Kazım Karsu’nun 3 Bakanlık istemi…

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, Bolu Olay Gazetesine yaptığı özel açıklamada, CHP’nin Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına talip olduğunu ve Türkiye’deki tehlikeli gidişata ancak bu yolla engel koyabileceklerini söyledi. Karsu, “13 yıllık bir kabusa dönüşen AKP’nin ülke yönetimindeki olağanüstü kadrolaşmasına, yasaklarına, yolsuzluklarına, torpiline, genç işsizliğine, yoksulluğa, rant projelerine, zenginin daha zengin fakirin daha fakir olmasına dur diyebilecek yegane parti CHP’dir. Bu korkuyla AKP’nin CHP’yi hükümet kadrosunda görmek istememesi doğaldır” dedi.

Kazım Karsu’nun 3 Bakanlık istemi…
Haber: Kasım ŞAHİN

Bu nedenle Aksaray’daki zatın AKP için uygun gördüğü koalisyon ortağı MHP gibi görünüyor. CHP’nin koalisyon şartlarını kabul etmeyecek gibi duruyor. Teknik bakanlıklarla bizim düzeltebileceğimiz çok az husus var. Biz Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığını yürütmeye talibiz. Türkiye’deki tehlikeli gidişata ancak bu yolla engel koyabiliriz. Fakat eğitim sistemi, kolluk kuvvetlerine verilen olağanüstü yetkiler ve yargının bağımsızlığı hususunda icraat yapacak olan bakanlıkların CHP elinde olmasını istemeyen AKP, arkasına MHP desteğini alarak koalisyon kurmak istiyor. Görünüşe bakılırsa Sayın Bahçeli de AKP’nin bu talebini geri çevirmeyecek. En son meclis başkanlığı seçimindeki tavrı MHP’nin rengini açıkça belli etti. MHP’nin eleştiri kabul etmediği bir güvenlik politikası var. G0neydoğu sorunuyla ilgili tek izlencesi güvenlik politikası, yani terörün silah yoluyla halledilmesi. Bu bizim görüşümüze terstir. Biz barışın mecliste uzlaşma yoluyla getirilmesinden yanayız. Bu ülkeye silahla barış getirilseydi yıllardır süregelen bir PKK sorunumuz olmazdı. Bunun anlaşılmış olması lazım.

AKP – MHP koalisyonunun bizi endişeye sevk eden bir başka yönü de güney sınırlarımızda yaşananlardır. AKP’nin malum Suriye politikası konusunda Cumhuriyet Halk Partisi çok telkinde bulundu. Dış politikayı belirlerken tek başınıza iktidarı elinizde tutsanız bile muhalefet partilerinin fikrine başvurmanız gerekir, AKP bunu yapmadı. Şuan bocalıyor. Sınır kapılarımızda güvenlik zafiyetleri var. Terör örgütlerinin baskısı ve kaçakçılık sınırlarımızda çok rahat izlenebiliyor. Sınırlarımıza dayanan savaşın ülkemize sıçramasını biz istemiyoruz. 6-7 Eylül olayları gibi; Madımak gibi köktendinci hareketin IŞİD eliyle yeniden canlanmasına kesinlikle karşıyız. Ancak gidişat korku verici. AKP – MHP işbirliğinin olası bir operasyona yol aralayacağı görüşündeyiz. Temennimiz bunun yersiz bir endişe olmasıdır. Tekrar ve ısrarla söylüyorum: Cumhuriyet Halk Partisi’nin gayesi koltuk, makam, kırmızı renkli plakalar veya kapalı kapılar ardında vaad edilenler değil; yaşanacak bir Türkiye inşa etmektir.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 18:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet yılmaz
mehmet yılmaz - 5 yıl Önce

sağlık bakanlığı niye yok.bolu da sağlık berbat.hastane kapatılıyor.acil kapatılıyor.siz nerdesiniz..

SIRADAKİ HABER

banner128