“Karadere Suları, uzun bir mücadelenin sonucudur”

Bolu’nun içme suyu ihtiyacının karşılanacağı Karadere Suları’nın şehre getirilmesi için yapılan ‘Su Tüneli Projesi’ hızla ilerliyor. Dağın iki tarafından karşılıklı çalışan ekipler toplamda 400 metre ilerledi.

“Karadere Suları, uzun bir mücadelenin sonucudur”
HABER: Semih BAYKAL
Göreve geldiği günden itibaren Karadere Suları’nın Bolu’ya bağlanması için çalışan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, proje kapsamında açılmaya başlanılan tünelin son durumunu yerinde inceledi. Tünelin Yedigöller tarafındaki çalışma alanına giden Yılmaz yetkililerden bilgi alarak tünelin içine girip sonuna kadar ilerlerdi.

Su tüneli çalışmalarının 221’inci metresinde gazetemize açıklama yapan Yılmaz, “Tünelimiz bu aşamaya geldiği için mutluluk duyuyoruz. Dağın bu yüzünden 221’inci metredeyiz. Dağın diğer tarafından da çalışmalar aynı hızla devam ediyor. Diğer taraftan da 167 metre ilerledik. Tünelin başlayıp ilerlediğini görmek bizim için Bolulu bir vatandaş olarak gurur kaynağımız. Uzun bir mücadelenin eseridir bu tünel. Tünel yapmak ekonomik açıdan çok zor görünse de bizim için önemli olanı suyun tahsis edilmesi idi. Şuan bu sular tahsis edildi ve tünel yapımına başlandı. Burası ile ilgili neredeyse ömrümüzü verdik. 10 Yıllık dişe diş bir mücadele sonrası bunlar yapıldı” diye konuştu.

“İmkânsızı başardık”

2017 yılında Boluluların Karadere Sularını içmesi için çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, “Tek başına iktidar partisi olmanın bütün avantajlarını bu tünel için kullandık. Siyasi irade arkamızda, hükümet arkamızda. Bütün bunlara rağmen bu bölgenin suları başka yere tahsis edildiği için Bolu’ya döndürülmesi imkansızdı. İmkansızı başardık. İnşallah biran önce bitirilir, mercan balıklarının yaşadığı bu suları, daha doğrusu kaynak sularını Bolu içmeye başlar. Bütün heyecanımız bu. İnşallah bu heyecanımızın geçtiği günleri de hep birlikte göreceğiz. Ekiplerimiz şu ana kadar 400 metre ilerledi. Yürümeye başladık nasıl olsa bir gün bitecek. 1 Yıl sonra tamamlamak istiyoruz. Tabi şartlar bunu hızlandıracak veya geciktirecek. Bizim gönlümüzden geçen tünelin en kısa sürede bitmesi. Hiçbir parasal problemimiz yok” dedi.

Tünelin tamamlanmasının ardından Bolu’nun içme suyu ihtiyacı, Bolu'ya yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan Karadere'den gelecek ve bir saniyede akacak olan 140 litrelik kaynak suyu ile karşılanacak. Karadere sularının Bolu'ya aktarılması ise, 3 bin 600 metre uzunluğa sahip olan su tüneli ve DSİ ile Bolu Belediyesi’nin işbirliği ile hazırlanan proje kapsamında tamamlanması planlanan 40 kilometre uzunluğunda ana isale hattı ile yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2016, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER