Kardelen sineması ne olacak?

Kardelen sinemasının bundan sonraki işlevinin ne olacağına Bolu il genel meclisi karar verecek. Bina ya tadilattan geçirilerek daha kapsamlı bir sinema olarak hizmet verecek ya da İl genel meclisinin alacağı karar uyarınca daha farklı bir biçimde değerlendirilecek. Kent meydanı projesi çerçevesinde yeri daha da değerlenen Kardelen sineması için il genel meclis üyelerinin vereceği karar büyük bir önem taşıyacak.

Kardelen sineması ne olacak?
 Eski adı “Saray sineması” olan Kardelen sinemasının işletmecileri geçtiğimiz ay sektörden çekilme kararı aldıklarını açıklayarak 15 yıldır süren kira sözleşmelerini uzatmamışlardı. Mülkiyeti İl özel idaresine ait olan binanın geleceği Bolu İl genel meclisinin dünkü toplantısında masaya yatırıldı. Konuyla ilgili olarak konuşan İl genel meclis başkanı Mücahit Kutlu 928 m2’lik taşınmaz üzerinde bulunan binanın sinema olarak işletilmek üzere 15 yıl süreli olarak kiraya verildiğine dikkat çekerek; “Kira süresi 30.04.2013 tarihinde sona ermiştir. Umut sanat ürünleri tarafından binanın tahliyesine ilişkin iş ve işlemlere başlanmıştır. Bu nedenle bahsi geçen binanın ne şekilde değerlendirileceği konusunun İl Genel meclisince görüşülerek, karara bağlanması gerekmektedir” dedi.

 

“İki tane seçenek var”

 

Konu hakkında söz alan İl genel meclisi üyesi Mustafa Nuri Gürsoy Bolu’da birçok insanın belleğinde Saray sineması ile Kardelen sinemasının olduğuna dikkat çekerek; “Bu sinema yıllardan beri çok önemli bir sosyal işlev görüyor. Şu anda Bolu’da öğrenim gören 20.000’den fazla öğrencinin gidebileceği en önemli mekânlardan biride burasıdır. Burasının entegre edilecek olan sosyal mekanlarla birlikte daha kapsamlı ve modern bir sinema olarak hizmet vermesini öneriyorum” dedi. Konu hakkında bilgi veren Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürü Bünyamin Bal ise İl genel meclisinin önünde iki tane seçeneğin olduğunu vurgulayarak;”Öncelikli olarak İl genel meclisinin buraya ne yapılacağına karar vermesi gerekiyor. Meclisin vereceği karara göre burası ya yeniden kiraya verilir ya da yap, işlet, devret modeliyle 25 yıla kadar ihale edilebilir” şeklinde konuştu. Bal “Eğer orada bir proje değişikliğine gidilecekse bu konuda teknik bir çalışmanın yapılması da gerekmektedir” biçiminde konuştu. Konu hakkında değerlendirme yapan İl genel meclis başkanı Mücahit Kutlu ise olaya kültür penceresinden baktıklarını vurgulayarak; “İlla oradan maxumum fayda sağlayacağız gibi bir düşünce içinde değiliz. İl genel meclisinin görevleri arasında o ilin kültür ve sanat boyunda çalışmalar yapmakta vardır” dedi. Mevcut sinemanın 15 yıl önce 3 salon şeklinde yapıldığını günümüzde en az 6 salonlu sinemaların rağbet gördüğüne dikkat çeken Kutlu; “O yüzden burasının tadilat ve bakımdan geçmesi zorunluluk arz ediyor. Konuyu Eğitim, Kültür ve sosyal hizmetler komisyonuna gönderelim ve kararımızı komisyonun yapacağı çalışmaya göre verelim” biçiminde konuştu. Konu görüşülmek üzere oy birliğiyle Eğitim, Kültür ve sosyal hizmetler komisyonuna gönderildi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2013, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER