Karantinada neler yapılmalı?

İl Sağlık Müdürlüğü, hazırladığı bir video ile karantina sürecinde bulunan vatandaşların neler yapması gerektiğine dair bilgilendirme yaptı.

Karantinada neler yapılmalı?

Haber: N. Halid Altundal
Bolu Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından salgın döneminde evde karantina altında olan vatandaşlar için bilgilendirici bir video hazırlandı. Videoda vatandaşların PCR testi sonuçlarını e-Nabız sistemi üzerinden veya bağlı oldukları aile hekiminden öğrenebileceği belirtildi. 
Videoda karantina sürecinde yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralandı:
“-Hekiminizin önerdiği sürede evinizden çıkmayın, kimseyle temas etmeyin.
-Ziyaretçi kabul etmeyin, kimsenin ziyaretine gitmeyin.
-Hekim tarafından önerilen ilaçlarını düzenli olarak kullanın.
-Bol miktarda sıvı alın, düzenli uyuyun ve düzenli beslenin.
-Mümkünse ayrı bir odada kalın ve odanızı sık sık havalandırın.
-Evinizin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske kullanın.
-Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın, mümkün değilse bu alanlarda mutlaka maske takın ve her kullanımdan sonra sulandırılmış çamaşır suyu ile temizleyin.
-Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın ya da alkollü el antiseptiği ile ellerinizi ovalayın.
-Sizde veya evdeki diğer bireylerde solunum sıkıntısı ateş öksürük gibi durumların gelişmesi halinde hemen 112’yi arayın.
-Aile hekimi veya sağlık müdürlüğü tarafından arandığınızda telefona cevap verin veya arayanın sorularını cevaplayarak onlara yardımcı olun.
-Kaldığınız evde mümkünse 65 yaş üzeri ve kalp yetmezliği, hipertansiyon, diyabet gibi kronik hastalığı olan bireylerin bulunmamasını sağlayın. Bu mümkün değilse sosyal mesafe hijyen ve maske kullanımına dikkat ederek mümkün olduğu kadar temastan kaçının.
-Tabak bardak havlu gibi eşyalarınızı ayırın ortak kullanmayın ve aynı zamanda havlu çarşaf ve kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde ayrı olarak ve en az 60 derece sıcaklıkta normal deterjan ile yıkayın.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Jarakaya
Mehmet Jarakaya - 1 yıl Önce

Bolu yasadigimiz sevdigimiz ilimiz icraat yapilacaksa parti gözetmeden destek olunmali yillardir mecberellik olan hisar tepesi
Guzellestirilmeli ben sen değil ortak deger Bolu makamlar mevkiler mv ligi gelip geçici kalici olan Bolu ve Bolu da yasayanlar Yasim itibari ile ne güçlü ne kudretli iktidarlar gördük simdi nerdeler?

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124