Kılıçdaroğlu İyigün’ü teyit etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk televizyonunda yayınlanan ''Tarafsız Bölge'' programında Türk halkının savaş istemediğini söyleyerek; “''Kim savaş istiyor bu ülkede? Savaş istiyorsa AKP...

Kılıçdaroğlu İyigün’ü teyit etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk televizyonunda yayınlanan ''Tarafsız Bölge'' programında Türk halkının savaş istemediğini söyleyerek; “''Kim savaş istiyor bu ülkede? Savaş istiyorsa AKP oy verdi, MHP oy verdi, milletvekilleri çocuklarını göndersinler cepheye. Gitsinler bakalım. Bu ülkenin fakir, fukara çocukları gidecek oraya, şehit olacaklar, beyler burada oturacaklar” şeklinde konuştu.

 

Geçtiğimiz Cuma günü gazetemize verdiği özel demeciyle MHP ve AKP’nin tepkisini çeken CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün’e CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’dan destek geldi. Suriye ile ilgili olarak yapılan Tezkere oylamasında “Hayır” oyu kullanarak savaşa karşı olduklarını söyleyen İyigün, Tezkereye “Evet” oyu veren AKP ve MHP’nin gençlik kollarının Türk askeri yerine Suriye’ye savaşa gitmesini önermişti. Bu açıklama üzerine MHP Merkez ilçe başkanı Murat Ercan İyigün’ü kınayarak özür dilemesini istemiş İyigün’de açıklamalarının dikkatli bir şekilde okunmasını isteyerek ortada özür dilenecek bir durum görmediğini ifade etmişti. Pazartesi akşamı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk televizyonunda yayınlanan ''Tarafsız Bölge'' programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Suriye'nin silahlı muhalif güçlerinin Türkiye içinde barındırıldığı iddiasını yineleyen Kılıçdaroğlu, bunun anayasaya göre Yüce Divan'lık bir suç olduğunu ileri sürdü.
Kılıçdaroğlu, ''Bir ülkenin özgürleşmesini istemek ayrı, taraflardan birinin eline silah tutuşturup 'git kardeşini öldür' demek ayrı'' ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, ''Siz Esad'cı mısınız'' ve ''Siz Baas'çı mısın?'' sorularına ise ''Hayır'' karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, CHP'nin Türkiye'nin barış ve huzur iklimine ihtiyacı olduğuna inandığını, kendi iç sorunları varken Suriye ile savaş noktasına getirilmesinin anlamsız olduğunu düşündüğünü belirterek, TBMM'de kabul edilen TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık 
tezkeresine bu çerçevede karşı çıktıklarını bildirdi.

 

Halk savaş istemiyor

 

Kılıçdaroğlu, halkın savaş istemediğini kaydederek, ''Kim savaş istiyor bu ülkede? Savaş istiyorsa AKP oy verdi, MHP oy verdi, milletvekilleri çocuklarını göndersinler cepheye. Gitsinler bakalım. Bu ülkenin fakir, fukara çocukları gidecek oraya, şehit olacaklar, beyler burada oturacaklar, ahkâm kesecekler. Niye biz savaşıyoruz? Ne işimiz var bizim Suriye'de? Ne işimiz var bizim kavgada?'' diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER