Karayolları Trafik Haftası kutlanıyor

Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Karayolları Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle İlimizde de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Programda yılın trafik görevlileri ile yılın örnek sürücüsüne ödülleri verildi.

Karayolları Trafik Haftası kutlanıyor

HABER: Ceylan BEYKOZ

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen programa Bolu Valisi Aydın Baruş, İl Garnizon Komutan Vekili İl Jandarma Komutanı Albay Türker Yılmaz,Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin,İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, il müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, Trafik Tescil ve Denetleme Müdürü Hakkı Kaynak ile Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk günün anlam ve önemini belirten konuşmalarında Karayolları Trafik Güvenliği Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen programlar hakkında bilgiler vererek trafik kazalarının önlenmesi ve en aza indirilmesi için alınan ve alınacak tedbirler hakkında bilgiler aktararaktüm sürücüleri uyardılar.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da konuşmasında “Belediye olarak şehir içerisindeki trafik işaret ve işaretçileri konusunda çok büyük eksikliklerimiz olduğunu biliyoruz. Gelişmiş ülkelere gittiğimizde gerek bu işaretlerin gerekse yol çizgilerinin hemen hemen şehrin tamamında düzgün bir halde olduğunu görüyoruz. Bizde ise yol çizgisi pek yok. İnşallah bu yıl içerisinde hem yol çizgileri hem de trafik işaretleri konusunda daha da iyi noktalara geleceğiz. Bu konuda Emniyet Müdürlüğümüz ile iyi bir çalışma yapacağız. Trafikte insana saygının en az olduğu ülkelerin başında bizim ülkemiz geliyor. Bizim ülkemizde aracı büyük olan, her zaman haklı durumda görüyor kendisini. Gelişmiş ülkelerde ise en zayıf olan en öncelikli oluyor yani yürüyen birinci öncelikli, bisiklet ikinci öncelikli diye sıralanıyor. Bizde bunlar bu şekilde işlemiyor. Bizler ilk önce bu durumun önüne geçmek zorundayız. Bu konuda geçtiğimiz dönemde Valiliğimiz ile beraber ‘Önce Yaya’ adında bir proje çıkartmıştık ve bu proje yayalara saygıyı artırmıştı. İnşallah o projeyi yeniden canlandırırız ve yayaya saygıyı artırırız. Her geçen gün daha da iyi noktalara geleceğimizin umudu içerisindeyim. Bu konuda öncelikli olarak minikler ve tüm vatandaşlarımız için trafik eğitiminin artırılması noktasında ‘Trafik Eğitim Parkı’ çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Karaçayır’da bir yeri bu iş için planlamıştık ama yer konusunda bir sorun yaşadık ve bunun üzerine takas usulü ile bir başka yer ayarladık ve inşallah bu yıl içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de gayreti ve desteği ile ‘Trafik Eğitim Parkı’ projemizi de hayata geçireceğiz. Gelecek sene ki Trafik Haftası’nda bu işi bitirmiş olmayı hedefliyoruz”

Karayolları Trafik Haftası’nın ülkemizin temel sorunlarından olan trafik güvenliği konusunda kamuoyunun ve vatandaşlarımızın dikkatini çekmek açısından önemli bir vesile olduğunu ifade eden Vali Aydın Baruş “Bu hafta kapsamında düzenlenen etkinliklerin; her yıl binlerce insanımızın ölümüne, yüzbinlerce vatandaşımızın yaralanmasına ve milyarlarca lira maddi kayba yol açan trafik kazalarının önüne geçilmesi için farkındalığın artırılması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.Türkiye'nin, son yıllarda elde ettiği ekonomik ve sosyal alanda elde ettiği kazanımlar, bu kazanımların istikrarlı olarak sürdürülmesi, kişi başına gelirin önemli oranda artması sonucunda yükselen refah seviyesi, insanların araç kullanma ve seyahat etme taleplerini artırmıştır" dedi.

"ÜLKEMİZDE TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 20 MİLYON"

Türkiye ve Bolu genelinde trafiğe kayıtlı araç sayıları hakkında bilgiler veren Vali Baruş “2004 yılı sonu itibarıyla Türkiye'de trafiğe kayıtlı araç sayısı; 10 milyon 236 bin 357 iken,2016 yılı şubat ayı itibarıyla; Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 milyon 159 bin 183 olmuştur.Bolu’da ise; 2016 Şubat ayı itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 102.731'dir. Bu araçların; 49.421'i (% 48) otomobil, 1.416'sı minibüs, 1.016'sı otobüs, 14.578'i kamyonet (% 14), 5.602'si kamyon, 10.377'si motosiklet, 19.977'si (%20) traktör ve 344'ü özel amaçlı araçlardır.Araç sayısının hızla artması sonucunda, karayolu kullanım yoğunluğunda da önemli bir artış meydana gelmiştir.Bu taleplerin gerektirdiği trafik güvenliği hizmetlerinin, en az maliyetle ve en kaliteli şekildevatandaşlarımıza sunulabilmesi için, emniyet, jandarma, belediyeler ve tüm kamu kurumları olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz.Trafik ekiplerimiz, karayollarımızda güvenliğin sağlanması için gece gündüz demeden, görev bilinciyle vazifelerini sürdürüyorlar.Buradan; trafikte görev yapan tüm personelimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum" ifadelerine yer verdi.

YAPILAN YATIRIMLAR SAYESİNDE ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA AZALMA SAĞLANDI

 Trafik kazalarında azalma olduğunu belirten Vali Baruş, "Son yıllarda karayollarına yapılan çok önemli yatırımlar ve alınan tedbirlerle, bölünmüş yol, elektronik ortamda denetim ve mobese gibi teknolojik konularda sağlanan gelişmeler sonucunda, ölümlü trafik kazalarında kayda değer bir azalma sağlanmıştır.2002 yılında meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı 4.093 iken,2014 yılında; araç sayısı % 100'ün üzerinde artmasına rağmen, trafik kazalarında hayatını kaybeden kişisayısı 3.524 olmuştur.Ölüm sayısında düşme görülmekle birlikte, araç ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak meydana gelen kaza sayısında, yaralı sayısında ve maddi kayıpta önemli artışlar meydana gelmektedir" dedi.

"TRAFİK KONUSUNDA EĞİTİMLERE ÖNEM VERMELİYİZ"

 Vali Baruş konuşmasına şu şekilde devam etti; "Bu da göstermektedir ki; gerek kamu kurumları gerekse toplum olarak trafik güvenliği konusunda daha fazla duyarlılığa ve dikkate ihtiyacımız var.Bu kapsamda; özellikle toplu taşımada çalışan sürücülerin eğitimi, trafik alanında görev yapan kamu personelinin eğitimi konusuna önem vermeliyiz.Diğer taraftan; yaya yürüyüş yollarının hem nicelik hem de nitelik olarak kaliteli hale getirilmesi, yol işaretlemeleri ve trafik ışıklandırma çalışmalarının zamanında yapılması, bisiklet yollarının geliştirilmesi konusunda da belediyelerimize önemli görevler düşmekte olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor.Ancak; alınan tüm tedbirlere ve yapılan çalışmalara rağmen, trafik kazaları sonucunda hala önemli kayıplar yaşıyoruz.2015 yılında ilimizde meydana gelen 2.140 trafik kazasında 74 vatandaşımız hayatını kaybetti, 2.493 vatandaşımız ise yaralandı. Milyonlarca lira ekonomik kayıp oluştu.Bu kazalar neticesinde bireysel ve toplumsal olarak yaşadığımız üzüntü ve moral bozukluğunu da ayrıca belirtmemiz gerekiyor.Bu sonuçlar, sadece yol standartları ve denetimleri artırmanın bu elem verici kazaların önüne geçmek için yeterli olmadığını göstermektedir.Bu durumda; toplum olarak, insan hayatına saygıyı ve kurallara riayet etmeyi hayat anlayışımızın temel öncelikleri haline getirmemiz gerektiğini düşünüyorum.Kendi hayatımıza, yakınlarımızın ve diğer insanların yaşamına verdiğimiz değer toplumsal kurallara uymanın ve başkalarına saygı göstermenin derecesini belirler.İnsan hayatına değer vermeyen toplumlarda kurallara uymamanın bir alışkanlık haline geldiğini müşahede ediyoruz.Kuralsızlığın hakim olduğu bir ortamda kargaşa ve düzensizliğin olacağını, böyle bir durumda da insan hayatının değerinin ikinci plana atılacağını unutmayalım" ifadelerine yer verdi.


"TRAFİK KURALLARINA UYMAK İNSAN HAYATINA SAYGI DUYMAKTIR"

"Trafik kurallarına uymak insan hayatına saygı duymaktır" diyen Vali Baruş, "Hayata saygı konusunda ilk önce kendimizi sorguya çekmeli, daha sonra ailelerimizde, okullarımızda çocuklarımıza bu değerin önemini benimsetmeliyiz.Göreceğiz ki; insan yaşamını değerli kıldığımız ve bunun için konulan kurallara uyduğumuz sürece trafik kazalarının üzücü sonuçlarına daha az katlanmak durumunda kalacağız.Direksiyon başına geçen her sürücü araçta bulunan yolcuların canının kendisine emanet edildiğini, trafikte seyreden diğer araçlarda bulunan insanların hayatının da ne kadar değerli olduğunu hiç bir zaman unutmamalıdır.Bu haftanın, trafik güvenliği konusunda toplumsal bilinç ve farkındalığımızı artırmasını temenni ediyorum.Tüm sürücülerimize ve vatandaşlarımıza kazasız, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.Trafik haftası etkinliklerinde emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum." şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Programında devamında ise Karayolu Trafik Güvenliği Hafta nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında 1. olan Köroğlu Ortaokulu 6-D sınıfı öğrencisi Tülin Çay şiirini okudu.


Daha sonra ise yılın trafik görevlileri ve yılın sürücüsüne ödülleri verildi. İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli Jandarma Başçavuş Coşkun Gümüş, İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Polis Memuru Özer Salgıncı ve Sezgin Ayazguk, Bolu Belediye Başkanlığı'nda görevli Zabıta görevlisi Mutlu Tokuyucu, Karayolları 41. Şube Şefliği'nde görevli Trafik Teknik görevlisi Necdet Akgül, Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Kadir Şen ile trafikteki örnek davranışları nedeniyle Yılın Örnek Sürücüsü seçilen Selahattin Demirel ödüllerini Bolu Valisi Aydın Baruş'tan aldılar.

Karayolu Trafik Haftası münasebeti ile tüm okullarda düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilereİl Garnizon Komutan Vekili İl Jandarma Komutanı Albay Türker Yılmaz ile  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından düzenlenen program sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128