Kazak Halk Müziği Orkestrası’ndan muhteşem konser

Bolu Belediyesi ve TÜRKSOY tarafından ortaklaşa düzenlenen bir program ile Tattimbet Kazak Halk Müziği Orkestrası tarafından Bolu’da konser verildi. Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde, Kazakistan’ın ünlü bestekârı Tattimbet’in doğumunun 200. Yılı anısına gerçekleştirilen konser vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Kazak Halk Müziği Orkestrası’ndan muhteşem konser

Haber: Aysun BEYKOZ

Kazakistan Devleti’nin ünlü bestekârı Tattimbet’in doğumunun 200. Yılı anısına, Tattimbet Kazak Halk Müziği Orkestrası tarafından Bolu’da muhteşem bir konser verildi. Bolu Belediyesi ve TÜRKSOY tarafından ortaklaşa düzenlenen konsere Bolu Vali Yardımcısı Muaammer Sönmez, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Kazakistan Karagandi Eyaleti Vali Yardımcısı Candost Abişef, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Fırat Purtaş, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, ilimizde öğrenim gören Kazak gençler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şefliğini Düsen Ükibay’ın yaptığı Tattimbet Kazak Halk Müziği Orkestrası’nın, konsere başlamadan önce İstiklal Marşımızı seslendirmesi salonda bulunanlara büyük sürpriz oldu. İstiklal Marşımızın ardından ev sahibi olarak bir konuşma yapan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu,

“Bu akşamki konseri birlikte organize ettiğimiz TÜRKSOY’a bizleri Türk Devletleri ile bir araya getirdiği için teşekkür ediyoruz. Ayrıca sadece bu tür organizasyonlar da değil biz TÜRKSOY ile birlikte bir Köroğlu Parkı da yapıyoruz. O parka da hem D-100’den hem de Bolu’nun her yerinden görülebilecek bir şekilde asgari 30 metre yüksekliğinde bir Köroğlu heykelini de birlikte yapacağız. Yine TÜRKSOY’un destekleri ile 24 Mart’ta Bolu’da Nevruz kutlamaları yapacağız ve o kutlamaya da kardeş ülkelerimizden 85 kişilik bir ekip gelecek. Bugün burada ki coşku dolu buluşmamızı 24 Mart’ta da görmeyi diliyor katılımlarınızdan dolayı siz Bolululara çok teşekkür ediyorum. Konseri gerçekleştirecek orkestramızın tüm üyelerine de Bolu adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Kazakistan Devleti’nin ünlü bestekârı Tattimbet’in hayatından bir kesit canlandırılarak konsere öyle geçildi. Kazak Halk Müziği’ne ait birbirinden güzel eserleri seslendiren orkestra salondakilerden sık sık ayakta alkış aldı.

Konser sonunda Bolu Vali Yardımcısı Muaammer Sönmez ve Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, sahneye çıkarak orkestra üyelerine plaket ve çiçek takdim ederek fotoğraf çektirdi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124