Kaymakam Yurt ve Baygın Senegal milli gününe katıldı

Senegal Ankara Büyükelçiliğinin “4 Haziran Senegal Milli Günü” olması hasebiyle Swiss Otelde düzenlediği resepsiyona; Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Allar, Belediye Meclis Üyesi Anıl Arkut, Derici İşadamları Mustafa Kuzu, İbrahim Başaran ve Ramazan Çimen katıldı.

Kaymakam Yurt ve Baygın  Senegal milli gününe katıldı
 Gerede Belediyesi & Mbacke Belediyesi arasında geçtiğimiz günlerde kardeş şehir protokolünü Gerede’de imzaladıktan sonra ikili ilişkiler artıyor. Senegal Ankara Büyükelçisi Issakha Mbacke tarafından davet edilen Gerede Heyeti çok sıcak karşılandı. Milli Gün resepsiyonuna Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’da katıldı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz resepsiyonda yaptığı açıklamasında “Gerede’yi daha önce ziyaret ettim, Esentepe Yağlı Güreşlerini izlemiştim. Gerede’nin Senegal’den bir İlçe ile kardeş şehir olduğunu öğrendim. Gerede halkı iyi ve sıcak insanlardır. Belediyemiz ile Mbacke şehri arasında kurulan bu kardeşlik ilişkisinden dolayı da çok mutlu oldum.” dedi.Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın ise yaptığı açıklamada Türkiye & Senegal ilişkilerinin arttığı bir dönemde karşılıklı ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla Senegal Mbacke Belediyesini geçtiğimiz günlerde İlçemizde ağırladık. Kardeş Şehir protokolü imzaladık. Ham deri ve deri işlentisi üzerine İlçemizin dericileri ile toplantılar yaptık ve deri, tekstil ve orman ürünleri fabrikalarını ziyaret ettik. Heyet İlçemizden çok memnun ayrıldı. Kültürel ziyaretlerin yanı sıra ekonomik ilişkilerimizi de artırmak istiyoruz. Sayın Büyükelçi bizi Milli Gün Resepsiyonuna davet etti. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

"Türkiye'ye çok güveniyoruz"

Senegal´in Ankara Büyükelçisi Issakha Mbacke de resepsiyona katıldıkları için Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz´a ve Gerede Heyetine teşekkür ederek, Türkiye-Senegal ilişkilerinin çok yakın ve samimi olduğunu söyledi. Büyükelçi Issakha Mbacke "Atalarımın yerleştiği ve ismini verdiği Mbacke Şehrinin Gerede Belediyesi ile kardeş olmasından ötürü ayrıca çok mutlu olduğunu Kardeş Şehir uygulamalarının da bu samimiyeti ve yakınlığı artırmaya büyük katkı sağlayacaktır" dedi. Ticari ve kültürel ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini vurgulayan Büyükelçi Mbacke, "Türkiye´ye çok güveniyoruz. Çünkü Türkiye her zaman ilişkilerde eşit kazanç sağlayan bir yol izlemektedir. İlişkilerin gelişmesini ve sürekli hale gelmesini temenni ediyoruz" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2013, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124