Karsu; “Her 5 kişiden birinin şiddete maruz kaldığı kadınların gününü kutluyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Karsu; “ Her 5 kişiden birinin şiddete maruz kaldığı kadınların gününü kutluyoruz” dedi.

Karsu; “Her 5 kişiden birinin şiddete maruz kaldığı kadınların gününü kutluyoruz”

Haber: Semih BAYKAL

Karsu, yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; “ Bugün tüm dünyada 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlanıyor. Bugün sadece ülkemizde değil dünyada, erkeklere oranla %25-50 oranında daha düşük ücretle çalışan ve her 5 kişiden birinin şiddete maruz kaldığı kadınların gününü kutluyoruz.  Özellikle ülkemizde nerdeyse her gün yaşanan pek çok olumsuzluğun gölgesinde kutlanan bu günde bizler biliyoruz ki, ev kadınlarının %25’i cinsel şiddete, her yıl ortalama 200.000 kadın da tecavüze uğruyor. Üstelik bu vakaların %50’sinden fazlası, kadınlarımızın ya ayrıldıkları eşleri ya da hala evli olmak zorunda kaldıkları eşleri tarafından gerçekleştiriliyor. Çocuk yaşta denebilecek kadınlarımızın, genç kızlarımızın ise, bu şiddete maruz kalma oranı % 7. Yani eğitim seviyesi ne olursa olsun; her 10 aileden birinde şiddet vakası görülürken, her 100 çocuktan 4’ü de, tacize ve şiddete maruz kalıyor. Bugün, kadın olmaktan başka hiçbir suçu olmayan şiddet mağduru kadınların, baskı ve ayrımcılığa karşı mücadele günüdür.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözleri ile hak ettiği şekilde yücelttiği ve çağdaş medeniyete yakışır kanunlarla güvence altına aldığı kadınlarımızın ne yazık ki hakları için tekrar mücadele verdiği süreçten geçiyoruz.  Ne yazık ki diyorum, çünkü; bugün tüm Türkiye’nin belki de en önemli sorunlarından bir tanesi, kadınların toplumsal alanda ikincileştirilmesi, dışlanması ve şiddete uğramasıdır. Bir diğer konu da, iş gücü içerisinde kadınların yer alamamasıdır” diye söyledi.

“ İŞ YAŞAMINDA AYRIMCILIK YAPILMASI ELBETTE ÇOK ÖNEMLİ BİR SORUNDUR”

 Son olarak Karsu şunları ifade etti; “ Kadın emeğinin değersiz hale getirilmesi, kadının asıl görevinin ev ve çocuk bakımı olduğunun düşünülmesi ve iş yaşamında ayrımcılık yapılması elbette çok önemli bir sorundur. Ancak bunun ötesinde, kadınların hala yaşadığımız yüzyılda aile içinde şiddete maruz kalması, kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Toplumsal yapının her alanında; işyerinde, okulda, sokakta ve evde kadınlara görünür ya da görünmez bir biçimde şiddet uygulanmakta ve AKP’nin yanlış politikaları, suçluyu adeta ödüllendiren yargı kararlar ile bu durum neredeyse normalleşmektedir. Bu temelden yola çıkarak, kadınlarımızın yönlendirilmesini, hakları konusunda bilgilendirilmesini çok önemsiyoruz.  Cumhuriyete, Mustafa Kemal Atatürk’e ve devrimlerine (özellikle kadınlarımıza yönelik devrimlerine) yürekten bağlı olan bizler 8 Martları tek güne indirgemekten yana olmadık. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün başta kadın haklarına yönelik koyduğu hedefe ulaşmak için mücadele etmeye tüm gücümüzle devam edeceğiz. Bu mücadelede kahraman Türk kadının desteği ile başarılı olacağımızdan en ufak şüphem yok. Başta Bolu’da yaşayan kadınlarımız olmak üzere dünyadaki bütün emekçi kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum” diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2016, 19:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128