banner120

Kapitalizm bizi bozar

Ünlü sinema oyuncusu Ali Tutal Köroğlu otelde Bolu Olay gazetesi yazı işleri müdürü Hakan Karacaören’in sorularını cevaplandırdı. Tutal; “Sanat halk içindir. Öbür taraf kapatilizme gider....

Kapitalizm bizi bozar

Ünlü sinema oyuncusu Ali Tutal Köroğlu otelde Bolu Olay gazetesi yazı işleri müdürü Hakan Karacaören’in sorularını cevaplandırdı. Tutal; “Sanat halk içindir. Öbür taraf kapatilizme gider. Kapitalizm bizi bozar. Çünkü Biz genetik anarşistleriz.” Dedi.

 

Türkiye’nin en önemli sinema oyuncuları arasında gösterilen Ali Tutal bugünlere gelmesindeki en büyük etkenin ünlü sinema oyuncusu Yılmaz Güney olduğunu söyledi. Sinemaya, Yılmaz Güney’in 1975 tarihli “İzin” filmiyle adım attığını söyleyen Tutal

Yılmaz Güney bu topraklara gelmiş en büyük sinema adamıdır. Böyle güzel bir adam zor bulunur. Türk sinemasına onun gibi bakabilen bir erkek oyuncu daha gelmemiştir.” Dedi. Yılmaz Güney’in 1984 yılında Fransa’da yapılan cenaze törenine katıldığını daha sonra’da sık sık mezarına gittiğini vurgulayan Tutal Türkiye’nin Yılmaz Güney sineması sayesinde itibar kazandığını söyledi.“Eskiden bir şehre gittiğimizde bizi vali ya da belediye başkanı karşılardı şimdi ise kimse karşılamıyor.”diyen Tutal;”Bir Şehri kurtaran sanattır. Bolu’da tiyatro yapan gençlerin önünü yerel yöneticiler açmalıdır. Kültür yerinde fışkırdığı zaman doğrudur. Halk o zaman daha fazla sahip çıkar. Sanat ‘sanat’ için değil halk içindir. Öbür taraf kapatilizme gider. Kapitalizm bizi bozar. Çünkü Biz genetik anarşistleriz. Çünkü sanatçılar savaşçı insanlardır. Sinemanın muhafazakârı olmaz. Sinemanın barikatı olmaz. Biz sansürsüz konuşuruz her şeye de cevap veririz.” Dedi.

 

Bu yollar Bolu’ya yakışmıyor

 

Çelişki olan yerde sinema, edebiyat ve şiir’in de olduğunu vurgulayan Tutal;”O yüzden Türkiye’de gelecekte daha çok sinema olacaktır. Ülkemizde 60 ülkeye ihraç edilen dizi filmler çekiliyor. Yakında Almanya ve Fransa gibi ülkelerde Türkiye’ye film çekmek için daha fazla gelecekler. Kapitalizmin para kazanması için yol alması gerekir. Bunun içinde yol bulması gerekir. Şu anda sinema ağır bir sanayidir. Çelişkisi yoğun olan bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye Coğrafya olarak çok güzel bir ülke. Dünya’da her yeri gezdim. Böyle bir ülke yok. Böyle bir Bolu bulamazsınız. Bolunun içi başka bir yer. Uçaktan adam düşse ağacın üstüne düşer. Ama Bolunun yollarını hiç beğenmediğimi söyleyebilirim. Bolu belediye başkanını tanımam etmem, hangi partiden olduğunu da bilmiyorum ama Bolu gibi güzel bir kentin yollarını ve caddelerini beğenmediğimi söylemek istiyorum.” Diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124