Kayıt Dışı İstihdama Kayıtsız Kalma

Her geçen gün sosyal güvencenin azaldığı, kayıt dışı istihdamın arttığı bir toplum haline geliyoruz. Bu anlamda Bolu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Haftasına özel olarak bir etkinlik programı hazırladı.

Kayıt Dışı İstihdama Kayıtsız Kalma
 Haber; Duygu Kaya

 

Bolu Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Rahmi Cihan 13-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.Ülkede sosyal güvenlik bilincini gittikçe bozulduğuna dikkat çeken  Cihan; ‘’Sosyal Güvenlik, kişileri ve ailelerini, iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık, malullük, yaşlılık ve ölüm gibi risklerin yol açacağı gelir azalışı veya harcama artırıcı zararlardan korumak üzere, kişilere sağlık ve asgari bir hayat standardını garanti eden bir sistemdir. Sosyal sigortalar çalışan ve işverenlerin prim katkısının bulunduğu, katılımın zorunlu olduğu bir sistemdir. Ülkemizde sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortasının uygulanması görevi 5502 sayılı kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmiştir. Kurumumuzun hedefi; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemi kurmaktır. Bolu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak gelinen noktada vatandaş odaklı, daha etkin, verimli, kaliteli ve güvenilir hizmeti, vatandaşın ayağına götürecek çalışmaları hızla tamamlamaktayız. Bolu’da yaşayan 281.080.kişiden 267.973 kişiye Müdürlüğümüz doğrudan hizmet vermektedir. Bu oran toplam Bolu nüfusunun %95’ine karşılık gelmektedir.” Dedi.

 

Değişime ayak uyduran bir kurumuz

 

Bolu SGK İl müdür yardımcısı Rahmi Cihan;”Yine ilimizdeki mevcut sosyal güvenlik kapsamındaki aktif çalışanların toplam il nüfusuna oranı % 27.12 olarak gerçekleşmektedir. Buna karşılık sosyal güvenlik kapsamındaki emeklilerin toplam il nüfusuna oranı %17.34’tür.  Buna rağmen ülkemizde ve ilimizde kayıtlı çalışan oranı arzulanan düzeyde değildir. Kayıt dışı istihdam konusu Müdürlüğümüzün öncelikleri arasında yer aldığından, tüm imkânlarımız ile bu konuda mücadeleye odaklanmış durumdayız. Bu mücadelede, sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve toplun bütün kesimlerince paylaşılması hepimiz açısından hayati önem taşımaktadır. Çalışanların haklarını korumak ve geliştirmek, yaşam standartlarının gelişimine katkıda bulunmak en emel sorumluluğumuz ve görevimizdir. Vatandaşlarımız ve ülkemiz için gerek ekonomik anlamda gerekse yaşam standardı açısından büyük önem taşıyan sosyal güvenlik sistemimizin sağlam temeller üzerinde yükselmesi ve gelecek nesillere daha iyi yaşam koşulları oluşturulması açısından; teknolojik gelişmelere duyarlı, hesap verebilir, reformist, örgütsel kültüre önem veren ve değişime ayak uyduran;125 kişilik bir aile olarak vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Sosyal vermekteyiz. Sosyal Güvenlik İl müdürlüğünü paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak ve toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl olduğu gibi bu yılda 13–19 Mayıs 2013 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Haftası kutlanacaktır. Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında Bolu Sosyal Güvenlik il müdürlüğü olarak faaliyetler yürütülecektir. Sosyal Güvenlik Haftası boyunca sosyal güvenlik bilincinin gelişimine, kayıt dışı istihdamla mücadelenin önemine işaret eden; broşür, afiş ve posterler, billboardlara ve diğer kamusal alanlara asılacaktır.” Dedi.

 

Bolu halkına Sosyal Güvenlik bilincini aşılayacağız

 

Bolu Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Rahmi Cihan ; “12 Mayıs 2013 Pazar günü oynanacak olan Boluspor-Gaziantep Büyükşehir Belediye Spor futbol maçında sporcular ellerinde sahaya Sosyal Güvenlik Haftasına ilişkin pankartla çıkacaklardır. 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü Atatürk Anıtına çelenk koyma ve saygı duruşu törenine müteakip, protokol ziyaretleri gerçekleştirilecektir. Bunun ardından pilot okul olarak seçilen Yıldırım Beyazıt İlkokulu ziyaret edilecek ve animasyon film gösterini yapılarak öğrencilere sosyal güvenlik bilinci temalı hikâye kitapları dağıtılacaktır. 14 Mayıs Salı günü, Sivil Toplum Örgütleri ziyaret edilecek ve Müdürlüğümüze en yüksek sayıda çalışan bildirimi yapan ilk beş sıradaki iş yerleri ziyaret edilerek teşekkür plaketi sunulacaktır. 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü, Müdürlüğümüz hatıra ormanına gidilecek ve kurum içinde personelimizin katılacağı genel kültür-genel yetenek ve mevzuat bilgisi temelinde bilgi yarışması düzenlenerek yarışmayı kazananlara ödül olarak çeyrek altın takdim edilecektir.16 Mayıs 2013 Perşembe günü, Müdürlüğümüz çalışanları ilimiz dâhilindeki Huzurevini ziyaret edeceklerdir. 17 Mayıs 2013 Cuma günü ise kurumumuza uzun yıllar hizmet etmiş personelimize teşekkür belgesi takdim edilecektir.’’ Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2013, 20:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124