Kesilen kurbanların kulak küpelerini mutlaka teslim edin

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kurban Bayramının yaklaşması nedeniyle kurbanlık hayvanlar öncelikli olmak üzere hayvan hareketleri ve hayvan sağlığı ile ilgili denetim ve kontrol çalışmalarını artırdı. Yetkililer, kesilen kurbanlıkların kulak küpelerinin mutlaka muhtarlıklara teslim edilmesini istedi.

Kesilen kurbanların kulak küpelerini mutlaka teslim edin
Haber: Kasım ŞAHİN

Yetkililer kurbanlık hayvan yetiştirilen  işletmeleri gezerek kurbanlık hayvanların genel sağlık kontrollerini yaptı. Ayrıca ilimizde faaliyet gösteren hayvan pazarlarında giriş ve çıkışlar denetlenmekte ve  buralarda temizlik  ve dezenfeksiyon  gibi önleyici tedbirler üst seviyeye  çıkarıldığı bildirildi.  Ülkemiz genelinde olduğu gibi Bolu  ilimizde de  kurban bayramı öncesinde hayvan hareketleri çoğalmakta   buna bağlı olarak da bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının  ortaya çıkma ve yayılma riski artmakta olduğu da açıklandı.  

Bolu  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail TAŞ  kurban bayramı öncesi artan hayvan hareketleri ve kurban alım ve satımı yapacak vatandaşların sağlıklı ve güvenli bir şekilde kurban vazifelerini yerine getirebilmeleri için dikkat etmeleri gereken hususlara ait aşağıdaki açıklamalarda bulunarak şunları söyledi; Kurbanlık hayvanların kulak numaraları takılarak  küpelenmiş   ve   kayıt altına alınmış  olması zorunludur.    Hayvan pasaportu , nakil belgesi , veteriner sağlık raporu vb. belgeler satıcılar tarafından hazır bulundurulacaktır.Menşei belli olmayan, küpesiz, kayıt altına alınmamış hayvanlar kesinlikle  satın alınmamalıdır.

Çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, tüyleri karışık ve mat olan, bakışları ve dış görünümü cansız olan, pis kokulu ishali ve burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan hayvanların kurbanlık olarak satın alınmaması gerekmektedir. Kurbanlık hayvan sahipleri hayvanlarını köylerde kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesebilirler, kesim sonrasında kurban atıkları kedi, köpek gibi hayvanların kolayca ulaşamayacağı şekilde gömülmelidir.Cadde, sokak ve park gibi kamuya ait ortak kullanım alanlarında  kurbanlık hayvan kesimleri yasaktır. Aksine hareket edenler hakkında idari para cezası uygulanacaktır.
Kesim öncesi veya sonrasında bulaşıcı, salgın veya sebebi belli olmayan bir  hayvan hastalığından şüphe edilmesi durumunda hayvan sahipleri veya  serbest veteriner hekimler  bu durumu   İl Müdürlüğü  veya İlçe  Müdürlüklerine bildirmekle yükümlüdürler.

Kurban kesen vatandaşlarımızın   kesilen   hayvanlara ait kulak küpelerini ve pasaportları   Muhtarlıklara  teslim etmeleri;  Muhtarlarının da kendilerine teslim edilen kulak küpeleri ile pasaportları Bolu İl  Müdürlüğü veya İlçe  Müdürlüklerine teslim etmesi gerekmektedir.
Dini bir vecibe olan Kurban  vazifesi yerine getirilirken  insan  ve hayvan sağlığını korumak, hayvan refahının gözetmek, hayvanların  hijyenik şartlarda  kesilmesini sağlamak  ve çevreyi  kirletmemek  dini ve de insani bir  vazifemizin olduğu unutulmamalıdır

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128