Kaya;“İktidar katkı payı adı altında adeta haraç toplamaya başladı“

Üniversite de bir dersi birden fazla alan öğrenciler için ve 4 yıllık normal öğretim süresinde mezun olamayan öğrencilerinde ödeyeceği harç paralarına Saadet Partisi Bolu Gençlik kolları Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Kaya tepki gösterdi. Kaya Saadet Partisi İl binasında düzenlediği basın toplantısında; " Ücretsiz eğitim parolası ile yola çıkan iktidar, üniversite öğrencilerinden katkı payı adı altında adeta haraç toplamaya başladı" diye tepki gösterdi.

Kaya;“İktidar katkı payı adı altında adeta haraç toplamaya başladı“

Haber: Semih BAYKAL

Düzenlediği basın toplantısında Kaya ilk olarak şunları söyledi; "Ücretsiz eğitim parolası ile yola çıkan iktidar, üniversite öğrencilerinden katkı payı adı altında adeta haraç toplamaya başladı. Hükümet tarafından büyük bir gürültü ile kaldırıldığı söylenen öğrenci harçları, sessiz sedasız bir şekilde üniversitelere yeniden sokuldu. Resmi Gazete de yayımlanan ve yürürlüğe giren yeni yasaya göre, öğrenciler okulun uzaması durumunda veya alttan aldıkları dersler olması halinde yüze 400'lere varan zamlarla harç ödeyecek. Birçok üniversitenin 20İ4-2015 öğretim yılının ikinci döneminden itibaren uygulamaya soktuğu yeni harç sistemi, binlerce liralık faturalarla karşı karşıya kalacak olan öğrencileri kara kara düşündürmeye başladı.Temmuz 2012 de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen üniversite harçları, aynı yılın ağustos ayındaki Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülmüştü ve toplantıda harçların kaldırılması yönünde karar alınmıştı. Hükümetin bu kararını bizzat Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç duyurmuştu. Birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerini kapsayan yasada ikinci öğretimler yer almamış ve zaten normalin iki katı, üç katı harç ödeyen yüz binlerce öğrenci mağdur edilmişti. Harçların tamamen değil de kısmen kaldırılmış olmasına rağmen hem hükümet tarafından hem de hükümete yakın medya tarafından harçların tamamen kaldırıldığı propagandası yapılmış ve bu yönde bir toplumsal algı oluşturulmuştu. Resmi Gazete de yayınlanan söz konusu genelgeye göre normal öğrenim süresi içerisinde öğrencinin bir dersi birden fazla alması durumunda yüzde 300'lere varan katkı payı öğrenciden tahsil edilecek. Buna göre bir ders 3. Kez alınıyorsa kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde 50 fazlası, 4. kez alınıyorsa kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde 100 fazlası 5 veya üstünde alınıyorsa kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde 300 fazlası öğrencilerden katlamalı bir şekilde alınacaktır. Genelgedeki harç adı altında öğrencilerden alınacak olan ücretler bununla sınırlı değil. 4 yıllık normal eğitim süresinde mezun olmayan ve öğrenim süresini uzatan öğrenciler içinde harç yükü getiriliyor" diye söyledi.

"2 MİLYON ÖĞRENCİNİN GİRDİĞİ SINAVDAN ELDE EDİLEN 100 MİLYON LİRA NEREYE HARCANIYOR ?"

Yükseköğretime Geçiş sınavına (YGS) verilen başvuru ücretine de yapılan 10 TL'lik zamma da tepki gösteren Kaya; " Yükseköğretime Geçiş sınavına (YGS) verilen başvuru ücretine de  zam yapılıp 40 lira olan sınav ücreti 50 liraya çıkartıldı. Ortalama 2 milyon öğrencinin girdiği sınavdan elde edilen 100 milyon lira Nereye Harcanıyor ? Ne Yapılıyor ? Hangi Bakanın cebine giriyor?" diye tepki gösterdi.

"ÖĞRENCİ KONSEYİ AKP'NİN YANDAŞI HALİNE GELMİŞTİR"

AİBÜ öğrenci konseyi başkanı Burak Saygılı harç konusunda en ufak bir açıklamada bulunmamamsını sert dille eleştiren Kaya; "Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'a otobüs fiyatlarını 1 liraya indirdiği için teşekkür eden AİBÜ öğrenci konseyi başkanı Burak Saygılı harç konusunda en ufak bir açıklamada bulunmamıştır. Tarafsızlığını yitiren ve öğrencilerin tek bir düşüncesini bile dile getiremeyen öğrenci konseyi AKP'nin yandaşı haline gelmiştir. Gerçi mensubu olduğu partinin yanlışlarını dile getirmek Burak Saygılıya yakışmaz. Bu duygu ve düşüncelerle 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci dönemini harçsız, haraçsız, adaletli bir şekilde geçmesini yüce Allahtan niyaz eder tüm halkımıza Saadetli günler dileriz" diye eleştirdi. 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
suheyla kaya
suheyla kaya - 6 yıl Önce

sayın muhammed emin kaya bu denli önemli bir konuya degindgnz için sonsuz tesekkurlerimizi iletiyoruz

SIRADAKİ HABER

banner128