Karaçam fidanları toprakla buluştu

Ağaçlandırma çalışmaların sürdüren Genç TEMA Topluluğu, Orman Bölge Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi desteği, gönüllü üyelerinin katılımı ile birlikte Tokmaklar Köyü mevkiinde ağaç dikti.

Karaçam fidanları toprakla buluştu

Haber: Gönül Olutürk

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu Başkan Yardımcısı İbrahim Çolak, “Ülkemiz yılda 743 milyon ton toprağını erozyonla kaybediyor. Oysa yaşam üreten bir cm toprağın oluşması binlerce yıl sürüyor. Toprak kaybetmeyi göze alamayacağımız kadar kıymetli bir varlık. Bize aşımızı, işimizi, sanayimize hammaddeyi toprak sağlıyor. Eğer toprağımızı kaybedersek hayatımızı da kaybederiz. TEMA'nın varoluş nedeni yaşama yani toprağa sahip çıkmak, korumaktır. Ülkemizin erozyonla mücadelesinde yapılan çalışmalar içerisinde fidan dikimlerinin büyük öneme sahip olduğunun bilincinde olarak var gücümüzle çalışıyoruz. Ormanların su varlığını koruması, erozyonu önlemesi, beden ve ruh sağlığımız üzerinde de birçok olumlu etkisi vardır” dedi.

Fidanları toprakla buluşturan topluluk üyeleri, ağaç sevgisinin önemli olduğunu, bir ağacın yetişmesinin uzun bir zaman aldığını ve yeşili korumaları bilincinin yerleştirilmesi gerektiğini ve toprağa dokunmanın ve gönüllü olarak doğaya kattıklarıyla mutlu olduklarını ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner129