Kariyer Günlerine Büyük İlgi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin (AİBÜ) öncülüğünde AİBÜ Mezunlar Derneği (İBUMED), İş-Kur Bolu İl Müdürlüğü, Kosgeb ve Elginkan Vakfı’nca bu yıl ikincisi düzenlenen Kariyer...

Kariyer Günlerine Büyük İlgi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin (AİBÜ) öncülüğünde AİBÜ Mezunlar Derneği (İBUMED), İş-Kur Bolu İl Müdürlüğü, Kosgeb ve Elginkan Vakfı’nca bu yıl ikincisi düzenlenen Kariyer Günleri, yoğun ilgi gördü. Üç gün boyunca, söyleşi, konferans, eğitim semineri gibi etkinliklerin yapıldığı ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Kariyer Günleri, 5 farklı programla sona erdi.

Geleneksel hale gelen kariyer günlerine Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi.AİBÜ Kültür Merkezi Pembe Salon’da ilk olarak düzenlenen Elginkan Vakfı Sertifikalı Eğitim Semineri kapsamında Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nihal Mamatoğlu, “Beden Dili” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Günün ikinci programında ise Ülker Pasifik Gıda Genel Müdür Yardımcısı Nail Enver Yelkenci, “Kariyer” konulu sunumunda, iş yaşamında temel yetkinliğin önemine dikkati çekerek, “Uyumluluk, diğer insanlara ve değişime uyum; sorun çözme ve yargılama yeteneği; müşteri odaklı çalışma; yenilikçilik yani işlerin yapılmasında yeni yöntemler oluşturabilme ki bu çok önemli bir yetkinlik; şirket içi girişimcilik, şirketle ilgili fırsatları en iyi şekilde değerlendirme ve inisiyatif alabilme; etkili problem çözebilme; takım çalışmasına yatkınlık. Unutulmamalı yetenekler oyun kazanır ama ekip çalışması şampiyonluğu getirir.” dedi. Öğleden sonraki ilk programda Turkcell’den üç üst düzey yönetici “İşimin, Ekibimin, Kendimin Lideriyim” konulu seminer verdi. Turkcell İş Operasyonları Servis ve Tarife Müdürü Cihan Yıldız, “İşimin Lideriyim” konulu sunumunda, fark yaratmanın, bunun için farklı olunan alanların bilinmesinin, işini sahiplenmenin, kararlı olmanın, inisiyatif almanın ve gerçekleştirmenin önemli olduğunu ifade etti.

“Hayalim önündeki engelleri kaldırdığımda hayalim gerçek oldu”

Yıldız, video gösterileri ile zenginleştirdiği sunumunda, iş yaşamında inovasyonun çok önemli olduğunu vurgulayarak, “İnovasyonda ilhamlanmak, hayal etmek önemli. Atatürk vatanı nasıl kurtardınız diyen yabancı gazetecilere ‘Önce hayal ettim. Hayallerimin önündeki engelleri kaldırdığımda hayallerim kendiliğinden gerçekleşti.’ demiştir.” diye konuştu.   

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri İş Operasyonları Müdürü Cengiz Gürer ise “Ekibimin Lideriyim” konulu bir sunum gerçekleştirildi. Gürer, eğlenceli videolarla desteklediği  sunumunda, yönetici ve lider arasındaki farklara değindi. Gürer, “Lider, ekibe doğru kişileri seçer, vizyonerdir, hedefi gösterir, ekibini tanır, motive eder, işe eğlence katar, ödüllendirir, sorumluluk alır. Lider hayal eder, iz bırakır.” diye konuştu.Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri İş Operasyonları Terminal Kampanyaları Müdürü Erhan Köseoğlu ise “Kendimin Lideriyim” konulu sunumunda, ilgi çekici video gösterileri sundu ve öğrencilerle eğlenceli testler yaptı. Köseoğlu, kendini fark etmek, denetlemek, doğru ifade edebilmek ve harekete geçirmenin önemine dikkati çekti.Günün ikinci programında yaklaşık 15 milyon insanın CV oluşturduğu bir platform olan Secretcv.com’un Danışmanı ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Programı öğretim görevlisi Erim Hısım, “Yolculuk Nire Hemşerim” konulu sunum gerçekleştirdi.Hısım, video gösterileri ve eğlenceli testlerle zenginleştirdiği sunumunda, “3N kuralı var. Ne istiyorsun, nasıl olacak, bunu neden istiyorsun. Üçüncüsü çok önemli çünkü o yoksa ilk ikisinin önemi yok. Hayallerinizi hedef yapmazsanız boşa çalışmış olursunuz. Zorlamadan olmaz, zorlayın. Unutmayın ki yapabildiğinizi zannettiğinizden daha fazlasını yapabilirsiniz.” dedi. 

“İlk geldiğinizde Bolu’yu sevmeyebilirsiniz ama buradan ağlayarak ayrılırsınız.”

Günün son programı Mezunlar Paneli oldu. Panele, AİBÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaya Yıldız, Coca-Cola Satış Yöneticisi ve Mali Müşavir İsa Gürel, İstanbul SGK Başmüfettişi Murat Göktaş ile My Dream Dance Kurucusu Erkan Gündüz katıldı.  Yrd. Doç. Dr. Kaya Yıldız, “İlk geldiğinizde Bolu’yu sevmeyebilirsiniz ama inanın buradan ağlayarak ayrılırsınız” diyerek başladığı konuşmasında, ilk kez 1989 yılında geldiği Bolu’dan ve AİBÜ’den hiçbir zaman kopamadığını anlattı. İsa Gürel’de 1997’de girdiği AİBÜ’ye alışmakta yaşadığı zorlukları anlatarak, “İstanbul’dan geldiğim için ilk zamanlarda üniversiteye alışmak zor olmuştu ama mezun olduktan sonra garip bir şekilde Bolu’yu ve üniversitemi hep çok özledim” diye konuştu. Murat Göktaş ise müfettiş yardımcısı olarak girdiği SSK’da mülkiye mezunları arasında AİBÜ Kamu Yönetimi mezunu olan tek kişinin kendisi olduğunu anlatarak, “Bir tek ben farklıydım ama hiç pes etmedim. Hep çok çalıştım. Şimdiki görevimde de mülkiyelilere olmasa da Abant İzzet Baysal Üniversitesi mezunlarına istedikleri müdürlükleri hep verdim.”diye konuşması salondakileri güldürdü.Erkan Gündüz de AİBÜ Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu mezunu olduğunu ama hiçbir zaman öğretmenlik yapmadığını, sevdiği işi yapmak üzere İstanbul’a gittiğini anlatarak, öğrencilere mutlaka sevdikleri işi yapmalarını tavsiye etti.Her programın sonunda katılımcılara teşekkür plaketi verildi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124