Kamulaştırma yapılıyorsa bedeli ödenmelidir

Günümüzde konut satın almak ve kiralamak gün geçtikçe pahalı bir hal alıyor. İnşaat sektörünün genişlemesi konut fiyatlarını yükseklere çıkarıyor. Bolu’ya baktığımızda durum hiçte farklı değil, insanlar kiraların veya satın alma fiyatlarının yüksekliğinden şikâyetçi. İnsanların diğer mağduriyet yaşadığı konulardan biride belediyenin 18.madde uygulaması. Bolu Olay gazetesi olarak konuyu birde emlakçıların görüş açısıyla ele almak istedik. Ev kiralarında veya alımlarda bir artış mı azalış mı söz konusu, ya da insanlar hangi dönemlerde daha çok ev satın alıyor ya da kiralıyor, 18.madde uygulamasının özeti nedir? Özkonut Gayrimenkul sahibi Tülin Sezer konuyla ilgili olarak önemli saptamalar yaptı.

Kamulaştırma yapılıyorsa bedeli ödenmelidir
 Haber; Duygu Kaya

 

 

Özkonut Gayrimenkul sahibi Tülin Sezer emlak sektöründe dönem dönem çeşitli inişlerin ve çıkışların yaşandığını söyledi. Sezer;”Yaz döneminde öğrenciler daha sık geldiği ve kurumlara atamalar olduğu için İlkbahar ve Sonbahar’da satışlarımız daha fazla oluyor. Kazançlarımız ise mevsimine göre değişiyor. Bir de bu konu herkesin çalışma prensibiyle alakalıdır. Eğer bizden bir müşterimiz memnun kalırsa başka müşterilerde o sayede geliyor.” Dedi. 18.madde uygulamasının şehir planlaması için yapıldığını söyleyen Sezer; “ Eskiden bu işlemler daha gelişigüzel yapılıyordu araziler metreyle bölünüyordu. Şimdiki 18.madde uygulamasıyla beraber daha planlı oluyor. Bölgelerin bazı gereksinimleri vardır. Kamuya açılması gereken yerler vardır, park yapılır, cami veya okul yapılır. Bu işlemler için ya 18 uygulayacaksınız ya da şekilsiz olacak düzenlemeler. 18 uygulamasını bilmeyenler olabilir bu uygulamalara muhalif olanlar da olabilir. Fakat hak ve hukuk çerçevesinde yapıldığı zaman bu uygulamalar düzenli şehircilik açısından çok önemlidir. Türkiye’de ister belediye de olsun ister başka bir yerde fark etmez, hep bir mağduriyet olacaktır bu tarz uygulamalardan dolayı. Rantta olacaktır. Bu 18’den dolayı vatandaşın arsasının alakasız bir yere verilmesi yanlış bir olaydır. Herkesin hakkını hukukunu koruyarak bir şeyler yapılmalıdır. Rant sağlamak amacıyla değil de mecburiyetten kaynaklı bir arsa verilmesi olursa buna bir şey diyemeyiz. Fakat rantı kabul etmemeliyiz.” Diye konuştu.

 

Kamulaştırma bedeli ödenmiyorsa mahkemelere başvurulmalıdır

 

Özkonut Gayrimenkul sahibi Tülin Sezer; “Paşaköy’den Kalıcı Konutlar’a kadar olan kısmı düşünelim. Buralarda cami, park, okul ihtiyacı için %30 oran yetiyorsa, bu oranla işler yapılmalıdır. Olmuyorsa istimlâk edilmelidir. Kamulaştırma yapılıyorsa bedeli ödenmelidir. Kamulaştırma bedeli ödenmiyorsa mahkemelere başvurulmalıdır. Muhatap belediye olduğu için er ya da geç hakkınızı alırsınız. Yalnız şöyle de bir durum da var. 18’den dolayı yanlış uygulamalar yapıldıysa bunu tamamen Belediye başkanına mal etmek yanlıştır. Belediye başkanı teknik konuların hepsinden anlamak zorunda değildir. Bizim belediye başkanımız mühendis olabilir. Fakat herkes her şeyi bilemez. İmar konusunda belediyeye bağlı olarak çalışan bir sürü memur vardır.” Dedi.

 

                                                                                                                 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2013, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128