“KAYYUM ATANMASINA NEDEN OLANLAR ARTIK YOK”

Avrupa’nın en büyük otoyol AVM’si olan ve bölge ticaretinin merkezi konumundaki Highway Outlet Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Arif Tuncer kurumun FETÖ yapılanmasından tamamen temizlendiğini söyledi.

“KAYYUM ATANMASINA NEDEN OLANLAR ARTIK YOK”

HABER MERKEZİ

Highway Outlet Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Dr. Arif Tuncer, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY ile bağlantılı oldukları belirlenen aralarında yönetim kurulu üyesi ve büyük hissedarların bulunduğu isimlerin AVM ile bir bağlantılarının kalmadığını açıklayarak, "Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) ile yapılan görüşmeler neticesinde şirketimiz toplam hissesinin, Adnan Daylan ve Ömer Baday'a ait olan ve yüzde 56'sına tekabül eden kısmı işadamı Abdulkadir Şimşek'e ait Nikol Tekstil A.Ş. ve ortakları Mustafa Aksoy'a geçti. Kayyum atanmasına gerekçe teşkil eden eski hissedarlar günümüz itibariyle şirketin yönetiminde bulunmamaktadır" dedi.

Avrupa'nın en büyük otoyol tesisi Highway Outlet Alışveriş Merkezi'nde 15 Temmuz darbe girişiminin öncesinde başlatılan bir çalışma ile FETÖ/PDY ile ilişkisi olduğu tespit edilen isimler AVM'den uzaklaştırıldı. İşadamı Abdulkadir Şimşek'in AVM'nin yüzde 56'lık hissesini satın almasının ardından yönetim kademesine de yeni isimler getirildi. POLSAN ve Bolu Dağı A.Ş. Yönetim Kurulları'nın kararıyla Highway Outlet Alışveriş Merkezi'nin Genel Müdürü olarak 25 Temmuz'da göreve başlayan Dr. Arif Tuncer, AVM'nin yeni yüzünü ve hedeflerini anlattı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şirket bünyesinde köklü değişikliklerin yapıldığını vurgulayan Tuncer, "Günümüz itibariyle şirketimizde hissedar ve yönetim kurulu üyesi olmayan ve haklarında yakalama kararı bulunan eski ortaklar, mevcut hisselerini devrederek şirketten ayrılmak istiyorlardı. Şirketimiz toplam hissesinin yüzde 56’sına tekabül eden bu hisselerin günümüz piyasa değeri oldukça yüksek olduğundan eski üyelerin hisselerini satış süreci de çok uzun sürdü. Bu dönemde hisse satışı ile ilgili Bolu ve Düzceli iş adamlarıyla da görüşmeler yapıldığını biliyoruz. Tüm bunların neticesinde yöreden yeterli talep gelmediği ifade edildi. Sonrasında Haziran 2016’da Nikol Tekstil A.Ş. tüzelkişiliğinin hisselere talip olduğu bilgisi iletildi. Polis Bakım ve Yardım Sandığı ile yapılan görüşmeler neticesinde, 17 Haziran 2016 tarihinde şirketimiz toplam hissesinin, Adnan Daylan ve Ömer Baday’a ait olan ve yüzde 56’sına tekabül eden kısmı işadamı Abdulkadir Şimşek ve ortakları Mustafa Aksoy’a geçti" diye konuştu.

“ESNAFLARIN YARALARINI SARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Tuncer, Highway AVM'de bulunan esnafların D-100 bağlantı yolunun kapatılması, ardından yol yapım çalışmaları nedeniyle de TEM Otoyolu'nun bir süre kapatılmasıyla zor dönemden geçtiğini ifade ederek şunları söyledi:

