Kandemir başarının sırrını anlattı

Yürekli Kâğıt Bolu işletmesi müdürü Fatih Kandemir işletmelerinin Bolu’daki çalışmalarını en ince ayrıntısına kadar Bolu Olay gazetesine anlattı. Türkiye’nin alanındaki en deneyimli firmalarından...

Kandemir başarının sırrını anlattı

Yürekli Kâğıt Bolu işletmesi müdürü Fatih Kandemir işletmelerinin Bolu’daki çalışmalarını en ince ayrıntısına kadar Bolu Olay gazetesine anlattı. Türkiye’nin alanındaki en deneyimli firmalarından biri olan Yürekli Kağıt firması yaptığı çalışmalarla, Bolu ‘nun Türkiye’nin en temiz 2. İli seçilmesinde önemli bir pay sahibi oldu. Bu başarının sırrını Bolu Olay adına Mehmet Engin sordu, Fatih Kandemir cevapladı.

 

Şirketinizin işlevi ile ilgili bize neler söyleyeceksiniz?

Yürekli Kağıt olarak İstanbul merkezli, 40 yıldır sektörel geçmişi olan, üç şubesi bulunan, ikisi İstanbul biri Bolu olmak üzere, ambalaj atıklarının toplanması ve ayrıştırılması hususunda hizmet veren bolu ilimizin lisanslı firmasıyız.

 

Eleman sayısı ve personelinizle ilgili bilgiler verir misiniz?

Bolu şubemizde 65 sigortalı çalışan personelimiz ile ilimizin ambalaj atıklarının toplanması ve ayrıştırılması işini yapıyoruz. Tüm personelimiz sigortalıdır. Bakanlık ilgili yönetmeliğince verilen lisans ve Bolu Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında bu işi gerçekleştiriyoruz.

 

Geri dönüşüm çöplerinin nerelere gittiği, nasıl değerlendirildiği konusunda söyleyecekleriniz?

Bolu il merkezi ve çevre ilçelerden topladığımız ambalaj atıklarını tesisimizde titiz bir şekilde ayrıştırıp preslendikten sonra diğer çevre illerimizde bulunan geri dönüşüm fabrikalarına sevk ediyoruz. Bu fabrikalarda örneğin pet şişelerden elyaf üretiliyor, toplamış olduğumuz kâğıttan ise bir alt kalitede kağıt ürünler elde ediliyor. Mesela naylon atıklardan geri dönüşüm hortumları, elektrik tesisatına döşenen borular elde ediliyor. Yani gıda ile temas etmeyecek ürünler geri dönüşüme kazandırılıyor. Biz burada yani Bolu tesisimizde bu atıkların sadece toplanıp preslenmesi, ayrıştırılması işlemini yapıyoruz. Daha sonraki merhale ise diğer illerde bulunan fabrikalara işlenmek üzere gönderiliyor.

 

Yer ekipmanları, elemanların yeterliliği, alet-edevat dökümü dersek?

Dört adet sıkıştırmalı, üç damperli 7 adet kamyonumuz var. Ayrıca iki adet de binek hizmet aracımız bulunmakta. 2 adet iş makinesi, bir adet fokftip, makine olarak da gelen ambalaj atıklarının poşetlerini parçaladığımız trommel ve ayrıştırma bandı ve pres bulunmaktadır. 2 bin 700 metrekare kapalı alan, 11 bin metrekare toplam saha üzerine kurulmuş, çevreye herhangi bir zararı bulunmayan, herhangi bir emisyonu bulunmayan alandadır.

 

Ülkemize kazanımları konusundaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

İlk önce ülke ekonomisine, çevresel anlamda ise Türkiye’mize ve dünyaya büyük kazançlar katmakta olduğumuza inanıyoruz. Ambalaj atıklarının havaleli olması, büyük alanları kapsaması, bununla birlikte bu atıkların düzenli toplama sahalarını kısa sürede doldurmasını önleyici bir çalışmadır yaptığımız. Ayrıca bu atıkların tabiatı kirletecek malzemeler olması sebebiyle çok önemli bir çalışmadır. Ülke ekonomisine ise sağladığı katkı küçümsenmeyecek bir orandadır.

 

Şehirde bu atıkların toplanabilme operasyonu nasıl yürütülmekte?

Yılbaşı itibarıyla belediye temizlik işlerinin düzenlediği belirli günlerde ve konteynırlardan toplama, düzenlenmesi sonrasında D100 karayolu kabul edilerek, haftada 2 gün D100’ün güneyi, haftada 2 gün D100’ün kuzeyi olmak üzere konutlardan ambalaj atıklarını toplamaktayız. Ofis, kurumlar ve marketlerden, sanayi kuruluşlarından, aynı zamanda da caddelerden her gün toplama yapmaktayız. Tabii bu işin zorluk derecesi de fazla bu günler için. Sistemin yeni olması sebebiyle ve şehir imar düzeninde şu an itibarıyla yapılanmanın getirmiş olduğu aksaklıklar sebebiyle zorluklarla karşılaşmaktayız. Ancak tüm bu olumsuz koşullara rağmen her geçen gün çalışmalarımız daha ileri seviyelerde sürdürülmektedir. 2012 yılbaşında başladığımız çalışmalarımızın tonajını 5 kat artırmış bulunmaktayız.

 

Kimdir?

 

Fatih Kandemir– İşletme Müdürü

1977 Ankara doğumlu, Kırıkkale Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu. 2009’a kadar ambalajlanmış su sektöründe çeşitli firmalarda yurt içi ve yurtdışında fabrika müdürlüğü yaptı. 2011 yılı Aralık ayı itibarıyla Yürekli Kağıt Bolu İşletmesi’nde İşletme Müdürü olarak görev yapmakta..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128