Kent müzesi yaşama geçiyor

Bolu Belediyesi, ''Kent Müzesi'' oluşturmak için çalışma başlattı. Geçtiğimiz günlerde örnek bir müzeyi incelemek için Çankırı'ya gittiklerini ve orada farklı uygulamaları tespit ettiklerini...

Kent müzesi yaşama geçiyor

Bolu Belediyesi, ''Kent Müzesi'' oluşturmak için çalışma başlattı. Geçtiğimiz günlerde örnek bir müzeyi incelemek için Çankırı'ya gittiklerini ve orada farklı uygulamaları tespit ettiklerini dile getiren Davarcıoğlu “Bolu'da halkımızla birlikte bir ''Kent Müzesi'' oluşturacağız. Koleksiyonculardan da destek alacağız.'' Şeklinde konuştu.


     Bolu Belediyesi tarafından başlatılan ve Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu koordinatörlüğünde yürütülen ''Bolu Kent Müzesi'' projesi için ön çalışma yapıldığı ifade edildi. Projenin hayata geçirilmesi için farklı illerdeki benzer projelerin incelenmesi hakkında açıklama yapan Belediye başkan yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu'da ''Kent Müzesi'' oluşturmak için çalışmalara başladıklarını ve bunun için farklı illerdeki örnek projeleri incelediklerini söyledi. Geçtiğimiz günlerde örnek bir müzeyi incelemek için Çankırı'ya gittiklerini ve orada farklı uygulamaları tespit ettiklerini dile getiren Davarcıoğlu, ''Çankırı'daki müzeye ayakkabıcı eskiden ayakkabı yaptığı malzemeleri bağışlamış, demirci demir dövdüğü malzemeleri bağışlamış, kalaycılar bağış yapmış. Mesleklere ait odalar yapmışlar müze içinde. Halkla birlikte ortaklaşa bir kent müzesi oluşturmuşlar ve orada sergilenenlerin hepsini halktan toplamışlar'' diye konuştu. Çankırı'da ''Kent Müzesi'' oluşturmak için kampanya yapıldığını anlatan Davarcıoğlu, ''Bir kampanya yapmışlar halk elindekileri gelip bağışlamış. Altına da şu kişinin armağanıdır yazılmış. Halk şehrin turizmine katkı sağlamış ama bunu yaparken devletten de destek almışlar. Bolu'da da buna uygun incelediğimiz binalarımız var ama şuanda net bir durum söz konusu değil. Biz de oradaki gibi bir kampanya başlatarak halkımız ile bir müze oluşturabiliriz ve bunun yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan da destek alabiliriz. İncelemelerimizi tamamladıktan sonra müzemizi oluşturmak için malzemeleri toplayacağız. Bolu'da halkımızla birlikte bir ''Kent Müzesi'' oluşturacağız. Koleksiyonculardan da destek alacağız.'' Şeklinde konuştu.


     

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124