Kamyoncuların Meclis’deki sesi Özcan

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu Milletvekili Tanju Özcan, ülkemizde kamyonculuk yapan esnafın sorunlarının araştırılması ve çözüm bulunması için Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) önerge verdi.

Kamyoncuların Meclis’deki sesi Özcan
Haber: Semih BAYKAL
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, ülkemizde kamyonculuk yapan esnafın sorunlarının incelenmesi ve çözüm bulması için TBMM’ye verdiği önergeyi yazılı olarak kamuoyuna açıkladı. İşte Özcan’ın Meclise verdiği o önerge; “ Ülkemizde yurtiçi taşımacılığın % 90’lık bir bölümü karayolu taşımacılığı ile yapılmaktadır. Taşımacılık toplumların gelişmişlik göstergesi olması yanında ekonominin de önemli bir dişlisidir. Sayıları bir milyona yaklaşan kamyoncu esnafının sorunları AKP iktidarı döneminde daha da artmış, esnaf ülkemizin birçok yerinde kontak kapatmak sureti ile tepkilerini dile getirmişlerdir. Kamyoncu esnafının en büyük sorunlarından bir tanesi belge sorunu ve belge karmaşasıdır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı değişik isimler adında ( K1,K2,K3,SRC3,SRC4 vs.) yeni belgeler çıkartmak suretiyle zaten zor durumda evine ekmek götürmeye çalışan esnafımızın sorunlarına sorun katmaktan öteye geçmemiştir” dedi.  
“YETKİ BELGESİ İÇİN İSTENEN ÜCRETLER KAMYONCU ESNAFININ BELİNİ BÜKMEKTEDİR”
Önergede, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kamyonculardan istediği yetki belgesinin ücretlerinin de yüksek olduğu belirtilerek; “Araçlarına yeni lastik alamayan, çıkma lastiklerle taşımacılık yapmaya çalışan esnafımızdan yetki belgesi için istenen ücretler kamyoncu esnafının belini bükmektedir. Sıfır faizli kredi imkânları sunularak Kamyoncu esnafının çoğunda bulunan eski kamyonların değiştirilmesi için devletin gerekli adımları atması sektörün geleceği açısında da önem arz etmektedir” diye belirtildi. 
“KAMYONCU ESNAFI UCUZ MAZOT KULLANIYOR”
Yük taşımacılığında en büyük maliyet girdisinin sürekli artış gösteren akaryakıt fiyatlarının olduğu ve bu yüzden kamyoncuların ucuz mazot kullanmak zorunda kaldığı da ifade edilen önergede; “Yük taşımacılığın en büyük maliyet girdisi sürekli artış gösteren akaryakıt girdisidir. Kamyoncu esnafı ucuz mazot ve 10 numara inceltilmiş yağ kullanmak suretiyle bu sektörde tutunmaya çalışmaktadırlar. Havayolu taşımacılığı ve denizyolu taşımacılığına devletin sağladığı ucuz mazot desteğinin taşımacılığın büyük oranına sahip karayolu taşımacılığına sağlanmaması kamyoncu esnafının dayanma gücünü giderek azaltmaktadır. Sektör, başta zorlu rekabet ve yükselen petrol fiyatları nedeniyle artan maliyet giderleri olmak üzere, kendi içinde birçok zorluklarla karşı karşıya bulunmaktadır” diye ifade edildi. 
“ÖNEMLİ SORUN TRAFİK SİGORTASI VE KASKO ÜCRETLERİNİN YÜKSEK OLMASIDIR”
Sektörde ki bir diğer önem sorunun trafik sigortası ve kasko ücretlerinin yüksek olduğunun açıklandığı önergede, konuyla ilgili şu açıklamalar yer aldı; “ Sektörde ki bir diğer önemli sorun trafik sigortası ve kasko ücretlerinin yüksek olmasıdır. Tır şoförlerimiz özellikle bir Schengen ülkesinden vize talebinde bulunduğunda yaklaşık 20 tane gerekli belgeyi hazırlamak zorunda bırakılmaktadır. Sorunlarla boğuşan birçok kamyoncu esnafının birçoğu nakliyat firmalarının elemanı olarak çalışmaktadırlar. Kamyoncu esnafı bir yere taşıma yaptıktan sonra geri dönüş yolunda kamyonuna yeni mal alamadığı için mazot parasını bile ancak çıkartabilmekte, boğaz tokluğuna bir yerden bir yere taşıma yapmaktadır. Bu bağlamda; Başta kamyoncu esnafı olmak üzere ülkemizdeki kara taşımacılığı sektörünün içinde bulunduğu mevcut durum, karşılaştığı sorunlar ile bunlara ilişkin çözüm yollarının tespiti amacıyla. Anayasanın 98’inci, İç Tüzüğün 104 ve 105’inci Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederim” diye yer aldı.


Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128