Keçi Deyip Geçmeyin

Erol YILDIZ yazdı...

Keçi Deyip Geçmeyin

Bu günkü yazımda siyasetten bahsetmeyeceğim. Ne kadar yazarsan yaz, bizim insanımıza bir şeyi anlatmak kadar zor iş bulamasın. Bakalım bu yazıyla sağlıkları açısından ne verebileceğim. Siyasetle sağlık nasıl bağdaşır diye soranlara açıkça ifade etmek gerekiyor. Bu memlekette siyasetçiyi dinleyen ve memlekette yaşananları duyanlarda sağlık ne derece iyi olur? Bu bence en önemli tartışılacak konu.

Sizi bilemem ama, ben keçi sütünün insan üzerindeki değerlerini biliyorum. İnatçı siyasetçiden hoşlanmasam da, inatçı keçinin bana verdiği enerji ve sağlık için diyecek hiçbir sözüm yok. Siyasetçinin inatçısı benim psikolojimi bozuyor ama, keçinin inatçı bile olması bana fayda sağlıyor. Bazı zamanlarda eti yendiğinde sıkıntı verse de, sütünün verdiği fayda tartışılmayacak derecede kaliteli. İlaçtan aşağı kalır yanı yok.

Son günlerde bilim adamları anne sütüyle kanser tedavisinde başarı elde etmişler. Kanser hücrelerinin yani metastaz oluşumunun engellendiği görülmüş. Bu şu demek ki; kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen en önemli faktör anne sütüdür demek istemiş bilim adamları. Pardon burada yanlış anlaşılmayı önlemek gerekiyor. Keçi ile annenin ne alakası var diyeceksiniz. Evet var dostlar. Anne ile keçi arasında iyi bir bağlılık var.

Yapılan araştırmalarda, anne sütüne en yakın süt keçi sütü olduğu kanıtlanmış durumda. Allah korusun da, hasta olan birine anne sütünü bulmak zor olsa gerek. Ama keçiyi inat da desek, rica etmeye bile gerek kalmadan sütünü temin edebiliriz. Anne sütünün ortaya koyduğu artı değerler gibi keçi sütünün de eşit şartlarda değerleri mevcut. Bununla ilgili gerekli çalışmalar oldukça fazla. Ülkemizde şu an itibariyle çok sayıda keçi sütü sağarak piyasaya veren yerler var.

Gelelim işin aslına. Ülkemiz tarımından, hayvancılığına kadar her alanda artık dışa bağımlı. Bunu hepimiz az çok biliyoruz. İstemeden de olsa kullandığımız gıdalar bizlerin genetik yapısında değişiklikleri ortaya koymaktadır. Bunu önlemenin en iyi yolu bence, anne sütüne eş değer olan keçi sütünü fazlasıyla tüketmektir. Bence küçük çocuklara en çok içirilmesi gereken içecek olmalıdır. 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2015, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128