“Kadınlar için özgürlük adalet”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Zuhal Işın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Işın; “Kadınlar İçin Özgürlük Adalet, Cumhuriyet Halk Partisi İle Gelecek İlla Ki Kazanacağız” dedi.

“Kadınlar için özgürlük adalet”

Haber: Semih BAYKAL

Işın yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi; “Bugün Dünyanın Kadınlar Günü olarak kutladığı, bizim ise siyasal duruşumuzla yoğurarak Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak andığımız ,kutladığımız 8 Mart.  8 Mart'ın tarihi kökenine atıf yaparak, 1857yılının 8Mart'ında daha iyi çalışma koşulları isteyerek greve başlayan, sayıları kırk bini bulan emekçi kadınlarımızı şahıslarında selamlıyoruz. Bu grev sırasında o fabrikada çıkan yangın nedeniyle can veren 129 kadın işçiyi hüzünle anıyoruz.  8Mart'ın derinliğini anlamaya çalışırken, kadının yeri bakımından ülkemizin tarihinde de bir haftalık bir geri gidişle içinde bulunduğumuz Mart ayının önemine de değinmek isteriz.  Ülkemizde kadınn çağdaş ve özgür bir birey olması konusunda öncü olan Kurucu Genel Başkan'ımız Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923 yılının 1Mart'ında Latife Hanım'ı yasama dönemi açılışı nedeniyle yapılan oturumu izlemesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirerek o dönemin koşullarında nasıl çığır aştığını anımsıyoruz. Yine 1935 1Mart'ında Türkiye Büyük Millet Meclisi 5.Dönemi çalışmalarına başlarken ilk kez 18 kadının milletvekili sıralarında yer aldığını belirtiyor, bu dev adımları ATA'n Ulu Önder'imizi, şükranla ve minnetle anıyoruz. Kadın gördüğü şiddetle, uğradığı haksızlıklarla, çileli koşulları ile değil, toplum içindeki başarısıyla, fedakar duruşu ile yeni nesillerin yetişmesindeki olmazsa olmazlığıyla anılacağı bir Türkiye için çalışıyoruz” diye söyledi.

“KADININ AYAK SESLERİNİN DUYULMADIĞI HİÇBİR MÜCADELE BAŞARIYA ULAŞAMAMIŞTIR”

Işın açıklamasının devamında şunları ifade etti; “  Tüm çabamız kadınların insan hakları temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, toplumun bu gelişimi benimsemesi ve içselleştirilmesi, bu değişim ve gelişimin de kadının ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir.  Kadının ayak seslerinin duyulmadığı, kadının eliyle yoğurmadığı hiçbir mücadele başarıya ulaşamamıştır. Bu nedenledir ki kadın omuzlarında ki yükün farkında olarak tüm anaç tavrıyla sorunlu tüm kesimlerin sorumluğunu kucaklamaktadır. Yasta değil isyandayız emekten yana sokaktayız. İşte tam da bu sebepten; "ÖZGECAN YASASI" biran önce TBMM'den çıksın istiyoruz” diye ifade etti.

TÜM KADINLAR OTURMA EYLEMİNE DAVETLİDİR

Son olarak Işın; “  Güçlü Kadın -Güçlü Toplum İçin 9 Mart'ta Türkiye genelindeki bütün kadınları haksızlığa, hukuksuzluğa, şiddete kurban ettiğimiz tüm kadınlar için saat 13.00-16.00arası oturma eylemine davet ediyoruz. Birlikteysek güçlüyüz sen yoksan bir eksiğiz.  Bizim, eşit özgür, mutlu, barış içersinde kardeşçe ve insanca yaşamak hakkımızdır. Hak ettiklerimiz için mücadeleye devam çağdaşlık ve demokrasi bizim vazgeçilmezimizdir.  Kadınlar için özgürlük adalet, Cumhuriyet Halk Partisi ile gelecek illa ki kazanacağız.  Bu düşüncelerle, omzumuzdaki yük, yüreğimizde ki sevgi ve zihin dünyamızın tüm berraklığı ile sizleri selamlıyor, kadınlarımızın direnç ve emek kokan kadınlar gününü kutluyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2016, 19:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128