Karsu; “CHP kirli propagandalara müsaade etmeyecektir”

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, yazılı bir açıklama yaparak, “CHP hiç bir zaman terör örgütleriyle bir araya gelmez. CHP sorunun meclis tabanında çözümü için her türlü mücadeleye açıktır, ancak bu türlü kirli propagandalara da müsaade etmeyecektir” dedi.

Karsu; “CHP kirli propagandalara müsaade etmeyecektir”

Karsu açıklamasının devamında şunları söyledi; Yeni anayasa çalışmaları için oluşturulan komisyondan çekildiğimiz için bizi suçlayanlar olmuş. Dün de söyledik, bugün de söylüyoruz. Biz parlamenter sistemi ve cumhuriyetin kurucu felsefesini oluşturan ilk dört maddeyi kesinlikle tartışmayız. Öncelikle, çağdaş demokrasilerde kuvvetler ayrılığı esastır. Yasama, yürütme ve yargı birbirini denetlemeli ki Türkiye’de bu üç kuvvete halk güven duysun. İlk dört madde değiştirilemez. Bunlar değişmeyecek olan unsurlardır. Biz bunu o masaya oturmadan ön koşul olarak da sunduk. Darbe izlerini silmek istiyoruz, anayasa düzenlemesinde bu konuda mutabık olalım dedik. Kabul ettiler. Fakat masada yine karşımıza kondu. AKP hem aceleci davranıyor, hem de tam uzlaşma sağlansın istiyor.

Masaya konmasını istemediğimiz konuları ön koşul olarak sunmuş ve bu konuda mutabakat sağlamışken masada önümüze koymanın manasını değerli halkımıza bırakıyorum. “CHP anayasa komisyonundan çekildi, engel oluyor” diyecekler. Olumsuz imaj yaratacaklar. Biz CHP olarak buna geçit vermeyiz. Laik, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması ve yaşatılması misyonunu taşıyoruz. Özgürlükçü, demokratik bir anayasa için mücadele ediyoruz. Anlaşılıyor ki AKP’nin yeni anayasa yaparken derdi özgürlük, demokrasi gibi değerler değil; tek bir kişinin tüm devlete hakim olmasını amaçlayan patronlu bir başkanlık sistemi. Biz birilerinin başkanlık hayalini gerçekleştirmeye çalışırken AKP’ye payanda olmayız. AKP’nin böyle durumlardaki payandaları zaten bellidir.

Bizi suçlayanlar şunu da unutmasın: Bir zamanlar okullardan Andımızı, resmi kurumlardan T.C. ibaresini kaldırıp her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanlar, göreve gelirken anayasa gereği verdikleri namus ve şeref sözünü tutmayarak hareket edenler, “PKK ile konuşan şerefsizdir namussuzdur” deyip, kısa bir zaman sonra konuştukları meydana çıkanlar, sınır boylarında mahkeme huzuruna çıkardıkları PKK’lıları merasimle karşılayanlar, övgüler düzenler bize milliyetçilik dersi vermeye kalkmasın. CHP hiç bir zaman terör örgütleriyle bir araya gelmez. CHP sorunun meclis tabanında çözümü için her türlü mücadeleye açıktır, ancak bu türlü kirli propagandalara da müsaade etmeyecektir. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124