banner120

Kene Kabusu Geri Geldi

Normalleşme süreciyle birlikte, eskiye nazaran dışarıda açık alanlarda aktiviteler yaptığımız bu günlerde, özellikle kırsala yoğunluğun artmasıyla birlikte karşılaşılabilecek kene ısırması tehlikelerine karşı uzmanlar uyardı.

Kene Kabusu Geri Geldi

Haber: Erdal Tanrıverdi

Normalleşme süreciyle birlikte, eskiye nazaran dışarıda açık alanlarda aktiviteler yaptığımız bu günlerde, özellikle kırsala yoğunluğun artmasıyla birlikte karşılaşılabilecek kene ısırması tehlikelerine karşı İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, uyardı.

KENE ISIRMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kene ısırmasının belirtilerine değinen Prof. Dr. Nail Özgüneş, “Ateş, üşüme-titreme, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, fotofobi, yüz ve göğüste kırmızı döküntüler, hastalık ilerlerse uyuma hali en belirgin belirtileridir” dedi.

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ VİRÜSÜ’NÜN (KKKAV) BULAŞMASINDA HAYVANLARIN ROLÜ NEDİR?

Nail Özgüneş, “Tavşanlar, KKKAV ile en çok bağlantılı hayvanlardır. Çünkü virüs için iyi bir çoğaltıcı konaktırlar. Kirpi ve sincap da virüs için iyi bir çoğaltıcı konaktır, fakat onların popülasyon yoğunluğu düşüktür. Virüsün çoğalmasında, kargalar hariç kuşların rolü yoktur. Kargalar, keneler için önemli bir konaktırlar” ifadelerini kullandı.

BULAŞMASINDA EVCİL HAYVANLARIN ROLÜ VAR MIDIR?

Evcil hayvanların bulaşmasındaki rolü hakkında bilgi veren Özgüneş, “Doğrudan ilgileri yoktur, fakat kanlarında virüsü bulundurdukları dönemde potansiyel bulaştırma kaynaklarıdır. Evcil hayvanlar, riskli bölgelerin belirlenmesinde yardımcı olabilirler. Bir bölgede evcil hayvanların serum testleri KKKAV için pozitif ise, o bölge riskli kabul edilir” dedi.

KENE EN ÇOK HANGİ AYLARDA GÖRÜLÜR?

Prof. Dr. Nail Özgüneş, “Kene hareketleri sıcak iklimde artar. Haziran-Temmuz aylarında olgu sayısı en fazladır, olguların çoğu ilkbahar ve sonbaharda görülür” ifadelerine yer verdi.

RİSK GRUPLARI NELERDİR?

Dr. Nail Özgüneş, “Endemik bölgede yaşayanlar, ziyaretçiler, tatile gidenler, çiftçiler, hayvancılık yapanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları, veteriner hekimler, sağlık personeli, laboratuvar çalışanları ve hasta yakınları risk gruplarını oluşturur” bilgisini verdi.

KULUÇKA SÜRESİ NE KADARDIR?

Kulukça sürelerinin ne kadar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nail Özgüneş, “Kene tutunmasından sonra 1-3 (en fazla 9) gündür. Diğer yollardan bulaşma olmuş ise de 5-13 gün olabilir” diye konuştu.

KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Nasıl korunması gerektiğini ise Prof. Dr. Nail Özgüneş, “Evcil hayvanların ilaçlanması, hayvanlarda kene kontrolü yapılması, çiftçi eğitimi, risk haritalarının oluşturulması gerekir. Ama en önemlisi kişisel korunmadır. Riskli bölgelerde veya kırsal kesimde bulunmak zorunda kalan kişilerin pantolonlarının paçalarını çorap içine sokması çok etkili bir yöntemdir. Ayrıca çiftçilerin, kırsal kesimde çalışan, dolaşan veya piknik yapanların evlerine döndüklerinde ilk yapacakları iş, soyunmak suretiyle vücutlarında kene kontrolü yapmak olmalıdır. Çünkü keneler uyuşturucu bir madde salgıladıkları için tutundukları deride ağrı oluşturmazlar ve zaman o kişinin aleyhine işler. Kene görüldüğü zaman, keneyi kırmak çok tehlikeli bir davranıştır. Keneyi kırmak da, bulaşmasına neden olan faktörlerdendir” şeklinde açıkladı.

HASTANEDE KORUNMA NASIL OLMALIDIR?

Özgüneş, “KKKAV, çok bulaşıcı olduğu için evrensel korunma ve temas izolasyon önlemleri alınmalıdır” diye konuştu.

KKKAV HASTALIĞININ TEDAVİSİ NEDİR?

Nail Özgüneş, “Destek tedavisi, ilaç ve yoğun bakım tedavisidir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124