Kıbrıscık'ta gizemli yapı

Kıbrıscık Köroğlu Dağları zirvesine yakın bir noktada bulunan taş yapı bloklar görenleri hayrete düşürüyor. Bir grup gezgin tarafından bulunan yapının görüntüleri eski dönemlerden kaldığına işaret ediyor.

Kıbrıscık'ta gizemli yapı

Haber: N. Halid Altundal

Kıbrıscıklı bir grup gezgin ilimiz Kıbrıscık ilçesi Köroğlu Dağlar zirvesine yakın bir mevkide olan Deveören Yaylasında gezintiye çıktı. Yüksek kesimlere doğru tırmanan grup bir süre sonra dikkat çeken bir mimariye sahip taş yapı blokları buldu. Görüntüleri sosyal medyada paylaşılan yapı herkesi hayrete düşürürken mimari dizilimi yapının eski dönemlere ait olduğunu düşündürüyor.
Köroğlu Diyarı adlı bir facebook sayfasında görüntüleri paylaşan gezginler, “ Yontma taş mı, cilalı taş mı hangi döneme ait bilmiyorum ama ilginç bir mimariye sahip belki de Mısır piramitlerini andırır bir yapı. Arena, tiyatro salonu mu, spor salonu mu, yoksa döneme ait konferans salonu muydu bilmem. Taşlar belli uzunluğa sahip 6 gen ama yerine göre köşe kesim uzunlukları farklı ve duvarın bitiş noktaları arı peteğini andırıyor. Deveören köyünden bir arkadaşın anlattığına göre önünde taş kulübe olduğu ve zamanla artık defineciler tarafından mı yoksa heyelan yada depremlerle mi yıkıldığı bilinmiyor. Bura araştırılarak aslına uygun hale getirilebilir. Korumaya alınıp yok olması önlenip turizme kazandırılabilir” notunu düştüler.
Geçmiş dönemlerde yapıldığı düşünülen mimari yapının görüntüleri kısa sürede birçok kişi tarafından paylaşılırken gizemli yapıyla ilgili yetkili mercilerin harekete geçmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
) ((
) (( - 6 ay Önce

Aslında oraya arılıkaya adı veriliyor hikayesi de bır zamanlar orada arıcılık yapılıyormuş bır hayırcı gelip arı sahibinden yemek için bal istemis arıların sahibi de bal olmasına ragmen yok demıs ve hayırcı az ilerıye gidip beddua etmiş arı kovanların taslar gıbı dokulsun rabbimden dilerim kı dıye bı beddua etmıs ve ertesi gün adamın buyun arıları taslar gıbı dokulmus ve o zamndan bu zamana oraya arılıkaya adı verilir bızım belen yaylası mevkıınde kuzu

SIRADAKİ HABER

banner128