Kaliteli malzeme üretimi doğrudan etkiliyor

Beypiliç Genel Müdür Yardımcısı İskender Turhan, beyaz et sektörünün 2011 yılında da en kârlı sektörlerin başında geldiğini söyledi.   Mudurnu Belediyesi düğün salonunda 150...

Kaliteli malzeme üretimi doğrudan etkiliyor

Beypiliç Genel Müdür Yardımcısı İskender Turhan, beyaz et sektörünün 2011 yılında da en kârlı sektörlerin başında geldiğini söyledi.

 

Mudurnu Belediyesi düğün salonunda 150 tavuk üreticisine yönelik, Beypiliç Genel Müdür yardımcısı İskender Turhan, Canlı Üretim Müdürü Nihat Altunal ve veteriner hekim Hakim Hamdi İlbeyi tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Beypiliç Genel Müdür Yardımcısı İskender Turhan, et tüketiminin insan sağlığı açısından önemli olduğunu anlatarak, ''Tavukçuluk 2011 yılında güzel kazanç sağladı. Kurban bayramı sonrası, iki aydır et fiyatları düşüşe geçti. Türkiye'de tüketim kişi başına 22 kilogram, Avrupa ülkelerinde 35 kilogramı bulan ülkeler var. Et yemeyen insanların beyin hücreleri çalışmaz, anne, çocuk, yaşlı, ihtiyar herkes mutlaka et yemelidir'' dedi.
Turhan, tavuk yetiştiriciliğinde ısı konusunun önemli olduğunu belirterek, tavuk yetiştiricilerinin yaptığı işe önem vermesi gerektiğini ifade etti. Kaliteli malzeme kullanımının üretimi doğrudan etkilediğine dikkati çeken Turhan, ''Ayağınızı nasıl sıcak tutuyorsanız tavuklar da sıcak olmalı. Altlık sıcak olacak. Sizlere altın gibi civciv göndersek alt zemin sıcaklık düşükse olmaz. Civciv şifayı kaptı mı bitti. Altlığın kalitelisini alın, kavak talaşı almayın mantar yapar. Civciv geliyor, kümese koyup 'yorulduk' diye eve gidip yatılıyor, sabaha o civciv hasta oluyor. Civcive bebeğe nasıl bakıyorsanız öyle bakmalısınız'' diye konuştu. Turhan, tavuk yetiştiricilerinin eş ve çocuklarına gösterdiği ilginin daha fazlasını civcivlere göstermesi gerektiğini vurgulayarak, ''Eşinizi ve çocukları görmeyeceksiniz sadece civcivleri göreceksiniz. Tavukçunun 4 sırrı altlık iyi olacak, ısı iyi olacak, yemi, suyu iyi olacak ve havasına baktın mı, 24 saatte 4 saat çalıştın mı tamam. Kümeste her şey otomatik, biz tembel olduk. Kümeste vatandaş tavuklarla konuşacak, iyi bir tavuk bakıcısı kümesin hava, su, ısını anlar. Tavukçulukta maliyetler artıyor, kar düşüyor. Elektrik, kömür, altlık, işçilik ve kümes arıza giderleri arttı.'' Şeklinde konuştu. Biogüvenlik konusunda bilgi veren Beypiliç Canlı Üretim Müdürü Nihat Altunal ise ''Kümes çevresinde kanatlı başka hayvanların olmaması gerekiyor. Tavuktan başka kanatlı kümes yanında olmayacak, kuş bile olsa. Fareler için önlem alın, kümeslere ziyaretçi almayın. Ekipmanları dezenfekte etmeli, kanatlı ve kuş satıcılarının bulunduğu yere gitmek tehlikelidir. Suluklar haftalık temizlenmeli'' şeklinde konuşu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128