Kamuda başörtü yasağı anlamını yitirdi

Haber; Duygu Kaya Memur-Sen Konfederasyonunun kamu çalışanları için talep ettiği kılık kıyafette değişiklik istemini ve başlattıkları sivil itaatsizlik eylemlerini Bolu Olay gazetesi olarak vatandaşlarımıza sormuş konuyla...

Kamuda başörtü yasağı anlamını yitirdi

Haber; Duygu Kaya

Memur-Sen Konfederasyonunun kamu çalışanları için talep ettiği kılık kıyafette değişiklik istemini ve başlattıkları sivil itaatsizlik eylemlerini Bolu Olay gazetesi olarak vatandaşlarımıza sormuş konuyla ilgili düşüncelerini öğrenmiştik. Memur-Sen Bolu şube başkanı Ahmet Koçak’ın geçtiğimiz Pazar yaptığı kılık kıyafet serbestîsine ilişkin basın açıklamasının üzerine Türk Eğitim-Sen Bolu şube başkanı Hüsnü Yaman’da konu ile ilgili düşüncelerini açıkladı.

 

Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkan’ı Hüsnü Yaman kamuda başörtü yasağının kaldırılması konusunda bir basın açıklaması yaptı. Yaman, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak yıllardır kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması için mücadele ettiklerini, bu noktada konfederasyonun ve sendikanın, kamuda kıyafet serbestliği konusunda ilk günden beri taraftar olduğunu belirtti. Hüsnü Yaman ‘’Biz hiçbir dönemde yüce dinimizi, değerlerimizi istismar etmedik, etmeyeceğiz ama söylemlerimizde bu taleplerimizi dile getireceğiz. Gerçekten kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması lazım. Bu konuda geç kalınmıştır. Başörtüsü, artık bu ülkede siyasi istismar konusu olmaktan çıkarılmalıdır. Defalarca kamuda serbest kıyafet için yönetmelik değişikliğinin yeterli olduğunu da dile getirdik. Sendikamız Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5’inci maddesinde yer alan sınırlamalar olmaksızın, milletimizin değer yargılarına uygun bir biçimde kamuda çalışanların serbest kıyafetle isteyen bayanların başörtülü, erkek çalışanların kravatsız olarak süresiz serbest kıyafetle 15.03.2013 tarihinden itibaren iş yerlerine gitmelerine karar vermiştir.’’Şeklinde konuştu. Yaman işyerlerine serbest kıyafetle giden üyelerinin yanlarında olduklarını, üyelerin bu eyleme katılıp katılmayacağının kendi iradelerine bağlı olduğunu, eylem kararı Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından alındığı için eyleme katılanlara hiçbir cezai işlem uygulanmayacağını ve katılanlara her türlü hukuki desteğin sağlanacağını dile getirdi. Yaman açıklamasının sonunda ’’11 yıldır iktidarda olup, meydanlarda söz vermesine rağmen, başörtüsü sorununu kamusal alanda çözmeyenleri şiddetle kınıyor, onları bu konudaki tutarsızlıklarından dolayı Allaha havale ediyoruz. Ayrıca sadece yönetmelik değişikliğiyle çözülebilecek olan kamuda serbest kıyafet ve başörtüsü probleminin Anayasa problemi haline getirilmesinin ve Anayasa referandumunda kullanılacak olmasının da bir ‘’tezgah’’ olduğuna inanıyoruz. 11 yıldır milletimizin verdiği desteğe rağmen, bu problemi çözmeyenleri, din istismarı yapanları, dini değerlerimizi sonuna kadar kullanarak, bundan nemalanmaya çalışanları aziz milletimiz ve kamu çalışanlarının iyi gördüğünü ve değerlendireceğine inanıyoruz.’’ Biçiminde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124