KAZA DEĞİL CİNAYET…

SES Bolu Şube Başkanı Özkan Üstün, İstanbul’da rezidans inşaatında hayatına kaybeden 10 işçi için açıklamada bulundu. Üstün, “İş cinayetleri durmak bilmiyor. Bu bir kaza değil cinayettir. Sorumlusu ise önlem almayan hükümettir” dedi.

  KAZA DEĞİL CİNAYET…

Özkan açıklamasını şöyle sürdürdü: “En son İstanbul’da rezidans inşaatında 10 inşaat emekçisi kaza adı altında iş cinayetinde hayatını kaybetti. AKP iktidarı sermayenin daha fazla kar elde edebilmesi için İstanbul’un bütün alanlarını AVM ve rezidans yapımı için yandaş müteahhitlere, madenleri yandaş patronlara peşkeş çekerken , emekçilerin hayatını koruyacak iş ve işyeri güvenliği önlemlerini artırmak ve denetlemek için  hiçbir girişimde bulunmamaktadır. Çünkü bu iş cinayetlerini önlemek için alınacak iş güvenliği önlemleri  sermaye için maliyet yani kar düşüşü demektir. AKP iktidarı ise tercihini emekçilerin yaşam hakkını korumak için gerekli önlemleri almaktan  yana değil , yandaş müteahhitlerin ve patronların daha fazla emekçiyi öldürüp, daha fazla kar edebilmesinden yana kullanmaktadır. Bu iş cinayetleri AKP iktidarının halkın 3 çocuk yapmasını istemesinin temel nedeninin  sermayenin daha fazla kar elde edebilmesi ve bu gibi iş kazalarında hayatını kaybedecek ucuz işgücü bulabilmesi  olduğunu açık biçimde göstermektedir” diye konuştu.

AĞUSTOS AYI İÇERSİNDE 158 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Fabrikalarda, atölyelerde, hastanelerde, maden ocaklarında, tarlalarda iş cinayetleri sürüyor. Ağustos ayı içerisinde 158 işçi yaşamını yitirdi. Bu işçilerin 11’i kadın, 10’u çocuk, 10 ise göçmen işçiydi. 2014 yılının ilk 8 ayında ise toplam 1270 işçi iş cinayetlerinden dolayı aramızdan ayrıldı diyen SES Bolu Şube Başkanı Özkan Üstün, “Soma'da Soma Maden İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağındaki resmi rakamlara göre 301 işçinin yaşamını yitirdiği faciadan ders çıkarılmadığı; denetimlerin yapılmaması, sorumluların cezalandırılmaması ve önlemlerin alınmaması iş cinayetlerinin sürmesiyle ortaya çıkıyor. Kapatılan maden ocaklarının üretim açığını kapatmak için diğer maden ocaklarında çalışmalar hızlandırılıyor. Denetimsiz, sağlıksız ve önlem alınmadan sürdürülen çalışmalar sonucu 2 Eylül’de Soma'da faaliyet yürüten İmbat Maden Ocağı'nda Metin Keskin adlı bir işçi daha cinayete kurban gitmiştir”

ÖLENLERİN TAMAMI EMEKÇİ

Üstün, açıklamasını ve tepkisini şu sözleriyle tamamladı: “Trafiğe kaza diyoruz zengini de ölüyor fakiri de ölüyor. Ama bu olaylara  kaza diyoruz, ölenlerin tamamı emekçi. Bir gün bir maden sahibinin madende öldüğünü duydunuz mu? Bir gün bu müteahhitlerden birinin, kendisi, çoluğu, çocuğu burada hayatını kaybetti mi? Bunun adı cinayettir. Sorumlular katil olarak yargılanmalıdır. İktidarın sorumluluğunun sermayeye daha fazla para kazandırmaktan önce emekçiler başta olmak üzere tüm halkın sağlığını ve yaşamını korumak olduğunu hatırlatıp ; daha fazla insan yaşamını yitirmesin diye, AKP iktidarını bir an önce sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bolu Şubesi  olarak yaşamın  tüm  alanında   emekçilere  yapılan saldırıların, cinayetlerin karşısında,      dayanışma içerisinde olacağımızı ve bu cinayetlerin durdurulması için sonuna kadar mücadele edeceğimizi  kamuoyuna saygı ile duyururuz”

                                                                                                                                    

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128