Karar Uygulanacak Mı?

Sakarya Bölge idare Mahkemesi yürütmeyi durdurarak Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev yaparken görevlerinden alınan müdürlerin yerine iadesine karar verdi.

Karar Uygulanacak Mı?

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Sakarya Bölge idare Mahkemesi yürütmeyi durdurarak Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev yaparken görevlerinden alınan müdürlerin yerine iadesine karar verdi.

Görevden alınarak merkeze uzman olarak atanan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve İl Müdür yardımcıları yargı kararıyla geriye dönüyor. Sakarya Bölge İdare Mahkemesinin 03.02.2016 tarihli kararıyla müdürler görev yerlerine geri dönecekler. Bölge İdaresinin bu kararı sonrası, Milli Eğitim Bakanlığı kararı en geç 1 ay içinde yürürlüğe koyarak müdürleri yerine atamak zorunda.

Bakanlık tarafından yayınlanan genelge ile İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve İl Müdür yardımcıları görevlerinden alınarak “uzman” kadrosu adı altında boş olarak maaş alıyordu. Mudurnu, Dörtdivan, Seben ile Merkezden İl Müdür Yardımcısı Zekeriya Ünalan ve Recep Nuri Kaçmaz bir anda görevden alındılar. Yeniçağa, Kıbrıscık ve Göynük’te görev yapan ilçe milli eğitim müdürleri asil olmadığı için herhangi bir hakka sahip değillerdi. Gerede İlçe Müdürü ise görevine devam ediyordu.

Tazminat Alamayacaklar

Görevden alınan müdürler tazminat alamayacaklar. Bölge İdare Mahkemesine açılan davalarda, göreve iade ve uğranılan maddi kayıpları yasal faizi ile ödenmesi yönündeydi. Mahkeme yapılan itirazları ve açılan davaları görüp, göreve iadeyi karara bağlarken, müdürlerin herhangi bir zarara uğramadığına karar vererek, tazminat almalarını reddetti.

Bir ay İçinde Dönmek Zorundalar

Böle İdare Mahkemesinin aldığı karar çerçevesinde görevden alınana müdürler bir ay içinde göreve dönmek mecburiyetindeler. Mahkemenin kararında, yapılan itirazın kısmen kabulüne, 2577 sayılı idari yargılama usulü kanunun 27/2 maddesi şartları mevcut olduğundan teminat almaksızın yürütmenin durdurulmasına, dava edenlerin mali haklarının ödenmesi istemine ilişkin yönündeki yürütmenin durdurulması yönündeki isteğin reddine oy birliğiyle karar verilmiştir, denilmekte. Bölge mahkemesi gereği, bakanlığın en geç bir ay içinde “uzman” adı altında görevden alınan ilçe müdürleri ve il müdür yardımcılarının görevlerine başlamaları gerekiyor.

İşte Karar;

Açıklanan nedenlerle, davacının Sakarya 1. İdare Mahkemesinin 31/12/2015 gün ve E:2015/1240 sayılı kararına yaptığı itirazının kısmen kabulüne, davaya konu işlemin davacının göreve iade talebinin reddine yönelik kısmı hakkında 2577 sayılı idari Yargılama Uulü Kanununun 27/2 maddesi şartları mevcut olduğundan teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına, dava konusu işlemin davacının mali haklarının ödenmesi istemine ilişkin kısım yönünden yürütmenin durdurulması isteminin reddi kararma yapılan itirazın reddine, 03/02/2016 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2016, 17:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolu14
bolu14 - 5 yıl Önce

bir ülkede cumhurbaşkanı ana yasa mahkemesinin kararını tanımazsa, kim takar sakarya idare mahkemesinin karını...;

SIRADAKİ HABER

banner128