"15 Temmuz sonrasında yeniden yapılanan şirket yönetimi, bir yandan şirketin geçmişten gelen bürokratik problemleri ile yüzleşmeye çalışırken, bir yandan da hain girişim neticesinde piyasalarda meydana gelen küçülme ve risk ile karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran Highway, alışveriş merkezi olmanın yanı sıra otoyol hizmet tesisi olmanın avantajını da kullanarak geçen yılın aynı dönemine kıyasla yalnızca yüzde 16.5 küçüldü. Oysa geçtiğimiz dokuz ay için sektörde bu küçülme yaklaşık yüzde 20 seviyesinde seyrediyor. Aslında biz Highway olarak bulunduğumuz lokasyon gereği ülkemizin içinde bulunduğu bu kriz ortamını hasarsız atlatabilirdik ancak Mayıs-Haziran aylarında Karayolları’nın otobandaki yol yapım çalışması ve Mayıs ayı itibariyle Bolu Belediye’sinin D-100 bağlantı yolumuzu kapatması neticesinde tesisimiz maalesef müşteri kabul edemedi. D-100 bağlantısı henüz açılmamakla birlikte otobanın tam sezonda 50 gün kapalı kalması, tesisimizin ve kiracılarımızın 2016 bütçelerinden keskin bir biçimde uzaklaşmasına neden oldu. Bu yaraları sarma çabalarımız günümüz itibari ile devam ediyor"

“D-100 BAĞLANTI YOLUNUN AÇILMASI İÇİN TEMASLAR SÜRÜYOR”

Kapatılan D-100 bağlantı yolu ile ilgili yapılan çalışmalara da açıklık getiren Tuncer, "Göreve geldikten sonra bölgede iyi bilinen orman alanlarının ihlali iddiası konusunda da birçok çalışma yaptık. Geçtiğimiz ay çıkan 80 maddelik torba yasada orman arazisi içerisinde mesire alanı yapılması gereken kısımlar ile ilgili uyuşmazlık da ortadan kaldırılmış oldu. Bilindiği üzere mesire alanı olması gereken bazı kısımlarda tesis bulunmaktaydı. Orman Bölge Müdürlüğü, orman vasfını yitiren bu yerleri Karayolları arazisinde bulunduğu için kendilerine devrederek mesire alanlarındaki uyuşmazlığı gidermiş oldu. Bolu Dağı A.Ş. olarak yeni yönetim anlayışımız tüm işlerin hukuka ve projelere uygun olarak yapılması ve hiçbir kamu kuruluşu ile hukuki anlaşmazlığa girilmemesi yönündedir. Bu kapsamda kamu kurumlarımızla yürüttüğümüz çalışmalar devam ediyor. Bir sözleşme ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yap-işlet-devret modeli ile 29 yıllığına kiralanan işletmemizin, idare ile uyumlu ve ülkesine katma değer sağlayacağı dolu dolu 24 yılı bulunuyor. 2015 yılını 130 milyon TL ciro üreterek kapatan işletmemiz; 110 mağaza, 3 akaryakıt istasyonu ve 2 otel ile müşterilerinin ihtiyaçlarını en yüksek kalitede ve en ekonomik olarak karşılamak için gece gündüz demeden çalışmalarına devam ediyor. D-100 bağlantı yolunun ne zaman açılacağı, göreve başladığımdan bu yana gerek kiracılarımızdan gerekse müşterilerimizden aldığımız en yoğun sorudur. Bu hususta Bolu Belediye Başkanlığımız ile gerekli temaslar periyodik olarak sağlanmaktadır. Belediyemizin Highway’e bakış açısı asla eskisi gibi değil. D-100 bağlantı yolunun bu doğrultuda, en kısa sürede açılması için yürütülen çabanın sonuçlarını vermesini bekliyoruz"

Tuncer, AVM'ye denetim kayyumu atanmasına neden olan hissedarların artık şirketle bir bağlarının kalmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

"Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 26.08.2016 tarih ve 2016/1035 sayılı talebi, Bolu Sulh Ceza Hâkimliği tarafından 28.08.2016 tarihinde kabul edilmiş ve şirketimize, eski yönetim kurulu üyelerinden bazıları ile ilgili denetim kayyımı atanmıştır. Yani şirketimiz, tüm iş ve işlemlerini kendi yönetim kurulu karar ve talimatlarıyla yürütmektedir. Kayyum atanmasına gerekçe teşkil eden eski hissedarlar günümüz itibariyle şirketin yönetiminde bulunmamaktadır. Şirketimizin kendileri ile günümüz itibariyle herhangi bir bağlantısı yoktur. Bu sürecin kiracılarımıza ya da müşterilerimize olumsuz yansıyacak bir tarafı asla olmayacaktır aksine Bolu Dağı A.Ş.’nin işlemlerinin geçmişe dönük incelenmesi, şirketimizin geleceğe güvenle bakmasının bir teminatı olacaktır"

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128