Kâbus geri mi dönüyor?

AKSA Bilecik Bolu Doğalgaz yapım işletmesi Bolu şube şefi Evren Tepelioğlu ramazan bayramından sonra Bolu’da doğalgaz çalışmalarına yeniden başlanacağını açıkladı. Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz geçen yıl yaptığı bir açıklamada altyapısı biten ve asfalt atılan cadde ve sokaklarda doğalgaz çalışmalarına kesinlikle izin vermeyeceklerini söylemişti. Şimdi Bolu kamuoyu Yılmaz’ın Bolu’nun Cadde ve sokaklarının yeniden köstebek yuvasına dönmesi tehlikesi karşısında nasıl bir tutum sergileyeceğini merak ediyor...

Kâbus geri mi dönüyor?
 Yatırım ve sektörel gelişmeleri değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla yapılan İl Koordinasyon Kurulu’nun 2013 yılı 3. dönem toplantısı, Vali İbrahim Özçimen Başkanlığı’nda yapıldı. Vali Özçimen Bolu’daki projelerin toplam bedelinin 4 milyar 612 milyon 774 bin TL olduğunu kaydetti. Valilik Yedigöller Toplantı salonunda yapılan toplantıya Kaymakamlar, belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri katıldı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali İbrahim Özçimen, burada Bolu ili genelindeki projeler ve çalışmalar ile ilgili bilgiler almak için toplandıklarını belirtti.1 Ocak - 24 Temmuz 2013 Dönemi itibari ile İl genelinde 70’i Bölge Müdürlükleri, 131’i İl Müdürlükleri, 16'sı Üniversite, 92’si Kaymakamlıklar ve 110’u belediyelere ait olduğunu belirten Vali Özçimen, projelerin toplamının 419 olduğunu söyledi. Projelerin toplam bedelinin de 4 milyar 612 milyon 774 bin TL olduğunu söyleyen Vali Özçimen, yıl ödeneklerinin ise 200 milyon 301 bin TL olduğunu aktardı.

 

Uzman ekip temininde sorunlar yaşıyoruz

 

Toplantıda yaşanan bir takım sorunlar yüzünden çalışmaları durma noktasına gelen doğalgaz çalışmalarıyla ilgili olarak bilgiler veren AKSA Bilecik Bolu Doğalgaz yapım işletme şefi Bolu şube şefi Evren Tepelioğlu Danıştay da süren davalarının şirketlerinin lehine sonuçlandığını vurgulayarak; “Konuyla ilgili gerekçeli karar yazılmıştır. Sürecin tamamlanması için EPDK tarafından ihale ilanının iptaline ve lisansın şirketimize tekrar verildiğine dair kurul kararı alınması gerekmekte olup kararın Ramazan bayramına kadar alınacağı öngörülmektedir. Danıştay’daki dava sonucunun yazılması ve imzalanması sürecinin hızlanmasında katkısı olan herkese şahsım ve şirketim adına teşekkür ederim. Şirketimiz yapılacak olan yatırımlar için çalışmaya başlamış olup yüklenicimiz mobilize olma, ekip oluşturma ve şantiye hazırlama çalışmalarını sürdürmektedir. Ramazan bayramından sonra yatırımlara başlanacak ve mevsim koşullarının çalışmaya elverdiği sürece altyapı yatımları yapılmaya devam edilecektir ancak yaşanan süreç nedeniyle işe başlama tarihinin gecikmesi inşaat sezonunun ortasına gelinmesi nedeniyle yüklenicimiz uzman ekip temininde sorunlar yaşamaktadır. Altyapı yatırımları yapılacak yerlerin belirlenmesi konusunda belediyemiz ile paralel çalışmaya devam edilecek olup aciliyet ve öncelik durumuna göre yatırımlarımız yönlendirilecektir. İnşaat sezonu içersinde mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde yatırım yapma kararı alınmıştır ve bu konuda elimizden gelen çaba gösterilecektir. Ancak henüz giderilemeyen bazı belirsizlikler yatırım yapılacak yerler ve miktar konusunda bir bilgi vermemizi engellemektedir. Altyapı çalışmalarına başlamadan önce her zamanki gibi diğer altyapı kuruluşları ve il trafik şube müdürlüğüne bilgi verilecektir.” Dedi.

 

Özçimen ; “Çalışmalar dikkatli, özenli ve hızlı bir şekilde yapılmalı”

 

Bolu valisi İbrahim Özçimen ise gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından güçlü bir ekiple doğalgaz çalışmalarına başlanılması gerektiğini vurgulayarak; “Artık Bolu’muzda hava kirliliği ya da yeni soba faciaları gibi olayların yaşanmasını istemiyoruz. O yüzden bu çalışmaların dikkatli, özenli ve hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“Bolu belediyesi yetkilileri ile

görüşerek  çözüm yolu bulacağız”

 

 

Tepelioğlu daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Tepelioğlu “ Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz geçen yıl bu salonda altyapısı biten ve asfaltlama işlemleri gerçekleştirilen mahalle ve caddelere tekrardan doğalgaz için çukur açtırmayacağını söyleyerek çalışmaların bir an önce tamamlanmasını istemişti. Doğalgaz çalışmalarına başladığınızda böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ne yapacaksınız? Sorusunu şu şekilde cevapladı; “ Biz altyapısı tamamlanarak asfaltlanan yerlerdeki çalışmalarımızın büyük bir kısmını tamamladık. Şu anda çalışacağımız yerler doğalgaza uygun olan yerlerdir. Ama böyle bir durumla karşılaşırsak da Bolu belediyesi yetkilileri ile görüşerek bir çözüm yolu bulmaya çalışırız” Koordinasyon toplantısında daha sonra ise katılan Bölge ve İl Müdürleri kendi kurumları ile ilgili Bolu’da yürütülen ve yapımı programlanan yatırım ve projeler hakkında bilgiler vererek yöneltilen soruları yanıtladılar.

 
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128