Karadere ve Abdülkadir Key

Erhan BEYKOZ yazdı...

Karadere ve Abdülkadir Key

Perşembe sabahı belediyenin yarınlar adına çok önemli projesi Karadere'de neler yapılıyor ve son hali nedir diye gezmeye gittik. Yolculuk başlamadan araca son olarak eski Başkan Yardımcısı Abdülkadir Key'de katıldı.

2. dönemdir belediye meclis üyeliği yapma onurunu yaşıyorum. Abdülkadir Beyle ilk dönemimde çalışmış, çok da keyif almıştım. Gülen bir yüz, iş yapabilmek için çabalayan, samimi, hoş görülü biri olarak hafızalarda yaşıyor. Makamda olduğu sürede, kırmadan dökmeden hatasız görevinde ayrıldı.

Geçmişine baktığımda, ziraat yüksek mühendisi Köy Hizmetlerinden emekli olmuş, davet üzerine Bolu'ya hizmete siyaseten belediyede çalıştı. Köy Hizmetlerinden meslek dalı gereği Bolu'nun dağına, taşına her yerine hakim. Buradan hareketle geleceğin en geçerli yaşam kaynağı su hakkında ki bilgileri de sınırsız!

Başkan Alaaddin Yılmaz'ın da aklında olan ve meclisin büyük destek verdiği proje için biçilmiş kaftan Sayın Key'di. İçimi inanılmaz kalitede olan Karadere sularının cazibeyle yani sıfır maliyetle Boluluların hizmetine sunulması çalışmaları Key öncülüğünde başladı.

Suyun kazanılması bakanlıklar arasında, genel müdürlüklerde, kredi için iller bankasında yani her safhasında çok emek sarf edilerek Sayın Key tarafından takip edildi. Çoğu zaman evinden ailesinden fedakarlık yaptı. Yapılan bu çalışmaların meyvesi alınıp, Karadere için somut adımlar atıldı. Haliyle Sayın Key'de  tarihe not düştü.

Sayın Key derken, Başkan Sayın Yılmaz işin başında olduğundan yazmanın anlamsız olacağını biliyorum. Elbette Sayın Yılmaz akıl, destek, mücadele, ısrarla ve meclis kararlarıyla işi erbabına verdiğini unutmamak lazım.

2014 seçimlerinde siyasi irade kendisiyle çalışmak istemedi. Meclis üyelerinin ziyaretinde kendisini görünce çok sevindim. Üstelik ilk baştan başlayarak bütün teknik bilgileri vererek, konuya hakimiyeti ortada! Belediye yetkililerinin gezide açıkladığı, "zaman zaman destek alıyoruz" sözüyle Sayın Key'in hala projede olması sevindirici. Bizi gezdirirken bilgi veren Basın Yayın Müdiresi Ayşe Atılgan hanımda konuya adapte olmuş. Araç içinde meclis üyesi arkadaşlarımdan, bu kadar emek karşısında Abdülkadir Key'in adının tünele verilmesini istedim. Kimsenin sesi çıkmadı ama düşündüklerini ve yarınlarda bunu dile getirip, kabul edeceklerini umut ediyorum.

Karadere sularının çoğu Yığılca Hasanlar Barajı vasıtasıyla İstanbul'a gidiyordu. Doğrusuna bakarsak, bu sular doğada kayboluyor, yer altına iniyordu. Ne zaman ki, Başkan Yılmaz ben bu suları istiyorum diye mücadeleye başlayınca, bir anda herkesin aklına geldi. Sonuçta inanılmaz mücadele ve kararlılık bize suları kazandırdı.

Karadere suları, havzadan toplanacak sularla birlikte, Çukurören'de oluşacak gölette yaklaşık 11 milyon metre küpe ulaşacak. Burada toplanan sular, Çukurören'in 3  kilo metre ilersinde 3.800 metre uzunluğundaki tünel ile arıtmaya terfi edilecek. Bunların tamamı cazibeyle olacağı gibi, ülkemizin en güzel sularından biri masrafsız Bolu Halkına içirilecek. Umarım bu sular Bolu Halkı ile buluştuğunda, ülkemizin en ucuz suyunu içeriz! Bolu Dağı tünelinden uzun olacak tünel, yaklaşık 40-50 milyon liraya mal olacak.

13 yıldır görevde olan Sayın Yılmaz'ın Bolu'ya ve yarınlara bıraktığı en önemli eserdir. Binalar, yollar, planlar görecedir. Zaman ve değişen dünyada bunlar değişebilir. Su yarınların, geleceğimizin vazgeçilmezidir. Başta Sayın Yılmaz olmak üzere, Sayın Abdülkadir Key ve imzası olan meclis üyesi arkadaşlarıma ve emeği olanlara sonsuz teşekkürler.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128