KATLİAM İDDİLARINA SERT TEPKİ GELDİ

Dün öğle namazından sonra Kadı Camii önünde toplanan bir grup Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine karşı sistematik olarak katliam yapıldığı iddiasına karşı toplandı. Gıyabi cenaze namazı kılan grup daha sonra bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Bolu İl Temsilcisi Ahmet Koçak “Yaklaşık üç yüz yıldır işgal altındaki Doğu Türkistan'da, Müslüman Uygur Türklerine karşı sürdürülen sistematik katliam ve asimilasyon politikaları, bugün de görüldüğü gibi şiddetle devam etmektedir” dedi.

KATLİAM İDDİLARINA SERT TEPKİ GELDİ

HABER: FARUK ÇİDEM

Özellikle sosyal medya üzerinden yayılan ve kaynağı belli olmayan fotoğraflarla gündeme gelen Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri’ne karşı katliam yapıldığı iddiası Bolu’da Memur Sen tarafından protesto edildi.  Grup adına basın açıklamasını okuyan Memur Sen Bolu İl Temsilcisi Ahmet Koçak şunları söyledi; “Dinleri, dilleri, kimlikleri ortadan kaldırılmaya çalışılan bu halkın ülkelerinin adı bile Çin dilinde "işgal edilmiş toprak" anlamına gelen Sincan diye anılmaktadır. Ne acıdır ki bizler dahi bütün dünyayla beraber bu adı kullanmaktayız. Bütün işgalci güçler gibi; etnik temizlik ve katliama tabi tutulan Uygurların yaşadıkları bölgelere sistematik olarak yerleştirilmiş Çinliler, başta başkent Urumçi olmak üzere birçok şehirde nüfus çoğunluğunu sağlamış durumdalar. Devletin ve Çinlilerin baskısı altında kalan Uygurların her ne kadar -güya Özerkliklerinden dolayı- serbest denilse de dilleri İlkokuldan Üniversiteye kadar bütün okullarda yasaklanmış durumdadır. Camiler açık gözükse de gençlerin, memurların, öğretmenlerin camiye gitmeleri yasaktır. Kuran okuyan ve kendi şartlarında islam'ı yaşamaya çalışanlar da takip altındadır. Maalesef en üzücü ve zor olanı da dindaşlarımızın, soydaşlarımızın şu mübarek Ramazan ayında oruç tutmalarına izin verilmemektedir. Oruç tutanlar şiddetli işkencelere maruz bırakılmakta ve bütün dünyanın gözü önünde kadın, yaşlı, çocuk demeden hunharca katledilmektedir.”

“VAHŞETE GEREKLİ TEPKİ VERİLMİYOR”

Yüzyıllardır süren, milyonlarca Müslüman Uygur'un katledilmesine, sürülmesine neden olan bu vahşete başta Türkiye olmak üzere, hiçbir ülke gerekli tepkiyi vermemektedir. Uluslararası dengeler açısından bakılan bu meselenin yok sayılması oldukça düşündürücüdür. Bugün küresel güç haline gelmiş Çin'e yaklaşımlardaki tedirginlik de bu söylediğimizi haklı çıkaracak boyuttadır. Hele bu işgalci devletin BM'deki güvenlik konseyinde 5 daimi üyeden biri olması tepkileri iyice zayıflatmaktadır. Diğer işgalci güç ABD, Rusya, Fransa ve İngiltere'nin İslam coğrafyasındaki işgalleriyle beraber düşünüldüğünde acı bir manzarayla karşı karşıya olduğumuz da ortadadır. Yeni Dünya Düzeni denilen manzara da bu olsa gerektir. Yine ne acıdır ki, işgal ve katliama tabi tutulan Müslüman Uygur Halkının kurtarıcısı, bir başka işgalci ABD ve diğer batılı güç odakları olarak ortaya konulmaktadır. Demokrasi ve insan Hakları söylemleriyle kuzu postuna bürünmüş kurtluklarıyla arz-ı endam etmektedirler. Yardım beklenen bu güçlerin Filistin, Irak ve Afganistan'daki işgalci konumlan, olayı bütün çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir.

Doğu Türkistan'da da, bütün işgale uğrayan Müslüman halklar gibi, direniş ve direnişin öncülüğü Doğu Türkistan İslam Partisi mücahitleri tarafından sürdürülmektedir. En tabi hakları olan işgale karşı direniş, Filistin'de Irak'ta Afganistan ve Çeçenistan'da olduğu gibi Terörizmle suçlanmaktadır. Direnişin ve Direnişçilerin Terörist değil, bu coğrafyalarda işgali Sürdürenlerin TERÖRİST olduğunu buradan bütün dünyaya haykırıyoruz.

Son olarak şunu ifade ediyoruz ki bizler, dünyanın neresinde olursa olsun, dininden, dilinden, ırkından dolayı zulme ve katliama tabi tutulanların, mazlum ve mağdurların yanında; fakat kim olursa olsun bu zulmü işleyen zalimlerin de karşısında olacağız. Bu anlamda Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın, dindaşlarımızın bu yoldaki haklı mücadelelerinin yanında olacağımızı vurguluyor ve bütün insanlığı bu vahşeti durdurmaya davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 18:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET TÜRK
AHMET TÜRK - 5 yıl Önce

katli̇am i̇ddasi deği̇l bi̇rfi̇il katli̇amin kendi̇si̇ doğu türki̇standa mi̇lyonlarca i̇nsan ölüyor bi̇zi̇m solcular sol haber dergi̇si̇ni̇ okuyup oooooo ole bi̇şey ben görmedi̇m di̇yor birak müslümanliği i̇nsanda bi̇raz i̇nsanlik şerefi̇ olur

SIRADAKİ HABER

banner128