Kadınların sesine kulak verin

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Bolu’da bir dizi etkinlikle gerçekleştirildi. İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan kadınlar ve kendilerine destek veren erkekler, “Kadının fıtratında ölüm değil, mücadele var. Bolu Kadın Platformu” pankartıyla birlikte Kent Meydanı Tiyatro sahnesine kadar sloganlar eşliğinde yürüdüler.

 Kadınların sesine kulak verin

Haber: Kasım ŞAHİN

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Bolu'da bir dizi eylem ve etkinlik gerçekleştirildi. 7 Mart Cumartesi günü Bolu Kadın Platformu, Yeniceşıhlar Köyü'nde yapılması planlanan taş ocağı yapımına karşı direnen kadınları ziyaret etti. Yapılan etkinlikte bir film gösterimi ve Türkiye'de yapılan HES projelerine dair bir söyleşi gerçekleştirildi. Yapılan etkinlikte, direnişteki kadınlar 8 Mart Pazar günü yapılacak olan yürüyüşe davet edildi. 8 Mart Pazar günü saat 14:00'te İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik kitle coşkulu sloganlar, ıslık ve alkışlarla Kent Meydanı'na kadar yürüdü. Meydan da üniversiteli kadınların hazırladığı skeçin ardından Bolu Kadın Platormu adına bir basın açıklaması okundu ve ardından Yeniceşıhlar Köyü'nde direnişin sembolü olan kadınlar adına bir konuşma gerçekleştirildi.

 

Platform adına bir konuşma yapan SES Bolu Şubesi Eşbaşkanı Bircan Öztop, “Biz kadınlar, yüzyıllardır kapitalizme ve kapitalizmin mümkün kıldığı erkek egemenliğe karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemizin bugün geldiği yer, haklarımızı alana kadar alanlarda olma kararlılığımız, 158 yıl önce New Yorklu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. Biz bu mirası evlerde, işyerlerimizde ve sokaklarda büyüterek sürdürüyoruz. 158 yılda pek çok şey değişti. Ama hala, neo-liberalizmin, ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkların neden olduğu ne varsa en ağır biçimiyle biz kadınlar yaşıyoruz. Bir yanda güvencesizliğin, yoksulluğun ve işsizliğin; diğer yanda yok sayma, ırkçılık, savaşlar ve militarizmin meşru kıldığı şiddetin etkilerine doğrudan biz maruz kalıyoruz. Ama 8 Mart’larla bugüne taşınan ve geleceğe taşınacak mücadelemiz ve kararlılığımız tüm bunları alt edebilecek, bir alternatif yaratacak güçte olduğumuzu gösteriyor. Şimdiye kadar verdiğimiz mücadele, bugün meydanlara taşan isyanımız, şiddetin her türlü biçimini ortadan kaldırma, sosyal, siyasal ve ekonomik olarak bizi yok sayanlara karşı buradayız deme kararlılığımızın bir ifadesi. Bu irade biz kadınların hepimizin özgür olduğu bir yaşamı örmeye başladığımızı müjdeliyor. Bu irade sayesinde tüm renklerimizle bugün burada meydanlardayız” diye konuştu.

Bu yürüyüşe Abant İzzet Baysal Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu Kent meydanını muhteşem bir sunum yaptılar. Bu güne kadar vahşice hayatlarını kaybeden, eşleri tarafından öldürülen, kadınlarımız temsili olarak canlandırıldı. Bu göstere katılımcılar tarafından dakikalarca alkışlandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128