Keskin, Anadolu Aleviliğini anlattı

Türk Ocakları Bolu şubesinin düzenlediği “Alevilik” konulu konferansta konuşan Doçent Doktor Mustafa Keskin Gerek Sünni gerekse de Alevi kesiminde “Kızılbaş“ ya da “Yezit” gibi alçaltıcı ifadelerin kullanıldığı terimlerin olduğunu vurguladı. Keskin; “O yüzden bu konuda genelleme yapmamak ve bu inanca sahip insanları rencide etmemek gerekir” dedi.

Keskin, Anadolu Aleviliğini anlattı
 Türk Ocakları Bolu şubesi tarafından düzenlenen “Alevilik” konulu konferansa Doçent Doktor Mustafa Keskin katıldı. Konuşmasına küreselleşme süreciyle başlayan Keskin; “Coğrafyamız ilginç bir coğrafya bu süreçte özellikle yerel kimlikler ve etnik yapılar gittikçe daha fazla ön plana çıkarılıyor.” Dedi. Türkiye’de yakın zamanda Maraş, Çorum ve Sivas olayları gibi özellikle Alevilerin rencide edildiği olayların yaşandığını söyleyen Keskin; “4-5 senedir Türkiye’de “Alevilik sorunu” gibi bir gündem maddesi oluşturulmaya çalışılıyor. Ben devlet bakanı Faruk Çelik başkanlığında yapılan 3. alevi çalıştayına katılmış biriyim. Burada özellikle sohbet etme imkânı bulduğum yurt dışındaki alevi derneklerinin bir alevi diasporası oluşturduklarını tespit ettim. Söz konusu alevi derneklerinin Almanya gibi ülkelerde çok etkili olduklarını ve Marksist düşüncede olduklarını gördüm.” Biçiminde konuştu. Anadolu Aleviliği deyince akla homojen bir gurubun gelmemesi gerektiğini savunan Keskin; “Anadolu’da tek bir Alevilik tanımı yapamıyorsunuz. Hz. Muhammed öldüğü zaman o dönemde arkasında halife olacak bir ismi işaret etmemişti. O yüzden bir kargaşa doğuyor. Sonuçta Hz. Ebubekir halife olarak seçiliyor.” Diye konuştu. Alevi deyiminin “Ali’yi seven” anlamında kullanıldığını vurgulayan Doçent Doktor Mustafa Keskin ; “Aslında Bektaşilik sünni bir tarikattır. Alevilik kırsal bir kültürden gelen insanları temsil eder. Bektaşilik ise kent kültürü ile ilgilidir. Bilindiği gibi Yeniçeriler Bektaşi tarikatının üyesidirler. Son yıllarda diyanetin alevi klasiklerini yayınlaması bu konuda ki bilgi eksikliklerini gidermek açısından önemlidir” dedi.

 

Gençlik Alevilik ve Sünniliği bilmiyor

 

Toplantı da daha sonra “Kızılbaş” olgusu üzerinde duran Doçent Doktor Mustafa Keskin ; “Şah İsmail ile Yavuz Sultan Selim’in savaşı sırasında psikolojik olarak karşı tarafı alçaltmak amacıyla bu terim kullanılmıştır.” Dedi. Geçtiğimiz yıllarda bir televizyon programında Güner Ümit tarafından bu ifadenin alçaltıcı bir şekilde kullanıldığına dikkat çeken Keskin; “Daha sonra o sunucu bir daha iş bulamadı ve unutulup gitti” biçiminde konuştu. Gerek Sünni gerekse de Alevi kesiminde bu tip alçaltıcı ifadelerin kullanıldığı terimlerin olduğunu vurgulayan Keskin; “O yüzden bu konuda genelleme yapmamak ve bu inanca sahip insanları rencide etmemek gerekir” biçiminde konuştu. Keskin üniversite gençlerinin büyük bir bölümünün de ne Alevilik ne de Sünnilik konusunda çok fazla bilgisinin olmadığını da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2013, 20:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof.Dr. Mustafa Keskin
Prof.Dr. Mustafa Keskin - 9 yıl Önce

doç.dr. değil prof.dr. mustafa keskin olacak yanlış yazılmış

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124