Kent Konseyi Bugüne Kadar Ne Yaptı?

  Haber;Ziya Eren Bolu Kent Konseyinin toplantısında eleştiriler havada uçuştu. Toplantıya katılan A.S.K.F Şube Başkanı Erhan Beykoz konsey yönetimini eleştirerek;” Ben Bolu’nun kent konseyinden çok fazla...

Kent Konseyi Bugüne Kadar Ne Yaptı?

 

Haber;Ziya Eren

Bolu Kent Konseyinin toplantısında eleştiriler havada uçuştu. Toplantıya katılan A.S.K.F Şube Başkanı Erhan Beykoz konsey yönetimini eleştirerek;” Ben Bolu’nun kent konseyinden çok fazla faydalandığını düşünmüyorum. İzzet Baysal Caddesi 28 Ağustos 2012 tarihinde trafiğe kapatıldı ama ne Belediye de ne de basında kent konseyinin İzzet Baysal’la ilgili bir tane fikrine şahit olmadım, Olanınız var mı?” dedi. 

 

 

 

 

Bolu Belediyesi Kent Konseyinin yılda iki kez yapılan olağan toplantılarından ilki tartışmalar arasında yapıldı. Bolu Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezinde yapılan toplantı saygı duruşu ve İstiklâl Marşının okunmasıyla başladı. Toplantın ana gündemi İzzet Baysal Şükran Günleri idi. Toplantıyı çalıştay olarak değerlendiren Kent Konseyi Başkanı Turgut Kalaycıoğlu toplantılarda fikir alışverişinin önemini belirterek geçmiş zamanda Kent Konseyi tarafından yapılan çalışmalardan bahsetti. Toplantı da ağırlıklı olarak İzzet Baysal Şükran Günleri üzerinde durulurken, engellilere yönelik olarak şimdiye kadar yapılan ve yapılacak olan çalışmalardan da söz edildi. Toplantı sonrasında katılımcıların eleştirileri de değerlendirildi.

 

Beykoz Kent Konseyi çalışmalarını eleştirdi

A.S.K.F Şube Başkanı Erhan Beykoz toplantıda söz alarak Kent Konseyi çalışmalarını eleştirdi. Toplantı da söz alan Beykoz “Kent konseyinin geçen dönemlere ait bahsedilen toplantı ve çalışmalarından haberdar olmadık. Kent Konseyi Bolu’da var mı yok mu hiçbirimiz  bilmiyoruz“ dedi.Kent Konseyi ve gündem maddelerine yönelik önerilerini anlatan Beykoz; “ Bolu ili dışında nereye giderseniz gidin birçok ilde billboardlarda şehirlerle ilgili, şehirlerin gelecekleriyle ilgili kent konseylerinin projelerine şahit olursunuz. Ancak Bolu’da buna şahit olamadık. Ben Bolu’nun kent konseyinden çok fazla faydalandığını düşünmüyorum. İzzet Baysal Caddesi 28 Ağustos 2012 tarihinde trafiğe kapatıldı ama ne Belediye de ne de basında kent konseyinin İzzet Baysal’la ilgili bir tane fikrine şahit olmadım. Olanınız var mı? Bolu’da kırk tanenin üzerinde mahalle ve bu mahallelerde yapılması gereken çok önemli işler var. Herhangi bir mahallede kent konseyinin çalışmasına şahit olan var mı? Ben olamadım. Kentsel dönüşümle ilgili yaklaşık 3000 binanın yıkılacağından bahsediliyor, bu binaların hangisinin yıkılacağı hangi binaların yıkılmayacağı, Bolu’nun yeni imar planları, 18. Maddeyle değişen Bolu’nun şekli şemali, 130.000’lerin üzerine çıkan ve büyüyen nüfusu ile ilgili olarak kent konseyinde bir tane fikir sunan oldu mu?” şeklinde konuştu.

Beykoz Engellilerin sorunlarına değindi

 

Konuşmasında engellilerin sorunlarından da  bahseden Beykoz “Bolu’da İtfaiye Müdürlüğü yanında hizmet veren ve engelli çocukların çalıştığı çay bahçesine kent konseyinden hiç giden oldu mu? Bolu’da daha kaldırımları yeni yapılan mahallerde, değişen mahallelerde kaldırımların yenilenmesine rağmen engellilerin yürüyebileceği şekilde mi yapılıyor? Bunlarla ilgili fikirleri var mı?” sorularını sordu.

Yaptığı konuşmada ağırlıklı olarak Kent Konseyinin bilinirliği üzerine eleştirel konuşan A.S.K.F Şube Başkanı Erhan Beykoz uzun süreden beri tartışma konusu olan sanayinin taşınması konusunda da önemli bilgiler aktardı. Sanayi sitesinin taşınması konusunun ilk gündeme geldiği yerin Kent Konseyi olduğunu belirten Beykoz “Kent konseyinde ortaya atıldı, geliştirildi ve şimdi ki son halini aldı” dedi. Çeşitli gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantı da ağırlık İzzet Baysal Şükran Günlerine verildi. 13 üyeden oluşan Kent Konseyinin toplantısında misafir katılımcıların yanı sıra Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri ve temsilcilerinin sadece 6 tanesinin katılması dikkat çekti.

Kent Konseyi Yetersiz Kaldı

Köşe yazarımız Mustafa Cop’un “yürütme kurulu üyeleri 13 kişiden oluşuyor dediniz. Biz katılımcı olarak bu üyelerin kim olduklarını merak ediyoruz. Rica etsek bu üyeleri bize gösterebilir misiniz” sorusu üzerine Kent Konseyi Başkanı hazırlıksız yakalandı. Toplantıya katılan yürütme kurulu üyelerini tanıtan ve ayağa kaldıran Kalaycıoğlu, toplantıda sadece 6 üyenin olduğunu geri kalan üyelerin çeşitli gerekçelerle izin aldıklarını belirterek toplantıya katılamadıklarını söyledi.

Başkan Kalaycıoğlu Eleştirilere Cevap Verdi

Eleştirilere cevap veren Kent Konseyi Başkanı Turgut Kalaycıoğlu ise “Eleştirileriniz için teşekkür ederim. Şu anda bizim herhangi bir bütçemiz yok. Biz üretilen projeleri belediyeye ve ilgili yerlere sunarız. Sonuca kendileri karar verirler. Belediyede bir sekreterimiz var, projelerinizi ona iletirseniz seviniriz. Bu yıl içinde 22 toplantı yaptık. Toplantıların sonunda İzzet Baysal Şükran Günleri öne çıktı. Şükran günlerinde sorumluluk aldık ve üniversiteden öğrenci topluluklarıyla toplantı yaptık. Bu yıl İzzet Babamızı en iyi şekilde anmaya çalışacağız. Fikriniz de varsa seve seve alırız. Bundan sonra da en kısa zamanda toplanıp konu üzerinde sonuçları değerlendirelim” dedi.

Salona Bomba Düştü

Yürütme kurulu üyelerini tanıyabilir miyiz diye soran Mustafa Cop’a, Başkan Kalaycıoğlu Gençlik Konseyi başkanının geçirdiği bir rahatsızlık yüzünden izin aldığını bu yüzden toplantıya katılamadığını söyleyerek cevap verdi. Kalaycıoğlu’nun açıklamasından 20 dakika sonra salona Kent Konseyi Gençlik kolu Başkanı Tuncay Çelik’in  girmesi ise herkesi şaşırttı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124