Kamu yararına aykırı talepler kabul edilemez

Bolu İl genel meclisi başkanı Mücahit Kutlu işadamı Burhan Çelik’in Karacasu’daki arazisinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünce inceleme yapıldığına dikkat çekerek “MTA’nın Temmuz 2007 tarihli kararına göre Sayın Çelik’in arazisinde kuyu açılması durumunda Karacasu Kaplıcalarını besleyen kuyuların rezervlerinin zarar göreceği belirtilerek talebin kabulünün uygun olmadığı belirtilmiştir. Teknik anlamda mümkün olmayacak, bireysel çıkarlara yönelik haksız ve hukuka aykırı taleplerin tarafımızca kabulü; hukuka ve kamu yararına ve Bolu halkının menfaatlerine de aykırılık teşkil edecektir. Kamu yararı ve hukuk ilkeleri hangi şartları emretmiş ise tarafımızca uygulanacak şartlar da aynı şartlardır” Dedi.

Kamu yararına aykırı  talepler kabul edilemez
 Bolu İl genel meclisi başkanı Mücahit Kutlu, İş adamı Burhan Çelik’in Bolu İl özel idaresinin yatırımlara engel olduğu yönündeki iddialarına İl Özel idaresinde düzenlediği basın toplantısında cevap verdi. Bolu İl genel meclisi başkanı olarak yatırımcıyı engellemek gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyleyen Kutlu; “İlimizin tüm sorunlarına, kanunların tarafımıza yüklemiş olduğu bilinçle, hukuk ve mevzuat çerçevesinde, ilimiz insanına karşı sorumluluk duygusu içerisinde çözüm bulmak, ifa ettiğimiz görevin en büyük gereğidir. Ve bu bilinçle görevimizi sürdürmekteyiz.” Dedi. Kutlu; “Bugüne kadar yatırım amaçlı yapılan başvurularda hukuki anlamda hangi esaslar uygulandı ise Sayın Burhan Çelik için de aynı esaslar geçerlidir ve uygulanmıştır. Haberlerde kendisine ayrımcılık yapıldığı gibi bir izlenim oluşturmak istemiş olsa da her firmaya aynı koşullar öngörülmektedir. Eğer iddia sahibi kendisine bir ayrıcalık talep ediyor ise bilinmelidir ki bu tarafımızca kesinlikle kabul edilemez. Yatırımların gerçekleşmesi elbette ki hukuk kuralları çerçevesinde gerçekleşecektir. Kamu yararı ve hukuk ilkeleri hangi şartları emretmiş ise tarafımızca uygulanacak şartlar da aynı şartlardır. Hiçbir gerçek bilgi ve belgeye dayanmayan, kişileri ve kurumlan karalamaya yönelik iddialar çok masum ve haklı imiş görüntüsü verilerek konu çarpıtılmaktadır. Teknik raporlar ve resmi yazışmalar iddia sahibinin haksızlığını açıkça ortaya koymakta iken kamuoyu nezdinde karalama girişiminde bulunulması tarafımızca anlaşılamamıştır. Tüm süreç hakkında Sayın Burhan Çelik’e bilgi verilmiştir. Teknik anlamda mümkün olmayacak, bireysel çıkarlara yönelik haksız ve hukuka aykırı taleplerin tarafımızca kabulü; hukuka ve kamu yararına ve Bolu halkının menfaatlerine de aykırılık teşkil edecektir.” Diye konuştu.

“Kamu’nun çıkarı her şeyin üzerinde gelir”

 

 

 “İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi olarak ilimizin turizm potansiyelinin arttırılması ve istihdam sağlanarak yatırım çekilebilmesi bakımından yaptığımız çalışmalar somut verilerle sabittir.” Diyen Kutlu; “Haberlerde değinilen hususlar gerçekleri yansıtmayan ve objektif olmayan iddialardır. Asılsız iddialar ve karalayıcı ifadeler ile kamuoyu oluşturmak sureti ile hukuka ve kamu yararına aykırı taleplerin kabul ettirilmek istenmesi asla İl Özel idaresi tarafından kabul edilmeyecektir ve asıl eleştirilmesi gereken husus ta budur. Bolu Valiliğine 02.12.2005 yılında Burhan Çelik’in şirket vekili tarafından yazılı başvuru yapıldığı doğru olmakla birlikte talepler gerekler belgelerin ibraz edilmemiş olduğundan başvurunun reddine dair yazı ilgilisine bildirilmiştir. Daha sonra yine aynı şirket vekili tarafından 27.02.2007 tarihinde aynı talep ile yeniden başvuru yapılmış, gerekli evraklar ilgilisinden temin edilerek MTA’nın görüşü istenmiştir. MTA’nın ekte sunulan 43496 sayı ve 04.07.2007 tarihli raporunda kuyu açılması durumunda Bolu halkının ve yöre insanının yoğun ilgisine mazhar olan Karacasu Kaplıcalarını besleyen kuyuların rezervlerinin zarar göreceği belirtilerek talebin kabulünün uygun olmadığı belirtilmiştir. Bunun üzerine yine talebin reddine dair yazı ilgilisine bildirilmiştir. Konunun tam olarak anlaşılabilmesi ye iddiaların hiçbir gerçekliğinin bulunmadığının açıkça anlaşılabilmesi için Maden İşleri Müdürlüğü’nün resmi yazı örneğini basın mensuplarına veriyoruz. Sayın Burhan Çelik’in hukukun uygulanması ve kamu yararı ilkesinin gerçekleştirilmesi hususunda hassas "davranacağı inancındayız.” Dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2013, 19:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124