Karsu, Zafer Bayramının iptaline tepki gösterdi

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda tören yapılmayacağı yönündeki açıklamaları asla kabul etmediklerini söyledi. Karsu; “AKP, ulusal bayramlarla ilgili takıntılarını geçen sene olduğu gibi bu senede sürdürüyor. Askeri darbe girişimini gerekçe göstererek 30 Ağustos gibi bir zafer bayramında kutlama yapmamak dini bir cemaat tarafından gerçekleştirilen terör eylemini tüm Türk Ordusuna mal etmekten başka bir şey değildir. Hükümet bu yanlıştan bir an önce dönmelidir” dedi.

Karsu, Zafer Bayramının iptaline tepki gösterdi
Haber: Aysun BEYKOZ

 CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu hükümete 30 Ağustos kutlamaları hakkında aldığı kararlar ile ilgili olarak tepki gösterdi. Karsu; “30 Ağustos gibi bir ulusal bayramı silahlı kuvvetler içerisindeki küçük bir topluluk tarafından girişilen başarısız bir darbe girişimi ile eşdeğer haline getirmek AKP hükümetlerinin geleneksel hale gelen Laiklik ve Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ile ilgili sorunlarının yeni bir uzantısından başka bir şey değildir. Bu başarısız darbe girişimine ordu içerisindeki Atatürkçü subaylar destek vermemiş tam tersine FETÖ bağlantılı subaylar ve askerler tarafından gerçekleştirilmiştir. Askeri darbe girişimleri ile 30 Ağustos kutlamalarını özdeşleştirmek yanlışın ta kendisidir. Öteden beri hükümet Türkiye Büyük Millet Meclisini adeta devre dışı bırakarak bir takım kararlar almaktadır. 30 Ağustos kutlamaları gibi önemli bir konunun görüşüleceği yer milli iradenin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi olmalıdır. 30 Ağustos kutlamaları ile ilgili olarak mecliste yapılacak görüşmenin ardından Milli Savunma Bakanı konu ile ilgili görüşünü açıklamalıdır. Böylesi ülkemiz için daha hayırlı olur”  şeklinde konuştu.

“ NORMALLEŞME ADINA CİDDİ ADIMLARIN ATILMASI LAZIM”

OHAL ile ilgili sürecin bir an önce tamamlanarak normalleşme adına ciddi adımların atılması gerektiğine dikkat çeken Karsu; “ Türkiye’de hem OHAL hem de Taksim Topçu Kışlası ile ilgili tartışmalar artık geride kalmalıdır.  Milyonlarca insanının Taksim Meydanı ile ilgili kararına saygı gösterilerek, toplumda kutuplaşmayı daha da derinleştirecek açıklamalardan kaçınmak gerekmektedir” dedi.

“AKP, GERÇEK ANLAMDA BU İLİŞKİLERİNİ NE ZAMAN GÖZDEN GEÇİRECEKTİR?”

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da FETÖ Operasyonlarının sürdüğünü ve çeşitli kesimlerden birçok insanının gözaltına alındığına dikkat çeken Karsu sözlerini şu şekilde tamamladı ; “ Acaba, AKP hükümeti bir dönem stratejik ortak olduğu FETÖ ilişkisi hususunda nasıl bir özeleştiri yapacaktır? AKP içinde Süleymancı ve Nakşibendi geleneğinden gelerek siyaset yapan birçok isim halen yer almaktadır. AKP artık dini gruplar ile ilgili ilişkilerinde nasıl bir tutum sergilemek arzusundadır? AKP, gerçek anlamda bu ilişkilerini ne zaman gözden geçirecektir? 2007- 2014 yılları arasında Bolu’da da ticari, dinsel ve politik anlamda önemli bir figür haline gelen bu yapı ile birçok AKP’linin doğrudan ya da dolaylı olarak temasta bulunduğu sır değildir. Ulu Atatürk’ün “Türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. en doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.." sözü aradan geçen bunca yıla rağmen bir kez daha doğrulanmaktadır. Çuvaldızını artık hükümet ne zaman kendisine batıracaktır? ” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2016, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128