Kentsel Dönüşümde Para Alamazsınız!

Belediye Meclisinin Haziran 2. oturumunda çok önemli maddeler görüşülerek karara bağlandı. Gündemin en önemli maddeleri kentsel dönüşümde alınan otopark paraları oldu.

 Kentsel Dönüşümde Para Alamazsınız!

Haber: Faruk ÇİDEM

Başkan Yılmaz’ın oturumun devamında, Kızılderililerle olan Türk Cumhuriyeti akrabalıklarını anlattı. Sonrasında seçimi değerlendiren Yılmaz, çok yatırımım var, bakanlar, bürokratlarla ilişkilerim vardı. Bu aşamadan sonra ne olacağını bilmiyorum, işlerimiz nasıl gidecek ve yatırımlarımız ne olur bilemiyorum. Vatandaşların tercihine saygı duymamız gerekir. CHP’li Meclis Üyesi Hakan Özmen’in ve CHP Gurup Başkan Vakili Mustafa Aksoy’un konuşmaları gündeme damgasını vurdu.

Meclis toplantısında Plan bütçe, teftiş mürakabe ve imar komisyonundan gelen maddeler görüşüldü. İlk maddede, ihtiyaç fazlası taşınır muhtelif metaller İzzet Baysal Endüstri Meslek Lisesine hibe edilmesi karara bağlandı. 2. madde olarak, mücavir alan dışında olup, belediyeden su almak isteyenlerin ücretleri belirlendi. Karara göre, mücavir alan dışındaki evlere ön ödemeli sayaç kullananların su almaları halinde, 2.00TL+KDV, ticarethanelerde ise 5.00TL+KDV olarak belirlendi. Su hattının belediye tarafından çekilmesi halinde, evlere 5.00TL+KDV, ticarethanelerde ise 8.00TL+KDV olarak karar alındı.

3.maddede, belediyeye havaalanı yapılması için yapılacak bağışların yeni bir hesaba aktarılması kararı onaylandı.

4. kararda, memur boş kadro ihdas ile 5. derecede olan avukat kadrosu 1. dereceye indirildi.

İmar komisyonundan gelen 21 madde görüşüldü. Komisyondan gelen maddeler içinde, CHP’li meclis üyelerinin 10. maddeye ret oyu vermeleriyle onaylandı.

 

10. Madde Diyanete Verilen 186 Dönüm Arazi

 

Kürkçüler Mahallesi, Güzel Sanatlar Lisesinin arkasında olan 186 dönüm ormandan çıkan yer, Diyanet İşleri başkanlığına devredildi. Devredilen 186 dönüm arazide, Diyanet İşleri başkanlığı tarafından merkez üstü kurulacak. Türkiye ve yabancı ülkelerden gelecek olan oca, öğrenci ve din adamlarının yetiştirileceği, başkanlığın üst olarak kullanılacağı bilgisi Başkan Yılmaz tarafından meclise verildi. Burada yapılacak olan yerleşkeyle birlikte, diyanet işleri başkanlığı ülke genelinde bütün konferans ve etkinliklerini Bolu üzerinde yapacak, denildi. Başkan Yılmaz, yan arsalarında alınarak Diyanet İşleri başkanlığına verilip, arazinin 220 dönüme çıkarılması için imar müdürlüğüne talimat verdi. Oylamada, CHP’li meclis üyelerinin hayır oyuna karşılık, Ak Partili üyelerin evet oyu ile karara bağlandı.

Komisyonlardan gelen maddelerin dışında söz isteyen CHP Meclis Üyesi Hakan Özmen söz istedi. Başkan Yılmaz söz hakkı tanıdığı CHP’li Özmen konuşmasına kentsel dönüşüm ile başladı. CHP’li Özmen, Sayın başkan, değerli meclis üyeleri kentsel dönüşüm ile ilgili piyasalar konuşuyor, projeler geçmiyor, otopark ücretleri yasal olmayan şekilde alınıyor diye konuşuyor. Yasa gereği kentsel dönüşüme giren evlerden otopark parası almamanız gerekiyor. Önünüzde birçok kentsel dönüşüm projesi olduğunu, kışın uzun ve sert geçmesi sonucunda ekonomik olarak zor durumda olan müteahhitlerin daha zor günler beklediği ortadadır. Şahsım adına 150 civarında bina yaptım ama artık bir yıllık planlar yapmak zorundayım. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz dönem otoparklarla ilgili olarak getirdiğiniz karara muhalefet olarak destek verdik, sizde teşekkür ettiniz. Deprem döneminde kentsel dönüşüme girip yıkılması gereken yüzlerce ev olduğunu biliyorsunuz. Bu şekliyle kimse bu binalara yaklaşması, bunlar için çalışma yapması mümkün görünmüyor. Sizde teknik elemansınız ve mutlaka otoparklar konusunda bütün müteahhitleri toplayıp bir görüşme yapmalısınız. Örneğin, süper alışveriş merkezlerinin önünde otopark yok ve buraları inanılmaz tehlike yaratıyor. Otopark sorunun çözmeniz gerekir, dedi. CHP’li Özmen konuşmasına, İzzet Baysal Caddesi için acil eylem planı yapmalısınız. Bir diğer konu da, imar kanunu 18. maddesi ne durumda. Örneğin benim köyümde vatandaşlar ev yapamıyorlar, dedi.

CHP’li Özmen’den sonra kürsüye çıkan Gurup başkan Vekili Mustafa Aksoy’da diğer konuları dile getirdi. Daha evvel imar müdürlüğünden bir konu hakkında bilgi istedim, aradan 14 ay geçti cevap yok. Burada konuşmalarımız doğru şekilde kayıtlara geçmiyor. Otoparklar için A,B,C sınıflaması yaptık. Sonra gelen tutanaklara D ve E maddeleri de eklenmiş. Biz iş yapalım istiyoruz, yapılan görüşmeler ve alınan kararların doğru geçmemesine anlam veremiyoruz, dedi.

Kentsel Dönüşüme Cevap Gelmedi

 Konuşmalara cevap veren Başkan Yılmaz, kentsel dönüşüm dolayısıyla alınan ücretler için cevap vermedi. Konu başka yerlere giderek, soru cevapsız kaldı. Başkan konuşmasında, günün şartlarına göre karar vermemeliyiz. Şimdi buradan ilan ediyorum, kim otopark yapacaksa ben almaya hazırım. Vatandaş otopark yapsın, bende parasıyla alacağım. 18. maddeyi uyguladığımız yerlerde otopark için yer ayırmadınız, planlamadınız. Plan bu olunca, herkes kendi otoparkını yapmak zorunda kalacaktır. Binaların ömrü 50 yıldır. Kentsel dönüşümde kaplamalar estetiğe dayalıdır ve değişebilir. Biz şimdi otoparklar konusunda sistemi emniyetle kuruyoruz. Gözlem sistemi sayesinde emniyetin kestiği cezaların % 30 kısmı belediye kasasına girecek. Bundan sonra ben park ile uğraşmayacağım. Mesela evinin önüne araç çeken park ücreti ödemek istemiyor. Ceza gelince yıllık abone olarak otoparka çekmek mecburiyetinde kalacak. Sebze meyve halinin oraya yapılacak 3000 araçlık otopark ile büyük bir otopark sorunu bitmiş olacak. Karaçayır’da bir otopark yerimiz var, yapıp yapmamaya karar vereceğiz, diyerek meclisi kapattı.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 20:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128