KESK’in mücadelesi sonuç verdi 30 yılın üzerine de ikramiye var

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, kamu emekçilerinin kaç yıllık hizmetleri olursa olsun en fazla 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi almalarına karşı açtıkları davayı kazandıklarını belirti.

KESK’in mücadelesi sonuç verdi 30 yılın üzerine de ikramiye var
HABER: FARUK ÇİDEM

Kamu emeklilerinin kaç yıl çalışmış olurlarsa olsunlar 30 yıl üzerinden ikramiye almalarına karşı açılan davayı kazandıklarını belirten Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz; “Konfederasyonumuz toplu sözleşme önerisi olarak yıllardır savunduğu bu konuyu AKP hükümetlerinin emek karşıtı politikada ısrar etmesi nedeniyle bağlı sendikamız Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) üzerinden yargıya taşımış, diğer yargı yollarının tükenmesi üzerine AYM’ye başvuru yapılmıştır.

Anayasa Mahkemesi, 2013 yılı Ekim ayı itibariyle dosyanın esasına geçilmesine karar vermiş, 25 Aralık 2014 günü söz konusu düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bularak iptal etmiştir. Böylelikle emekli ikramiyesinin ödenmesinde 30 yıl sınırı ortadan kalkmış ve kamu emekçileri çalıştıkları sürenin tamamı üzerinden emekli ikramiyesi almaya hak kazanmıştır” dedi.

KARAR GERİYE DÖNÜK HAKLARI DA KAPSIYOR

Davanın kazanılmasının ardından SGK’ya yapılan başvurularda, “AYM kararlarının geriye dönük işleyemeyeceği” yönünde yanıt alınmasına karşı da dava açan Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası, mahkemenin verdiği “AYM kararlarından önce emekli olanlara da 30 yılı aşan hizmetleri için ödeme yapılmasına karar verilmiştir” denilince ikinci kez davayı kazanmış oldular.

SONUNDA ADIM ATMAK ZORUNDA KALDILAR

Uzun süre konunun takipçisi olduklarını ve sürekli gündemde kaldıklarını belirten Korkmaz; “Yerel Mahkemelerden üst üste lehimize kararlar çıkması ve sendikalarımızın konuyu kamuoyunun gündeminde tutarak hukuki sürecin takipçisi olması üzerine AKP hükümeti nihayet adım atmak zorunda kalmıştır. Siyasi iktidar; 06.06.2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım adı ile bir kanun tasarısını TBMM Başkanlığına sunmuştur” şeklinde konuştu.

 

ÖDEME ŞEKLİ DOĞRU DEĞİLDİR

 

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz açıklamasını şu şekilde sonlandırdı; “Gecikmiş bir tasarı olmakla beraber sorunun çözüme kavuşturulması açısından önemlidir. Ancak ödemelerin iki yıla yayılması doğru değildir. Sermayeye kaynak bulmakta zorlanmayan AKP’nin emeklilere sıra gelince bütçe olanaklarını gerekçe göstererek iki yıla yayması ikiyüzlülüktür.

Emekliler daha fazla mağdur edilmeden başvuru tarihi esas alınarak, yasal faiziyle birlikte ödemeler derhal yapılmalıdır. Aksi halde açılan davalara bu şekilde müdahale edilerek hak arama mücadelesi de engellenmiş olacaktır. Tasarının görüşmeleri esnasında bu husus mutlaka düzeltilmelidir.”

İhanet sözleşmeleri yapanlara ve kazanılmış hakları iktidara peşkeş çekenlere inat KESK tüm kamu emekçilerinin hak ve çıkarlarını korumaya, mücadele etmeye devam edecektir.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128