Kentsel dönüşüm dualarla başladı##hb_manset.gif

12 Kasım 1999 Depremi’nden bu yana Bolu'da ağır hasarlı binaların tamamı yıkılmışken, bugüne kadar yıkılamayan tek bina olarak adeta deprem anıtı gibi duran Bayındırlık İl Müdürlüğüne ait lojman binası dualar...

Kentsel dönüşüm dualarla başladı##hb_manset.gif

12 Kasım 1999 Depremi’nden bu yana Bolu'da ağır hasarlı binaların tamamı yıkılmışken, bugüne kadar yıkılamayan tek bina olarak adeta deprem anıtı gibi duran Bayındırlık İl Müdürlüğüne ait lojman binası dualar eşliğinde yıkıldı.

 

Bolu'da kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne ait lojmanların yıkımına başlandı. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun gereğince il genelinde hasarlı ve risk taşıyan kamu binaları tespit edildi. Sağlık Mahallesi'nde düzenlenen törenle risk taşıdığı belirlenen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne ait 5 katlı ve 10 daireli lojmanın yıkımına başlandı. Törende konuşan Bolu Valisi İbrahim Özçimen, çok önemli bir başlangıç yaptıklarını, Türkiye'de 30'u aşkın ilde yıkımların başladığını söyledi. ''Buradaki sembolik yıkımla şunu ifade etmek istiyoruz, kendi binamızı bile yıkıyoruz'' diyen Özçimen, ''Tespit ettiğimiz, içinde oturulması doğru olmayan, depremde insanların ölebileceği binaları yıkacağız. Köyde, kentte, kamu ve özel bütün binaları kontrolden geçireceğiz. Şu anda 3 ekip kuruldu. Bir ekip daha kurduktan sonra sürekli olarak çalışma yapılacak'' şeklinde konuştu. Bolu'nun fay hatları üzerinde yer aldığını anımsatan Özçimen, deprem için güvenli binalara ihtiyaç bulunduğunu bildirdi.Törende konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise kentsel dönüşümün milat olarak adlandırılan çok önemli bir proje olduğunu ifade ederek, ''Deprem riski olan yerlerde depreme dayanıksız binaların tamamının yıkılmasıyla ilgili çalışmaya dünyada hiçbir ülkenin bu çapta girebilecek cesareti olmamıştır. Önce kamu binaları, daha sonra özel binalar tamamen yıkılarak, dönüşüm projesinde en iyi neticeyi alacak çalışmalar başlayacak'' diye konuştu.

 

Müftü yıkım duası yaptı

 

Daha sonra Müftü Mehmet Şahin'in, "Bugün burada güzel bir iş için güzel bir yapı için kullarının menfaatine olan bir iş için toplanmış bulunuyoruz. Senin kanunların çerçevesinde olabilecek afetlere karşı, yine senin ölçülerin içerisinde tedbir almak gayesiyle yapılarımızı yenilemek, eskileri tasfiye etmek niyetiyle burada toplandık. Bu işimizi hayırlı eyle ve kolay eyle. Bizleri rızana uygun ve hayatın şartlarına da uygun kanun ve nizamına uygun tarzda güzel hayatlar yaşamaya muvaffak eyle. Bu işi yapacak olan cümle erkanın işlerini kolay eyle, yardımcı ol" diye dua okumasının ardından binanın yıkımına başlandı. Bolu Müftüsü Mehmet Şahin'in okuduğu duanın ardından Vali Özçimen ve Belediye Başkanı Yılmaz, iş makinesiyle lojmanlara ilk kepçeyi vurdu.

Bolu Valiliği'nce kurulan 4 ekibin il genelindeki hasarlı binaları tespit edeceği belirtildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128