Karsu; “AKP’ye yaraşanı yaptılar ve dört eski bakanı ‘AK’ladılar“

Meclis Soruşturma Komisyonu'nun 5 Ocakta tarihinde aldığı kararla 4 eski Bakan'ın AKP’li üyelerin çoğunluk oyu ile Yüce Divan’a sevk edilmemesi yönünde karar almasına tepki gösteren CHP İl Başkanı Kazım Karsu yazılı basın açıklaması yaptı. Karsu; " AKP’ye yaraşanı yaptılar ve dört eski Bakanı ‘AK’ladılar" dedi.

 Karsu; “AKP’ye yaraşanı yaptılar ve dört eski bakanı ‘AK’ladılar“

Karsu, açıklamasında ilk olarak şunları söyledi; "Meclis Soruşturma Komisyonu, bilindiği üzere kararını 22 Aralık 2014 günü verecekti. Sızan bilgiler, komisyondaki AKP’li üyelerin bir kısmının Bakanların Yüce Divan’a gönderilmesi kanaatinde olduğu şeklindeydi. Bu üyelerin ikna edilmesi için komisyonun kararı 5 Ocak 2015 tarihine ertelendi. Ve ikna edilen AKP’li üyeler, 5 Ocak günü verdikleri karar ile AKP’ye yaraşanı yaptılar ve dört eski bakanı ‘AK’ladılar. Başbakan Davutoğlu ise, karar sonrasında ‘’Biz bu süreç içinde hiçbir şekilde komisyona müdahil olmadık. Hiçbir komisyon üyesine şu veya bu yönde bir telkinde bulunmadık.’’ dedi. Bu tam bir ‘’şecaat arz ederken sirkatin söyleme’’ hikâyesidir. Her şey herkesin gözünün önünde oldu; konuşmalar, paralar, ayakkabı kutuları, bakanlar, oğulları… suçüstü yapılmışken “çoğunluk” marifetiyle yargıdan kaçtılar. Elbette ‘AKP’li dört bakan yolsuzluk ve rüşvetten suçlanan ilk bakanlar değildir’ denilebilir. Hatta ‘geçmişte suçlamanın ötesinde yolsuzluk ve rüşvetten ceza alan bakanlar da oldu’ da denilebilir. ‘Bunlar çalıyorlar ama iş yapıyorlar’ da denilebilir, deniliyor da zaten" diye söyledi.

 

"AKP DÖNEMİ DÜZENİ TAM BİR ‘DELİ DUMRUL’ DÜZENİDİR"

 

AKP öncesi ve AKP dönemindeki düzeni değerlendiren Karsu; "Ancak, 17 ve 25 Aralık operasyonları ve sonrasında gelişen olaylar dört tane yolsuzluğa bulaşmış, rüşvetçi bakanın kurtarılması işinin çok daha ötesindedir. Esas sorun, AKP dönemini önceki dönemlerden ayıran temel ekonomik, sosyal ve siyasal değişikliklerdir. AKP dönemi öncesinde de siyasal ve ekonomik düzen kokuşmuştu. İktidarı ele geçirenler ‘hem çalıp hem iş yaparak’ kendilerini ve yandaşlarını zenginleştirmenin yolunu bulurlardı. AKP öncesinde de düzenden geçinmek, iktidar yoluyla zenginleşmek anlayışı vardı. AKP öncesi düzen de tam olarak bir ‘bal tutan parmağını yalar’ düzeniydi. AKP dönemi düzeni ise, kendini ve yandaşlarını sistemden geçindirmenin ötesinde, sistemi tamamıyla kendine göre kurma düzenidir. Artık ihaleden komisyon alma dönemi geçmiştir. İhaleyi bir yerine beşe kendin alma dönemidir. İmar değişikliklerinden gizlice komisyon alma dönemi de geçmiştir. İmar ve inşaat rantının aslan payı AKP’nin üst oligarşisine gitmektedir. İşin daha vahim olan yanı; bütün bu hırsızlıklar, yolsuzluklar ve yağma, meşrulaştırılmakta, siyasi ve dini bahaneler bulunmakta, toplum bütünüyle çürütülmektedir. Sayın Genel Başkanımızın  ifadesi ile ahlak, vicdan ve hatta din yozlaştırılmaktadır. Aynı şekilde AKP dönemi öncesinde hukuk sistemi de çok iyi durumda değildi. Askeri darbelerin tarumar ettiği hukuk sistemi içler acısı haldeydi. AKP dönemi öncesinde, yargımız siyaseten bazı kesimleri katletmekte hiç zorluk çekmezdi. Adli olaylarda ise yargıda birilerini bulmadan adil yargılama beklemek hayaldi. Ancak yargı, hiçbir dönemde AKP dönemindeki kadar siyasal iktidarın güdümüne, ‘vesayetine’ girmemişti. HSYK senin istediğini yapmıyor mu değiştir, Yargıtay istediğin kararları vermiyor mu, yeni üyeler ata. Artık yargı siyasete o kadar batmıştır ki, AKP dışındaki herkesi düşman olarak görmektedir. Adli olaylarda ise yargıda birilerini bulma dönemi geçmiş, işini halletmek istiyorsan AKP’li olacaksın dönemi başlamıştır. Bütün bu nedenlerden dolayı, AKP dönemi düzeni tam bir ‘deli dumrul’ düzenidir" diye değerlendirdi.

 

" 'İNSANCA, HAKÇA BİR DÜZEN’ KURACAĞIMIZDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN"

 

CHP'nin iktidara geldikten sonra yapacakları görevlerden bahseden Karsu; "Sözün özü, AKP öncesi dönemde kokuşmuş olan düzen, AKP döneminde tamamıyla çürümüştür. Ya kokuşarak çürümüş bu düzende hep beraber çürüyeceğiz, ya da adalet, barış ve demokrasi diyerek bütün yurttaşların eşit ve adil olduğu bir düzen kuracağız. Bugün CHP’nin önünde böyle bir görev var; CHP iktidarında hukuk herkes için eşit olacak. Haklıysa hakkını alacak, suçluysa cezasını bulacak. CHP iktidarında rant, yolsuzluk, rüşvetten kazanç en adi suç olacak, yapanlar cezasını bulacak. CHP iktidarında üretim ve emekten kazanç en yüce değer olacak, üreten ve emek veren karşılığını hakkıyla alacak. CHP olarak, ‘’İNSANCA, HAKÇA BİR DÜZEN’’ kuracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128