altında, her 4 kız çocuktan birinin cinsel şiddete uğradığı belirlenmiştir.

ŞİDDETİ ÖNLEMEK HEPİMİZİN SORUMLULUĞUNDA

İnsan hakları evrensel bildirgesi ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış bulunan kadının insan haklarını tanımak ve geliştirmek ve kadına yönelik şiddeti önlemek; uluslararası kuruluşların, siyasi iktidarların ve devletlerin olduğu kadar, medyanın, toplumun, hepimizin sorumluluğundadır.

Bu nedenle;

-Devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını,

-Karar alma mekanizmalarında ayrımcı politikalar yerine cinsiyet eşitliği ve eşit temsil konusunda yasal düzenlemeler yapılmasını,

-Demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işlemesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gereken tüm düzenlemelerin yapılmasını

-Cinsiyet ayrımcı politikalar, yasalar ve uygulamaların kaldırılmasını, eylem ve eğitim projelerinin kadın örgütleriyle birlikte hayata geçirilmesini,

-Kadınların ekonomik özgürlüğü için çalışmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, sosyal güvenlik, parasız eğitim ve parasız sağlık haklarından yararlanılmasının sağlanması taleplerimizi haykırmak için yine alanlardayız. 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128